Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Duże okna a współczynnik przenikania ciepła

Kategorie: okna  
Zdjęcie Duże okna a współczynnik przenikania ciepła

Wielkopowierzchniowe szklenia cieszą się rosnącą popularnością i są doceniane przez coraz większą liczbę klientów. Niestety, wciąż wielu nie zdaje sobie sprawy, jak istotną kwestią jest współczynnik przenikania ciepła. Tymczasem od jakości okna bezpośrednio zależy wysokość opłat związanych z ogrzewaniem. Dowiedz się, jaki jest związek pomiędzy wielkopowierzchniowymi szkleniami a współczynnikiem przenikania ciepła.

Jakość wielkopowierzchniowych szkleń

Jeżeli wielkopowierzchniowe szklenia mają być czymś więcej niż tylko próbą osiągnięcia oryginalnego efektu architektonicznego, warto zainteresować się ich jakością. Ma ona bowiem bezpośrednie przełożenie na to, jak okna sprawdzą się w praktyce. Po pierwsze, wielkopowierzchniowe szklenia muszą być bezpieczne i nie stanowić zaproszenia dla włamywaczy, nie powodując zagrożenia przy przypadkowym wybiciu. Po drugie, warto, aby nie wymagały wymiany w zbyt krótkim czasie. Taki remont może być bardzo kłopotliwy i niepotrzebnie kosztowny.

Po trzecie – last but not least, choć w zasadzie lista mogłaby być dłuższa: wielkopowierzchniowe szklenia to jednocześnie szansa i zagrożenie związane z energetyką domu. Otwory na drzwi i okna, które posiadają niekorzystny współczynnik przenikania ciepła, generują wysokie rachunki związane z ogrzewaniem – obojętnie, czy stosujemy gaz, drewno, czy węgiel. Jeżeli ciepło ucieka zbyt łatwo, zbyt szybko, ciągłe dogrzewanie staje się udręką. A przecież tak wiele można by zaoszczędzić, korzystając wyłącznie z energii słonecznej! Sprawdźmy zatem, co wpływa na przenikanie ciepła i jak mają się do tego wielkopowierzchniowe szklenia.

Elementy okna decydujące o przenikaniu ciepła

  • Liczba warstw szyb. Kilka połączonych szyb o dużej powierzchni wykonanych w odpowiedniej technologii może skutecznie pobierać energię słoneczną i zatrzymywać ją w pomieszczeniu. Wielkopowierzchniowe szklenia są więc okazją do wprowadzenia energetycznej rewolucji w domu. Przy okazji warto wspomnieć, że jeżeli szyby są od siebie oddzielone specjalną folią, stają się szkłem bezpiecznym w przypadku wybicia (technologie ESG i VSG).
  • Sposób przyklejenia szyby do ramy. Z pozoru konstrukcyjny detal, a w rzeczywistości czynnik decydujący o stabilności i szczelności okna. Standardowo stosuje się klejenie punktowe, jednak bardziej efektywne okazuje się klejenie po całości, czyli po całym obwodzie ramy.
  • Wewnętrzna budowa profilu. Również wielkopowierzchniowe szklenia powinny być konstruowane z myślą o najdrobniejszych szczegółach. Liczba komór, zastosowane łączenia, technologie – wszystko to ma ostatecznie znaczenie i wpływa na współczynnik przenikania ciepła.
  • Jakość i rodzaj zastosowanych materiałów. Jeżeli sądzisz, że istnieje jedna odpowiedź na pytanie, który materiał sprawdza się najlepiej do izolacji okien, to jesteś w błędzie. Najlepsi producenci sięgają po PCV, aluminium i drewno, czasami dokonując zresztą ich ciekawych kombinacji i uzyskując w ten sposób bardziej energooszczędne efekty.
  • Metoda montażu. Wielkopowierzchniowe szklenia, aby spełniały swoją docieplającą rolę, powinny być zamontowane w profesjonalny sposób przez doświadczonych fachowców. Niestety, wciąż wielu budowlańców stosuje przestarzałe i narażone na ryzyko metody, które wpływają ostatecznie na przedostawanie się wilgoci i szybsze wyeksploatowanie stolarki otworowej. Istnieją jednak nowoczesne metody, na przykład montaż MOWO, które gwarantują o wiele lepszą wydajność energetyczną.
  • Ekspozycja na światło. Ten punkt jest niemniej istotny. Jeżeli wielkopowierzchniowe szklenia mają spełnić swoje zadanie, powinny być umiejscowione w przemyślanym miejscu – najlepsza będzie południowa ściana, bo z tej strony padają najmocniejsze promienie słoneczne. W ogrodzie warto posadzić drzewa liściaste – latem dadzą przyjemny cień, a zimą zagwarantują odpowiedni dostęp światła.

Podsumowując, z uwagi na swoją rozległą powierzchnię przepuszczającą dużą ilość światła wielkopowierzchniowe szklenia mogą bardzo pozytywnie wpływać na współczynnik przenikania ciepła. Najwięcej zależy jednak od samej jakości, a nie rozmiaru okien.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF