Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Dlaczego warto zainwestowac w drzwi antywłamaniowe

Kategorie: drzwi  
Zdjęcie Dlaczego warto zainwestowac w drzwi antywłamaniowe

Podstawowym zadaniem drzwi wejściowych jest zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa. W wielu przypadkach standardowe drzwi okazują się jednak niewystarczające, zwłaszcza wówczas, gdy do ich sforsowania włamywacz użyje narzędzi lub ma duże doświadczenie. Drzwi antywłamaniowe są zdecydowanie trudniejsze do sforsowania dzięki kilku cechom, które odróżniają je od standardowych. Sprawdź, dlaczego jeszcze w nie zainwestować.

Drzwi antywłamaniowe - skrzydło

Aby uniemożliwić przewiercenie skrzydła, drzwi antywłamaniowe wyposażone są w przekładki z blachy, która zazwyczaj ma 1,5 do 2 mm grubości. Budowa skrzydła bazuje na kratownicy wkomponowanej w warstwę izolacyjną. Połączenie blachy z kratownicą sprawia, że drzwi są znacznie mocniejsze niż standardowe, a przy tym sprężyste i stabilne. Taka konstrukcja jest w stanie skutecznie stawić opór nie tylko wiertarkom, ale również mniej wyrafinowanym narzędziom, takim jak młoty lub siekiery.

W szkieletach niektórych drzwi antywłamaniowych stosuje się pręty obrotowe. Dzięki nim nie da się go sforsować za pomocą piły lub brzeszczotu, nawet jeśli skrzydło zostanie przewiercone. Narzędzie tnące, gdy trafia na taki pręt, zamiast go naruszyć, powoduje bowiem obracanie, nie wyrządzając mu najmniejszej szkody. Niezmiernie ważnym elementem konstrukcji skrzydła drzwi antywłamaniowych są również bolce antywyważeniowe. Znajdują się od strony zawiasów, utrzymując skrzydło w ościeżnicy nawet, jeżeli włamywacz przepiłuje zawiasy.

Dlaczego warto zainwestować w drzwi antywłamaniowe

Drzwi antywłamaniowe - zamki

Niemniej ważne od skrzydeł są zamki. Te, które posiadają drzwi antywłamaniowe, mają specyficzną konstrukcję. Inaczej niż w przypadku standardowego zamka, przekręcenie klucza sprawia, że rygle wysuwają się w trzech kierunkach, nie w jednym. Liczba rygli waha się w przedziale od 4 do 14 – im jest ich więcej, tym trudniej sforsować zamek.

Często stosuje się też zamki wielopunktowe, wyposażone w bolce wsuwające się w kilka otworów w ościeżnicy – taki zamek jest praktycznie niemożliwy do wyłamania. Jego mechanizm wymaga jednak pewnych zabiegów konserwacyjnych – otwory trzeba regularnie czyścić, żeby nie straciły swoich właściwości. Aby zabezpieczyć zamek przed przewierceniem, stosuje się natomiast osłonki z mocnej stali – zazwyczaj są one nieco grubsze niż blaszana przekładka w skrzydle. Interesującym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie zamka z czujnikiem nacisku. Zamek taki podczas próby wyważenia lub wyłamania inicjuje alarm.

ościeżnica do drzwi antywłamaniowych

Drzwi antywłamaniowe - próg i ościeżnica

Ościeżnica stosowana przez drzwi antywłamaniowe jest zazwyczaj wykonana ze stali. Element ten co do zasady sprzedaje się w komplecie ze skrzydłem. Istnieje możliwość zamontowania antywłamaniowych drzwi w starej ościeżnicy po jej uprzednim wzmocnieniu, jednak to rozwiązanie jest znacznie mniej skuteczne. Dzięki stalowej i prawidłowo zamontowanej ościeżnicy nie tylko uzyskujesz większą odporność na działania siłowe, ale też unikasz problemów z zawiasami czy zamykaniem, co często zdarza się w przypadku starych ościeżnic. Dodatkowym zabezpieczeniem może być metalowy próg, który praktycznie uniemożliwia wyważenie skrzydła od dołu.

Certyfikaty dla drzwi antywłamaniowych

Poziom bezpieczeństwa, z jakim mamy do czynienia w przypadku drzwi, powinien zostać opisany na tabliczce znamionowej znajdującej się od strony zawiasów. Drzwi montowane w Polsce oznaczane są według normy europejskiej PN-EN 14351-1+A1:2010, choć można jeszcze spotkać produkty oznaczone według normy krajowej PN 90/B-92270.  Drzwi antywłamaniowe zgodnie z normą europejską oznaczone będą cyframi 3 i 4 – im wyższa cyfra, tym trudniejszą do sforsowania barierę stanowią. Według normy krajowej najwyższe klasy bezpieczeństwa prezentują drzwi klasy C.

Aby drzwi antywłamaniowe zdobyły odpowiedni certyfikat, muszą przejść serię testów. Podczas prób na drzwiach stosuje się wszelkie wykorzystywane przez włamywaczy narzędzia i metody. Drzwi otrzymują klasę 3, jeśli skutecznie opierają się próbom z użyciem łomu lub innych metod siłowych, natomiast 4 – jeśli stanowią barierę nie do pokonania nawet dla włamywaczy wyposażonych w śrubokręty, pilarki, wiertarki itd.. Certyfikowanym drzwiom możemy więc zaufać nie tylko ze względów teoretycznych, ale też dlatego, że musiały w pełni zasłużyć na swój certyfikat.

Nad inwestycją w drzwi antywłamaniowe lepiej zastanowić się, zanim włamywacz weźmie nas na cel niż wtedy, kiedy to się już stanie. Zwłaszcza, jeśli mieszkasz w okolicy, w której włamania lub próby włamań miały wcześniej miejsce lub gdy mieszkasz poza zabudowaniami, gdzie nie ma sąsiadów, którzy wszczęliby alarm w przypadku zauważenia czegoś podejrzanego.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF