Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Jak wybudować ciepły dom

Kategorie: innowacje  
Zdjęcie Jak wybudować ciepły dom

Dom konotuje z ciepłem, a przynajmniej powinien wywoływać takie skojarzenia. Jeżeli pragniesz wznieść budynek, w którym nie tylko rodzinne ognisko będzie źródłem ciepła, już na etapie projektowania zwróć uwagę, z czego ma być wykonana konstrukcja. Sprawdź, jak z powodzeniem wybudować ciepły dom.

Materiał budowlany

Podstawowa sprawa: jakiego budulca użyjesz do wzniesienia ścian? Każde z rozwiązań dostępnych na rynku ma swoje wady i zalety. Różnią się cenami, jednak czy przy prawdopodobnie największej inwestycji w życiu warto oszczędzać? Do wyboru masz takie materiały jak:

  • Ceramika budowlana stanowi niejako klasykę budownictwa. Materiał nie należy jednak do wybitnie termoizolacyjnych. Sprawdza się w przypadku budowania grubszych ścian z dodatkową warstwą solidnego ocieplenia. Alternatywą jest ceramika poryzowana, czyli tzw. „ciepła”. Glinę miesza się z trocinami, co wpływa na poprawę termoizolacji, a samą cegłą można wznieść dobrą ścianę jednowarstwową. Niestety, łatwo tu o mostki ciepłe, wrażliwe fragmenty muru wymagają zaś dodatkowego ocieplenia wełną. Co więcej – ceramika powinna być wykonywana przez wyjątkowo doświadczonego i precyzyjnego fachowca.
  • Beton komórkowy. Powstaje dzięki połączeniu piasku (ewentualnie popiołu), cementu, wapna oraz spulchniacza. Po ostatecznym kolorze cegły poznasz, jakie składniki za niego odpowiadają. Paradoksalnie, im wyższa jakość betonu i jego lepsza wytrzymałość, tym spadają właściwości termoizolacyjne. Dlatego powstaje trudny dylemat – dom odporny czy ciepły? Wbrew nazwie mogącej kojarzyć się z syntetycznym materiałem, budulec powstaje poprzez połączenie wody, wapna i piasku. Tworzy się z nich ściany kilkuwarstwowe, wymagające dodatkowego ocieplenia, przy którym warto zwrócić uwagę na zagęszczenie kotew do mocowania.
  • Pustaki keramzytowe powstają dzięki wypalaniu kombinacji łupków oraz gliny. Lekkie i porowate, znakomicie odnajdują się w roli szczelnych ścian jednowarstwowych.
  • Drewniany dom, korzysta się ze szkieletu (najczęściej sosnowego), na który nakłada się kolejne warstwy (płyty gipsowo-kartonowe, folię, wełnianą izolację, płyty drewnopochodne, wiatroizolacja oraz elewację zewnętrzną). Przy odpowiednim wykonaniu można w ten sposób uzyskać niezwykle piękny i naturalny efekt, nie rezygnując jednocześnie z komfortowej termoizolacji.
  • Biokompozyty. Domy stawiane w stu procentach z naturalnych, ekologicznych surowców powoli, ale stopniowo zdobywają coraz większą popularność zarówno na całym świecie, jak i w Polsce. Możliwość zbliżenia się z naturą, wykorzystanie tanich, biodegradowalnych surowców, zaskakująco dobre właściwości termoizolacyjne, moda – te wszystkie czynniki wpływają na rozszerzanie się projektów domów „eko”, szczególnie na terenach wiejskich.

Okna i drzwi

Solidne, dobrze ocieplone ściany to jedno. Drugą kwestią, niemniej ważną, jest dobór okien i drzwi. Nie wystarczy, że tylko będą. Zwróć uwagę, na jak wiele właściwości wskazują czołowi producenci. Konstrukcja profili, seryjne oszklenie, wybór pomiędzy aluminium i drewnem, możliwość łączenia systemów – te wszystkie elementy sprawiają, że okna mogą zyskać niezależny certyfikat pasywności.

Okna energooszczędne powinny chronić przed utratą temperatury, nadmiernymi hałasami z zewnątrz, a także potencjalnymi włamaniami. Im wyższa termoizolacja okien, tym więcej zaoszczędzonych pieniędzy w portfelu. Klejenie okna po całej powierzchni, możliwość podejmowania indywidualnych, designerskich decyzji, ukryte mechanizmy, łączenie z inteligentnymi rozwiązaniami związanymi z wentylacją i zacienieniem – jeżeli chcesz, aby Twój dom naprawdę był ciepły, komfortowy i oszczędny, sprawdź, kto produkuje najlepsze okna i drzwi na rynku.

ciepły dom

Źródła energii

Chociaż można sporo oszczędzić samym wyborem budulca ścian oraz rodzajem okien, nadal pozostaje kwestia regularnego ogrzewania. Ile domów, tyle sposobów. Dogrzewaj gazem, prądem, węglem, ekogroszkiem, światłem słonecznym... o ile jest to uzasadnione. Nie chodzi tylko o pieniądze. Niektórym łatwiej będzie po prostu odkręcić kurek z gazem, dla innych dodatkową przyjemnością okazuje się ogień trzaskający w kominku. Noszenie węgla jest bezproblemowe... do pewnego wieku. I tak dalej. Oceń, z czym będzie wiązał się wybór konkretnego źródła energii. Porównaj koszty na przestrzeni miesięcy.

Jak wybudować ciepły dom

Wentylacja

Ciepły dom powinien być też zdrowy. Dlatego jak najczęściej powinieneś wietrzyć  wnętrza, chroniąc go przed wilgocią, zarazkami, alergiami. Niestety, standardowe otwieranie okien ma swoje minusy, z szybka utratą energii na czele. Dlatego zainteresuj się rozwiązaniami, które sprawiają, że wentylacja jest wygodna i oszczędna, Takie produkty jak I-tec Wentylacja w produktach firmy Internorm umożliwiają wietrzenie pomieszczeń bez znacznej utraty energii dzięki wykorzystaniu wymiennika ciepła. Decydując się na budowę domu pasywnego, będziesz musiał ponadto zwrócić szczególną uwagę na cały system wentylacji, z podziemnymi rurami włącznie.

ciepło w domu

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF