Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Wielkopowierzchniowe szklenia pasywne - co warto wiedzieć

Kategorie: okna  
Zdjęcie Wielkopowierzchniowe szklenia pasywne - co warto wiedzieć

Wielkopowierzchniowe szklenia są coraz popularniejsze zarówno wśród inwestorów, jak i architektów. Nie da się ukryć, że skutecznie poprawiają wygląd budynku – dzięki nim prezentuje się on nowocześnie i interesująco niezależnie od rozmiaru, bryły czy kolorystyki, o ile oczywiście zostały dobrze wkomponowane w elewacje. Duże szyby od jakiegoś czasu pojawiają się również w domach pasywnych. O czym należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zainstalowanie wielkoformatowego szklenia? Sprawdźmy tę kwestię.

Estetyka

Czynnikiem stanowiącym najczęstszy powód, dla którego wybiera się wielkopowierzchniowe szklenia, jest niewątpliwie ich efektowny wygląd. Doskonale pasują do geometrycznych kształtów, które dominują w nowoczesnej architekturze i pozwalają na osiąganie interesujących efektów wizualnych dzięki zdolności do odbijania kształtów i krajobrazów. Są też często wykorzystywane w galeriach handlowych i budynkach użyteczności publicznej, jak muzea czy biblioteki, umożliwiając przechodniom obserwację życia toczącego się wewnątrz lub ekspozycji, która ma go zachęcić do zrobienia zakupów. Wielkopowierzchniowe szklenia dobrze komponują się przede wszystkim z budynkami o nowoczesnej stylistyce, z którą mamy do czynienia w przypadku zdecydowanej większości domów pasywnych.

InternormII-DRUCK-58.jpg

Zalety praktyczne

Do niedawna stosowanie wielkoformatowych szkleń w domach pasywnych było praktycznie niemożliwe. Okna pasywne muszą bowiem cechować się nieprzeciętnie niskim współczynnikiem przepuszczalności cieplnej (U) – może on znajdować się na poziomie maksymalnie 0,8 W/(m²K), podczas gdy zdecydowana większość dostępnych na rynku okien ma U na poziomie 1,6-2,6 W/(m²K). Zbyt duże samo szklenie długo było newralgicznym punktem okna z punktu widzenia energooszczędności, jednak zmieniło się to wskutek zastosowania technologię szyb zespolonych. Dzięki niej wielkopowierzchniowe szklenia z powodzeniem sprawdzają się w domach pasywnych, a ich zalety wykraczają daleko poza względy wizualne.

Duże szyby pozwalają budynkowi lepiej absorbować ciepło i światło słoneczne. W budownictwie pasywnym jest to kwestia kluczowa – chodzi przecież o to, aby jak najmocniej zredukować zapotrzebowanie budynku na dogrzewanie i doświetlanie, w efekcie czego całkowity koszt utrzymania budynku maleje nawet 4-5 razy. Często da się słyszeć głosy, że to, co z punktu widzenia energooszczędności stanowi zaletę, może być wadą z punktu widzenia komfortu lokatora – w upalne dni szybko nagrzewające się szyby mogą sprawić, że we wnętrzu trudno jest wytrzymać. Efekt ten da się jednak w prosty sposób zredukować, instalując rolety lub żaluzje, zwłaszcza zewnętrzne, które odbijają światło przed szybą, na skutek czego nie nagrzewa się ona prawie w ogóle.

Okna Internorm.jpg

Rodzaje okuć

Rozwiązaniem, które czyni wielkopowierzchniowe szklenia jeszcze bardziej użytecznymi w domach pasywnych, są okucia przesuwne (S) i podnośno-przesuwne (HS). W takich oknach skrzydło nie otwiera się do środka ani na zewnątrz, ale przesuwa się w tej samej płaszczyźnie, w której znajduje się nieruchoma część okna. W oknach przesuwnych skrzydło może zachodzić na część nieruchomą lub chować się w ukrytej w ścianie kieszeni – to ostatnie rozwiązanie jest niezwykle efektowne, ale również znacznie droższe. Skrzydło porusza się po szynie, szyba znajduje się na wózku, a cały mechanizm uzupełniają jeszcze stabilizatory, dzięki którym okno nie wypada z prowadnicy i nie ulega rozchwianiu.

Okucia podnośno-przesuwne sprawiają natomiast, że okno działa w dwóch trybach – zamkniętym, kiedy skrzydło dociska prowadnicę całym ciężarem, i otwartym, gdy skrzydło jest nieco uniesione nad szynę. Okno można otworzyć tylko w tym drugim trybie – w trybie zamkniętym jest całkowicie nieruchome. Rozwiązanie to pozwala zachować jeszcze większą szczelność i stabilność, co jest niezwykle ważne w budownictwie pasywnym. Przy wielkoformatowym szkleniu, rzędu – powiedzmy – 2m x 3m, trudno sobie wyobrazić skrzydło otwierane tradycyjnie, do środka, ponieważ znacznie ograniczylibyśmy w ten sposób przestrzeń w pomieszczeniu. Okucia przesuwne i podnośno-przesuwne skutecznie eliminują ten problem.

INT_Bildwelt_Internorm_Hebeschiebetuer_rdax_800x534.jpg

Uwaga na montaż

Aby wielkoformatowe pasywne okno spełniało swoje zadanie, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość montażu. Pamiętajmy, że wielkopowierzchniowe szklenia, zwłaszcza te, w których wykorzystano technologię szyb zespolonych, są bardzo ciężkie – ich waga może wyraźnie przekroczyć 100 kg. Czyni to montaż niezwykle trudnym, dlatego lepiej wynająć w tym celu wyspecjalizowaną firmę niż instalować okno samodzielnie. Każdy błąd na etapie montażu może bowiem powodować tworzenie się mostków termicznych, czyli miejsc, w których ciepło ucieka punktowo, obniżając skuteczność całego systemu pasywnego.

Dzięki najnowszej technologii zamontowanie wielkoformatowych szkleń w domu pasywnym jest jak najbardziej możliwe. Żeby jednak w pełni spełniały one swoje zadanie, zwróćmy uwagę, czy dany model posiada odpowiedni certyfikat i czy jego izolacyjność termiczna jest wystarczająca. Jeśli tak, upewnijmy się, że montaż zostanie wykonany w pełni profesjonalnie i zgodnie z zaleceniami producenta.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF