Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Poradnik

Antywłamaniowe okna drewniane

Zdjęcie Antywłamaniowe okna drewniane

Okna drewniane powszechnie kojarzą się z elegancją i klasycznym wzornictwem. Rzeczywiście, materiał, z którego są wykonane oraz ich design sprawiają takie wrażenie. A co z bezpieczeństwem? Czy okna drewniane są w stanie powstrzymać włamywacza przed wtargnięciem do środka?

Okna antywłamaniowe - podstawa bezpieczeństwa

Okna to jeden z najważniejszych elementów decydujących o poziomie bezpieczeństwa nieruchomości i jej mieszkańców. Stosunkowo łatwo je wyważyć, a następnie przedostać się do wewnątrz i niepostrzeżenie zrabować cenne rzeczy, aby uciec tą samą drogą. Chcąc przeciwdziałać włamaniu, należy jak najbardziej opóźnić intruza i utrudnić mu przedostanie się do środka, co pozwala na podjęcie szybkiej reakcji, np. zawiadomienia policji. W tym momencie niezwykle istotną rolę odgrywają okna.

Okazuje się, że patrząc z punktu widzenia bezpieczeństwa, czyli czasu, jaki potrzeba, aby sforsować okno, okna drewniane radzą sobie lepiej niż chociażby konkurencyjne produkty wykonane przy użyciu PCV. Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w antywłamaniowe okna drewniane, które stworzono specjalnie z myślą o maksymalnym utrudnieniu włamania i zapewnieniu możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Powstaje jednak pytanie, jak sprawdzić, czy dany model jest rzeczywiście antywłamaniowy, a nie „antywłamaniowy”?

Antywłamaniowe okna drewniane Internorm

Wskaźniki bezpieczeństwa, czyli bezpieczne okna antywłamaniowe

Najważniejszym wskaźnikiem, który pozwala to zweryfikować, są klasy bezpieczeństwa. Obecnie stosuje się 3 klasy: WK1, WK2 i WK3, przy czym im niższa cyfra, tym słabszy poziom zabezpieczeń. Drzwi klasyfikowane do grupy WK1 można sforsować wyłącznie siłą, te z grupy WK2 – siłą i nieskomplikowanymi narzędziami (np. wkrętak) w czasie krótszym niż 3 min., zaś drzwi z grupy WK3 ciężkim narzędziem (np. łomem) w czasie nie krótszym niż 5 min. Powyższa klasyfikacja obejmuje oczywiście również antywłamaniowe drzwi drewniane, dlatego jeżeli szczególnie mocno zależy Ci na bezpieczeństwie, sięgnij po te z grupy WK3 – pamiętaj jednak, że wiąże się to z odpowiednio wyższymi kosztami.

Co ciekawe, większość włamań, w trakcie których przestępca wykorzystuje okna w celu wtargnięcia do budynku, odbywa się nie poprzez zbicie szyby, lecz poprzez wyważenie skrzydła z ościeżnicy. Stąd wniosek, że antywłamaniowe okna drewniane powinny nie tylko posiadać odpowiednio mocną szybę, ale też należycie mocne okucia, którymi trudno manipulować. Optymalnym rozwiązaniem jest całkowite ukrycie okuć, z czego korzystają okna firmy Internorm – wówczas wyważenie nie wchodzi w grę.

bezpieczne antywłamaniowe okna drewniane

Oszklenie i dodatki, czyli szyby antywłamaniowe

Jeśli chodzi o oszklenie, to warto zainwestować w antywłamaniowe szkło laminowane folią PVB, która nie pozwala na rozbicie szyby. Stopień zabezpieczenia danej szyby łatwo sprawdzić na podstawie jej klasy bezpieczeństwa. W czterostopniowej klasyfikacji od P1 do P4 największą wartość z punktu widzenia gwarancji antywłamaniowych mają drzwi zaliczane do grupy P4 – im wyższa cyfra, tym lepsze zabezpieczenia.

Specjalne antywłamaniowe okna drewniane mogą być wyposażone w dodatkowe systemy, funkcje i mechanizmy zwiększające bezpieczeństwo, jak np. klamra zamykana na kluczyk czy czujniki podłączone do systemu alarmowego. Zanim jednak uwierzysz sprzedawcy i kupisz dany produkt, sprawdź, czy posiada odpowiednie certyfikaty potwierdzające jego wysoką jakość. Jeśli nie, to być może jest ona wątpliwa.

Masz pytania odnośnie artykułu?

Powiązane Tematycznie

Czym charakteryzują się dobre okna do domu

okna

Budując lub remontując dom, zastanawiasz się nad wyborem okien? Zadajesz sobie pytanie, czym się kierować? Głowisz się nad tym, jak rozróżnić wiarygodne oferty i jak wybrać naprawdę dobre okna? A może nie wiesz, czy istnieje realna różnica pomiędzy oknami poszczególnych producentów? Syntezując wnioski i uwagi, postaramy się o praktyczne odpowiedzi na

Internorm HF310 - pasywne okno drewniano-aluminiowe

okna

Internorm przedstawia HF310 – pasywne okno drewniano-aluminiowe najnowszej generacji o nieprzeciętnych właściwościach termoizolacyjnych. Dlaczego warto po nie sięgnąć? Co czyni je wyjątkowym produktem pośród licznej konkurencji? Sprawdź już teraz! Okienna rewolucja Drewniano-aluminiowa konstrukcja harmonijnie łączy lekkość i gęstość, zapewniając zarówno

Jakie okna najlepiej wybrać by czuć ciepło w domu

okna drzwi

Każdy z nas pragnie mieć w domu ciepło i przytulnie. Pierwotny instynkt? Potrzeba bezpieczeństwa? Nie czas i miejsce na takie rozważania. Istotnym jest to, jak wybrać ciepłe okna. Okna dwu czy trzyszybowe? Okna PCV czy drewniane? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę kwestii do rozważenia przed zakupem ciepłych okien na lata. Ciepłe okna – czym się kierować Nie ma zasady

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ DO 30% RABATU

Zamów bezpłatną papierową wersję

Zamów indywidualną ofertę

WYPEŁNIJ ZGŁOSZENIE I OTRZYMAJ OSOBISTĄ OFERTĘ INTERNORM

UZUPEŁNIJ PROSZĘ SWOJE DANE

*pola wymagane przejdź dalej

, INTERESUJESZ SIĘ NASZĄ OFERTĄ JAKO:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, WYBIERZ PROSZĘ JAKIE OKNA CIĘ INTERESUJĄ

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

UFF - TO JUŻ PRAWIE KONIEC, TWOJE UWAGI DO OFERTY:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF