Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Poradnik

Montaż MOWO okien drewnianych

Zdjęcie Montaż MOWO okien drewnianych

W epoce budownictwa energooszczędnego i pasywnego priorytetem dla producentów okien drewnianych jest nie tylko atrakcyjny wygląd, ale również szczelność, zapewniająca jak najmniejsze straty energii. Rozwój technologii cały czas owocuje nowymi metodami poprawiania tego parametru. Jedną z nich jest montaż MOWO (Montaż Okna w Warstwie Ocieplenia), któremu warto przyjrzeć się bliżej.

Montaż Okna w Warstwie Ocieplenia, czyli czym jest MOWO

Montaż MOWO to stosunkowo nowa metoda instalowania okien i drzwi tarasowych, w warstwie ocieplenia. Stosuje się go przede wszystkim w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. System ten pozwala osiągnąć o wiele korzystniejszy współczynnik przenikalności ciepła (U) niż w przypadku okien montowanych starymi metodami.

W montażu MOWO nie stosuje się pianki poliuretanowej. Do podstawowych elementów systemu zaliczamy: profile termoizolacyjne i nośne, taśmę rozprężną, szybkowiążący klej oraz podkład gruntujący. Kotwy i konsole wykonane z metalu zastąpione zostały przez profile nośne wykonane z tworzyw sztucznych. Przewodzą one ciepło znacznie gorzej niż metal, dlatego stosowanie ich do minimum ogranicza występowanie mostków cieplnych.

Montaż okien - dlaczego drewno

System MOWO stworzono z myślą o oknach z PCV. Szybko okazało się jednak, że odpowiednio wyprofilowane i zakonserwowane profile z drewna nadają się do nich równie dobrze. Okna z widocznym rysunkiem drewna w znaczący sposób poprawiają zarówno wygląd elewacji, jak i wnętrza. Okna z PCV, nawet jeśli są pokryte okleiną imitującą drewno, nie prezentują się tak samo efektownie jak drewniane. Co więcej, parametry szczelności drewna w niczym nie ustępuje PCV, a wręcz wypadają jeszcze lepiej. Jedynym minusem jest cena, jednak jeśli nie jest ona priorytetem, nic nie stoi na przeszkodzie użycia w systemie MOWO drewnianych ram.

Montaż MOWO okien drewnianych

Montaż okien krok po kroku

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać przed rozpoczęciem montażu MOWO, jest sprawdzenie, czy wymiary okna i otworu w ścianie pasują do siebie. Następnie trzeba zająć się profilami nośnymi montażowymi, przycinając je na odpowiedni wymiar. W profilach łącznych nawierca się otwory na wkręty, których funkcję stanowi utrzymanie profilu w miejscu w czasie schnięcia kleju (zazwyczaj trwa to około dwóch dób). Mur, do którego ma być przytwierdzone okno, musi przed montażem zostać dokładnie oczyszczony, a następnie zagruntowany, aby zagwarantować dobre wiązanie kleju.

Kolejnym etapem jest nałożenie kleju na profil nośny. Klej powinien zostać nałożony w dwóch wstęgach, obie wstęgi mają być oddalone od krawędzi profilu o około 20 mm. Przekrój wstęgi po nałożeniu powinien przyjąć kształt zbliżony do trójkąta o ramionach około 9mm – aby to osiągnąć, trzeba poświęcić nieco uwagi przygotowaniu końcówki pistoletu, którego użyje się do nakładania. Następnie profile poziome i pionowe mocno dociska się do muru i przytwierdza się do niego wkrętami. Po zamontowaniu utworzą one ramę okienną.

Następny krok to przyklejenie do progu okna termoizolacyjnego profilu z polistyrenu ekstrudowanego, natomiast do profilu montażowego – samoprzylepnej taśmy rozprężnej. Materiały te wypełniają przestrzeń pomiędzy profilem montażowym a ramą okienną, zapewniając dokładną, wielowarstwową izolację. Przygotowaną w ten sposób ościeżnicę instaluje się w ramie, kontrolując jej pionowe ustawienie.

Ościeżnica powinna teraz zostać przykręcona do profili nośnych za pomocą wkrętów, rozmieszczonych zgodnie z zaleceniami producenta. Na profile nośne należy przykleić kolejne profile, które ułatwią połączenie okna z systemem ocieplającym elewację. Próg okna odizolowuje się od wilgoci za pomocą pasa folii wykonanego z tworzywa EPDM. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie progu okna od wewnątrz, po uprzednim oczyszczeniu i zagruntowaniu posadzki. Do wykonania izolacji używa się samoprzylepnej taśmy butylowej.

Po prawidłowo wykonanym montażu okno jest praktycznie gotowe i właściwie od razu można zacząć prace wykończeniowe wewnątrz domu. Warto zaznaczyć, że okna zamontowane w ten sposób nie tylko zapewniają większą szczelność, ale też znacznie łatwiej wymienić je na nowe. Można więc być pewnym, że popularność montażu MOWO będzie rosła.

montaż okien

A może w czymś możemy pomóc ? 

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i nadal masz jakieś pytania, jesteśmy do Twojej dyspozycji. 
Nasze biuro znajduje się w starej fabryce porcelany, przy ulicy Porcelanowej 23, 40-246 Katowice.
Bezpośredni kontakt do doradcy to +48 602 351 479
Jeżeli masz już gotowe zestawienie stolarki możesz przesłać zapytanie ofertowe bezpośrednio z formularza (TUTAJ).

Masz pytania odnośnie artykułu?

Powiązane Tematycznie

Internorm. Co to znaczy dobry montaż

montaż

Zastanawiasz się, jakie okna wybrać? Decyzja podjęta? W takim razie pora na montaż… Czy to istotne? Nawet bardzo – zaraz odpowiem dlaczego. Co to znaczy dobry montaż i jakich błędów nie popełniać? Oto kilka porad, które warto przeczytać, zanim będzie za późno. Dobry montaż jest niezbędny Wydawałoby się, że najtrudniej wybrać odpowiednie

Wymiana okien z Internorm

montaż

Wymiana okien posiada wiele praktycznych zalet. Dowiedz się, dlaczego warto to zrobić, a następnie w jaki sposób. Co przyjąć za początek? Na co uważać? Omówmy to krok po kroku. Dlaczego warto wymienić okna Zasadniczo, wymiana okien ma charakter pragmatyczny. Zmieniając drewniane lub uszkodzone, plastikowe ramy, można poprawić szczelność pomieszczeń. Poza

System MOWO, czy to dobry sposób na montaż?

montaż

Internorm gwarantuje nie tylko doradztwo w zakresie wyboru najlepszych rozwiązań dla Twojego domu – dba również o prawidłowy montaż zamówionych okien. Odwiedzając katowicki salon nie zapomnij zapytać o system MOWO – innowacyjną metodę mocowania. System MOWO System MOWO został przygotowany przez illbruck i od kilku lat zbiera nagrody oraz pozytywne opinie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ DO 30% RABATU

Zamów bezpłatną papierową wersję

Zamów indywidualną ofertę

WYPEŁNIJ ZGŁOSZENIE I OTRZYMAJ OSOBISTĄ OFERTĘ INTERNORM

UZUPEŁNIJ PROSZĘ SWOJE DANE

*pola wymagane przejdź dalej

, INTERESUJESZ SIĘ NASZĄ OFERTĄ JAKO:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, WYBIERZ PROSZĘ JAKIE OKNA CIĘ INTERESUJĄ

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

UFF - TO JUŻ PRAWIE KONIEC, TWOJE UWAGI DO OFERTY:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF