Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Co musisz wiedzieć o oknach pasywnych

Kategorie: okna  
Zdjęcie Co musisz wiedzieć o oknach pasywnych

Co musisz wiedzieć o oknach pasywnych?

W Europie zachodniej okna pasywne cieszą się popularnością już od wielu lat i są chętnie wybierane przez klientów. W Polsce nadal stanowią produkt dość niszowy. Fakt, że kosztują więcej od tradycyjnych, to główna przyczyna tego stanu rzeczy; z wyższą ceną wiążą się jednak określone korzyści, a przede wszystkim – wyższa jakość i niewątpliwa poprawa komfortu mieszkania.

Po co są okna pasywne?

Większość energii cieplnej (ok. 25%) wydostaje się z domu przez okna i drzwi. Im są one szczelniejsze, tym wolniej wychładza się jego wnętrze. Okna o szczególnie dobrej termoizolacyjności (czyli o Uw mniejszym niż 0,8 W/m²K) uznaje się za pasywne. Nieco gorszymi parametrami (od 1 W/m²K do 0,8 W/m²K) cechują się okna energooszczędne. Zastosowanie któregokolwiek z tych dwóch typów sprawia, że straty ciepła maleją, a wraz z nimi – wydatki na surowce grzewcze. Zakup okien pasywnych nie jest więc marnotrawstwem pieniędzy, jak twierdzą niektórzy, ponieważ poniesiony koszt z czasem zaczyna się zwracać. Przeglądając oferty poszczególnych producentów trzeba jedynie pamiętać o tym, że pasywność danego modelu powinna zostać poświadczona certyfikatem Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego lub przez jedną z podobnych placówek, znajdujących się np. w Darmstadt. Jeśli dany sprzedawca nie jest w stanie okazać takiego dokumentu, prawdopodobnie stara się oszukać klienta.

Konstrukcja

Konstrukcja okien pasywnych musi być dobrze przemyślana. Przede wszystkim powinny mieć potrójne oszklenie, ponieważ trzecia szyba istotnie wpływa na termoizolacyjność. Podobnie jak budowa profilu – jeżeli ścianki profilu są grube i masywne, nawet jeżeli jest to profil 5 komorowy, znaczy to, że trafiliśmy na okna bardzo dobrej jakości. Nie jest to prawda, że im więcej komór ma profil tym lepiej (lub jest cieplejszy), gdyż to grubość ścian w profilu ma istotne znaczenie pod względem nośności, oraz stabilności konstrukcji. Kolejnym niezwykle ważnym elementem są uszczelki. W tym przypadku sprawdza się zasada „im więcej, tym lepiej”, ponieważ to one stanowią newralgiczny punkt styku ramy ze skrzydłem, oraz kluczowy element izolacyjny przy zamkniętych oknach. Jeżeli okna posiadają jedną uszczelkę, należy je odłożyć na półkę i wyjść z salonu. Czym jeszcze charakteryzuje się konstrukcja okien pasywnych? Niektórzy producenci, jak np. austriacki Internorm, opracowali szereg autorskich rozwiązań, które mają na celu poprawę termoizolacyjności. Jednym z tych rozwiązań jest na przykład technologia FIX-O-ROUND, oznacza to, że pakiet szybowy jest wklejony w skrzydło lub ramę (w przypadku przeszkleń stałych) na całym obwodzie. Wpływa to pozytywnie na stabilność ramy, oraz istotnie poprawia termoizolacyjność. Niestety większość firm stosuje elementy dystansowe pod pakietami szybowymi, gdzie powstaje szczelina, która stanowi spory most termiczny, co nie wpływa korzystnie na utrzymanie ciepła w domu. Jeśli zaś chodzi o same szyby, liczy się nie tylko ich ilość, ale również typ. W oknach Internorm stosuje się w standardzie oszklenie z powłoką LIGHT, która wpływa na poprawę współczynnika termoizolacyjności. Drugą z opcji jest możliwość zastosowania powłoki SOLAR+, która nieznacznie obniża termoizolacyjność (-13.75%) natomiast poprawia (+20%) współczynnik zachowania ciepła z energii słonecznej wewnątrz pomieszczeń. Innym rozwiązaniem powszechnie stosowanym przez tę firmę jest zewnętrzna nakładka aluminiowa. Rozwiązanie zostało przez firmę Internorm dopracowane do perfekcji, począwszy od lakieru po dokładność izolacji drewna i PVC. Pod nakładką tejże firmy znajduje się materiał powszechnie znany jako styrodur, czyli polistyren ekstrudowany (XPS) wykazujący stopień izolacyjności na poziomie 0,034 W/(m·K) (przy 0°C), co oznacza, że firma Internorm rozwiązała odwieczny problem związany ze słabą izolacyjnością ram, oraz skrzydeł okiennych w bardzo kreatywny i skuteczny sposób. Można jeszcze wspomnieć ciekawostkę w jaki sposób lider rynku okiennego rozwiązał kwestię odwodnienia i ochrony drewna. Internorm zaprojektował uszczelkę, która prowadzi odwodnienie w taki sposób by nie było możliwości dopuszczenia wody do drewnianej ramy okiennej, która w jednym kawałku stanowi jednocześnie pierwszą, oraz drugą z trzech uszczelek w oknie. Mamy więc doskonałą potrójną ochronę przed chłodem i znakomite warunki odwodnieniowe okna.

gatunek-drewna-wykonczenie-wnetrza-hf-410.jpg

Bezpieczeństwo

Okna Internorm słyną nie tylko z pasywności, ale również z najwyższej klasy bezpieczeństwa. W oknie KF500 zastosowano pierwszą na świecie technologię ryglowania okna, a nie jak do tej pory standardowy system okuć okiennych, co spowodowało przyznanie certyfikatu zabezpieczeń RC2 w standardzie wyposażenia okna Internorm KF500. Pozostałe systemy mają w standardzie zamontowany trzpień antywłamaniowy, natomiast na liście opcjonalnego wyposażenia znajdują się klamki z kluczykiem, szyby antywłamaniowe, czy kontaktrony.

Wygląd

Nie mniej ważny jest wygląd – również pod tym względem austriacki producent dąży do perfekcji: ukryte okucia, cztery różne dostępne style okien, oraz dziesiątki różnych kolorów w wielu paletach barw i wzorów sprawiają, że okna Internorm przekonują do siebie nie tylko doskonałymi parametrami technicznymi, ale także wyjątkowo eleganckim designem.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF