
O tym, czy dom będzie spełniał kryteria pasywności, decyduje jego energooszczędność. Z punktu widzenia mieszkańców bezpieczeństwo jest jednak równie ważne, a często nawet ważniejsze. Dzięki najnowszym technologiom drzwi pasywne mogą stanowić równie skuteczną przeszkodę dla potencjalnego włamywacza jak tradycyjne. Jednym ze sposobów, który pozwala poprawić bezpieczeństwo drzwi pasywnych, jest ryglowanie elektromagnetyczne. Dowiedz się więcej o zaletach tego rozwiązania.
Czym charakteryzują się drzwi pasywne
O tym, czy drzwi można uznać za pasywne, decyduje współczynnik przenikalności cieplnej – U. W tradycyjnych drzwiach U wynosi pomiędzy 1,4 a 2,6 W/(m²K), drzwi pasywne nie mogą mieć zaś U wyższego niż 0,8 W/(m²K). Aby osiągnąć tak dobrą izolacyjność termiczną, konstruktorzy sięgają po niekonwencjonalne rozwiązania – dodatkowe warstwy izolacji z pianki poliuretanowej pomiędzy zewnętrznymi profilami, puste w środku przegrody, podniesiony i docieplony próg itd. Właśnie dlatego skrzydło drzwi pasywnych jest zazwyczaj znacznie grubsze niż w tradycyjnych – jego grubość może wynosić nawet 9-10 cm. Drzwi pasywne powinny też posiadać odpowiedni certyfikat. Dla drzwi produkowanych w Polsce instytucją uprawnioną do przyznawania takich certyfikatów jest Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej w Gdańsku, dla drzwi pochodzących z zagranicy – jego odpowiednik w danym kraju. Certyfikaty są przyznawane na podstawie rzetelnych i złożonych testów, które sprawdzają m.in. stabilność czy podatność na awarie.
Na czym polega ryglowanie elektromagnetyczne
Tzw. elektrozaczepy, czyli po prostu zamki wykorzystujące elektromagnetyzm, są niezwykle popularne w drzwiach wejściowych z domofonem. Cechują się one dużą wytrzymałością, jednak w rzeczywistości jest ona daleka od tradycyjnych drzwi antywłamaniowych, w których używa się trzpienia (lub kilku trzpieni) wsuwającego się w otwór znajdujący się w ościeżnicy. Ryglowanie elektromagnetyczne polega na połączeniu obu metod – w zamku stosowane są zarówno trzpień jak i elektromagnes.
Ryglowanie elektromagnetyczne – dlaczego warto
Pierwszym i najważniejszym powodem jest bezpieczeństwo. Drzwi, w których zastosowano ryglowanie elektromagnetyczne, po prostu znacznie trudniej sforsować. Nawet najlepiej wykonane zamki z tradycyjnymi ryglami, również takie, w których rygle wysuwają się w kilku płaszczyznach, da się zniszczyć zwykłą, brutalną siłą. W przypadku rygla elektromagnetycznego jest to praktycznie niemożliwe – włamywacz musiałby w tym celu rozkuć ścianę i odciąć zasilanie. Ryglowanie elektromagnetyczne okazuje się też skuteczniejsze od tradycyjnego elektrozaczepu ze względu na to, że siła, z jaką elektromagnes trzyma trzpień w pozycji zamkniętej, jest znacznie większa i trudniejsza do pokonania.
Ryglowanie elektromagnetyczne świetnie sprawdza się we wszelkich systemach kontroli dostępu – zarówno prostych, takich jak domofony, jak i bardziej złożonych, jak duże biurowce, zakładach produkcyjnych czy instytuty badawcze. Ryglowanie elektromagnetyczne jest rozwiązaniem dość drogim w porównaniu do zabezpieczeń tradycyjnych, jednak poziom bezpieczeństwa, jaki zapewnia i możliwość wykorzystania w złożonych systemach kontroli dostępu, czyni je w stu procentach wartym swojej ceny, zwłaszcza w przypadku instytucji, dla których skuteczna kontrola dostępu ma znaczenie kluczowe.