Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Poradnik

Czym charakteryzuje się dom pasywny

Zdjęcie Czym charakteryzuje się dom pasywny

Dom pasywny to dom, w którym zużycie energii jest jeszcze niższe niż w domach energooszczędnych. Oczywiście wymagania, które trzeba spełnić, aby temu sprostać, są proporcjonalnie wyższe. Jeżeli chcesz zbudować dom pasywny to, bądź gotowy na zastosowanie zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Dzięki temu będziesz cieszyć się przyjaznym dla środowiska, niemalże samowystarczalnym energetycznie domem.

Dom pasywny a dom energooszczędny

Różnice między jednym rodzajem a drugim opierają się na kilku elementach. Najważniejszą, już wspomnianą różnicą jest to, że dom pasywny posiada niższe zapotrzebowanie na energię do celów grzewczych. Nie potrzeba w tym przypadku montować instalacji grzewczych w postaci pieca kondensacyjnego lub pompy ciepła. W zupełności wystarczy mechaniczny system wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Oznacza to, że niepotrzebne są w domu grzejniki czy ogrzewanie podłogowe.

Oczywiście, żeby osiągnąć taki efekt, trzeba zastosować trochę inne materiały. Przede wszystkim warstwa izolacyjna musi być jeszcze grubsza niż w przypadku domów energooszczędnych i mieć grubość około 30–35 centymetrów. Dom powinien być pozbawiony mostków termicznych, czyli miejsc, w których izolacja jest osłabiona, przez co doprowadza się do strat ciepła.

Prosta i zwarta bryła dobrze nasłoneczniona od strony południowej jest koniecznością w domach pasywnych. Nie ma miejsca na różnego rodzaju kombinacje. Lokalizacja na działce musi być dokładnie wybrana, aby przeszklona strona południowa przez większość część roku była dobrze oświetlona. Od strony północnej należy ograniczyć do minimum liczbę okien, aby miejsc, przez które może uciekać ciepło, nie było za dużo, aby ściana północna była dobrze zaizolowana.

dom-pasywny-a-dom-energooszczedny.jpg

Dom pasywny – rozwiązania

Jeżeli chcesz zbudować dom pasywny, przygotuj się na kilka dodatkowych rozwiązań, których nie potrzeba w trakcie budowy tradycyjnego domu. Oprócz spraw poruszonych wcześniej zadbaj także o odpowiednią szczelność budynku. Najlepiej pomyśl o tym już na poziomie projektu.

Dla dobrego nasłonecznienia strony południowej najlepsze jest sięgnięcie po okna pasywne. Są to trzyszybowe okna drewniane lub o konstrukcji aluminiowej albo drewniano-aluminiowej o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła. Architekci polecają duże przeszklenia, dzięki czemu otrzymasz dużo światła w słoneczne dni, ale jednocześnie nie możesz doprowadzić do sytuacji, w której zbyt dużo ciepła będzie przez nie uciekało.

Znajdź rozwiązanie dla siebie: okna Internorm.

dom-pasywny-innowacyjne-rozwiazania2.jpg

Dom pasywny w Polsce

W Polsce ze względu na klimat dużo trudniej jest sprostać wymaganiom domu pasywnego niż na przykład w południowych i zachodnich Niemczech. Bardziej surowy klimat sprawia, że aby zbudować dom, który spełniałby wszystkie wymagania, trzeba użyć lepszych materiałów. Z tego powodu może okazać się, że koszt budowy domu pasywnego będzie w naszym kraju odpowiednio wyższy. Oczywiście oszczędność jest naprawdę duża, ale zwraca się dopiero po wielu latach.

Wszystko zależy od tego, jak bardzo chcesz ograniczyć zużycie energii. Zwolenników, jak i przeciwników budowy domów pasywnych jest wielu. Przed podjęciem decyzji co do skorzystania z tej technologii zastanów się nad różnicami między domem energooszczędnym a pasywnym. Największą wadą tego drugiego może być cena, ale i ta z roku na rok jest coraz niższa. Poza tym staraj się o dofinansowanie na jego budowę. Wszelkie formalności cały czas stają się coraz prostsze. Pewnie wynika to z faktu, że domy tego typu zdobywają coraz większą popularność i cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

dom-pasywny-w-polsce.JPG

Masz pytania odnośnie artykułu?

Powiązane Tematycznie

Czym jest dom energooszczędny

innowacje dom inteligentny

Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, czy postawić na domy energooszczędne? Najpierw dowiedz się, czym one są, jakie są ich zalety, wady oraz koszty i zyski związane z inwestycją w energooszczędne rozwiązania. Przede wszystkim domy energooszczędne są coraz tańsze w budowie, a prawo unijne w zakresie dbania o środowisko i energooszczędność jest coraz bardziej

Izolacyjnośc cieplna - co to jest, czym sie charakteryzuje

innowacje

Izolacyjność cieplna – słyszał o niej każdy, kto planuje budowę domu lub remontuje mieszkanie. Odgrywa ona ważną rolę w kontekście zapotrzebowania budynku na energię i stanowi czynnik, który należy brać pod uwagę w planowaniu i realizowaniu prac budowlanych. W niniejszym tekście dowiesz, co to jest izolacyjność cieplna i czym się charakteryzuje. Czym jest

Jak wybudować ciepły dom

innowacje

Dom konotuje z ciepłem, a przynajmniej powinien wywoływać takie skojarzenia. Jeżeli pragniesz wznieść budynek, w którym nie tylko rodzinne ognisko będzie źródłem ciepła, już na etapie projektowania zwróć uwagę, z czego ma być wykonana konstrukcja. Sprawdź, jak z powodzeniem wybudować ciepły dom. Materiał budowlany Podstawowa sprawa: jakiego budulca

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ DO 30% RABATU

Zamów bezpłatną papierową wersję

Zamów indywidualną ofertę

WYPEŁNIJ ZGŁOSZENIE I OTRZYMAJ OSOBISTĄ OFERTĘ INTERNORM

UZUPEŁNIJ PROSZĘ SWOJE DANE

*pola wymagane przejdź dalej

, INTERESUJESZ SIĘ NASZĄ OFERTĄ JAKO:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, WYBIERZ PROSZĘ JAKIE OKNA CIĘ INTERESUJĄ

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

UFF - TO JUŻ PRAWIE KONIEC, TWOJE UWAGI DO OFERTY:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF