Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Jakie są najlepsze drzwi drewniane do domu

Kategorie: drzwi  
Zdjęcie Jakie są najlepsze drzwi drewniane do domu

Dla każdego „najlepsze” oznacza co innego. Dla jednych najważniejszym kryterium decydującym o wyborze konkretnych drzwi drewnianych jest wygląd i rodzaj drewna, z jakiego zostały wykonane, dla innych liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, szczelność lub jeszcze inne parametry. Poniżej kilka informacji, które pomagają zdecydować, czym są dobre drzwi drewniane.

Wygląd

Na rynku znajdziesz zarówno drewniane drzwi pomalowane kryjącą farbą, jak i pokryte powłoką transparentną, dzięki której widoczny jest rysunek drewna. Dokonując wyboru, zwróć uwagę, żeby drzwi dobrze komponowały się z wnętrzem i elewacją, a także były odpowiednio dobrane do okien i koloru ścian.

Wygląd jest tym, co w największym stopniu różni gatunki drewna używane do wyprodukowania drzwi. Najbardziej efektowne, a zarazem najdroższe są dobre drzwi drewniane wykonane z drewna egzotycznego, takiego jak tek, mahoń czy merbau. Wspomniany dąb jest równie piękny i niestety niemal tak samo drogi. Sosna i świerk to materiał najbardziej pospolity. Często stosuje się również meranti – drzewo rosnące głównie w Indonezji czy Malezji, które jest stosunkowo niedrogie, a wyglądem przypomina nieco mahoń.

Konstrukcja

Dobre drzwi drewniane z litego drewna są już prawie niespotykane. Drewno jest materiałem, który cały czas pracuje, tj. odkształca się pod wpływem różnych zachodzących w nim procesów, dlatego drzwi wykonane z jednego kawałka szybko tracą szczelność i efektowny wygląd. O wiele lepszym rozwiązaniem jest drewno klejone. Najważniejszą zaletą tej technologii jest możliwość równomiernego rozmieszczenia naprężeń, co sprawia, że siły działające w obrębie skrzydła znoszą się nawzajem. Dobre drzwi drewniane są tym samym znacznie trwalsze. Ponadto klejenie ich z drewnianych płyt daje możliwość wypełnienia dodatkową izolacją lub wzmocnienia za pomocą blachy. Obecnie wypełnienie w większym stopniu decyduje o odporności i szczelności drzwi niż rodzaj drewna, z którego zostały wykonane.

jak-najlepiej-dobierac-drzwi-do-domu.jpg

Bezpieczeństwo

Dobre drzwi drewniane antywłamaniowe są zazwyczaj wzmocnione blachą. Nie ma tu większego znaczenia, jakiego rodzaju drewna użyto podczas ich wytwarzania, ponieważ to właśnie za sprawą wzmocnienia są one w stanie stawić skuteczny opór włamywaczom. Poziom bezpieczeństwa zapewniany przez dane drzwi opisany jest na tabliczce znamionowej, która powinna znajdować się w okolicy zawiasów.

W Polsce wyróżnia się dwie klasy bezpieczeństwa drzwi. Pierwsza to norma krajowa, w której mamy do czynienia z klasami A, B i C. A to drzwi standardowe, B nieco mocniejsze niż standardowe, a C – antywłamaniowe. Druga to norma europejska – tutaj klasa drzwi jest oznaczona za pomocą cyfry od 1 do 4. Im wyższa cyfra, tym mocniejsza bariera. Drzwi antywłamaniowe to klasy 3 i 4. Istnieją też drzwi specjalnie wzmocnione w klasach 5. a nawet 6, są to jednak produkty specjalne, trudno dostępne na zwykłym rynku i bardzo drogie. Nowe drzwi oznaczane są zgodnie z normą europejską. Krajowa norma wyszła z użycia w 2012 roku.

Szczelność

Odpowiednio zakonserwowane dobre drzwi drewniane znakomicie sprawdzają się zarówno, jeśli chodzi o izolację akustyczną, jak i termiczną. Izolację akustyczną podaje się w decybelach (DB) – im wyższy wskaźnik, tym drzwi są bardziej szczelne. Zdecydowana większość drzwi znajdujących się na rynku ma szczelność akustyczną na poziomie ok 30-40 DB, niezależnie od tworzywa, z jakiego są wykonane. Ze względu na podobne wyniki różnych modeli producent nie musi podawać tego parametru, jednak jeśli chcesz, aby Twoje drzwi wygłuszały wnętrze skuteczniej niż przeciętne –kupić drzwi przylgowe wyposażone w uszczelki. Gatunek drewna nie jest tu istotny.

Współczynnikiem opisującym izolację termiczną jest U, czyli przenikalność ciepła. Parametr ten powinien znajdować się na etykiecie produktu. Im podana liczba niższa, tym większa szczelność. U wyraża się w Watach na metr kwadratowy razy Kelwin (W/(m²K)). W drzwiach drewnianych współczynnik ten wynosi zazwyczaj 1,8 do 2,6 W/(m²K). Jeśli dobre drzwi drewniane są dodatkowo ocieplane, może spaść do 0,9 W/(m²K). Drzwi o U wynoszącym powyżej 2,6 W/(m²K) lepiej unikać, choć i tak szanse na to, że znajdziemy taki produkt w oficjalnej dystrybucji, są niemal zerowe. Współczynnik U również nie jest związany z rodzajem drewna, z jakiego drzwi zostały wykonane. Na ten przykład Internorm produkuje drzwi drewniano-aluminiowe HT410 o współczynniku 0,58 W/(m²K). 

nowoczesne-drzwi-do-domu-pasywnego.jpg

Trwałość

To, ile czasu drewniane drzwi będą Ci służyć, w większym stopniu zależy od powłoki niż od gatunku drzewa. Najważniejsze właściwości dobrej powłoki to:

  • elastyczność, dzięki której powłoka się nie łuszczy, gdy drewno ulega odprężeniom;
  • paroprzepuszczalność, bez której naturalna wilgoć nagromadzona w drewnie może podczas parowania powodować uszkodzenia powłoki;
  • impregnacja, czyli zabezpieczenie przed wilgocią z zewnątrz;
  • filtry promieniowania UV, które gwarantują ochronę przed naruszaniem struktury drewna i przebarwieniami, wywoływanymi przez światło słoneczne.

Zarówno powłoki transparentne, jak i kryjące muszą być odnawiane, przy czym te pierwsze nawet dwukrotnie częściej. Powłoka powinna składać się z minimum trzech warstw, jej grubość nie powinna być ani zbyt duża, bo wówczas straci na elastyczności i paroprzepuszczalności, ani zbyt cienka, bo nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniej izolacji. Powłoki kryjące są z reguły nieco grubsze od transparentnych.

Jeśli dobrze poszukasz, będziesz w stanie znaleźć dobre drzwi drewniane, które nie tylko świetnie wyglądają, ale też gwarantują komfort i bezpieczeństwo. Wysokiej jakości drzwi rzadko kiedy są tanie, jednak jeśli dobrze wybierzesz – taki zakup wystarczy nawet na kilka dekad.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF