Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Jaki rekuperator najlepiej wybrać do domu pasywnego

Kategorie: innowacje  
Zdjęcie Jaki rekuperator najlepiej wybrać do domu pasywnego

Budownictwo pasywne robi coraz większą karierę zarówno na zachodzie, Europy jak i w Polsce. Coraz więcej inwestorów docenia profity wynikające ze stosowania nowatorskich rozwiązań. Jednym z najważniejszych dla spełnienia wymagań stawianych pasywnemu budynkowi wymagań urządzeń są rekuperatory.

Czym są domy pasywne

W dużym skrócie – dom pasywny to dom energooszczędny, który dzięki zastosowaniu specyficznych materiałów i metod wymaga mniej intensywnego ogrzewania i pochłania mniej energii niż „zwykły” budynek.

Normy, które musi spełniać dom pasywny, opracował znajdujący się w Darmstad Europejski Instytut Domów Pasywnych. Zgodnie z nimi, taki dom powinien być wyposażony w ramy okienne o współczynniku przenikania ciepła (Uw) na poziomie nie większym niż 0,8 W/(m2K), a także w szyby o takim samym Uw, które jednocześnie posiadają wysoki stopień przenikalności energii pochodzącej ze słońca oraz w izolowane ściany, o współczynniku U maks 0,15 W/(m2K) w przypadku domów wielorodzinnych i 0,10 W/(m2K) w budyniach jednorodzinnych. Konieczny jest też system wentylacyjny, którego odzysk ciepła znajduje się na poziomie 75% - najlepiej taki, który otrzymał stosowny certyfikat wydawany przez instytut z Darmstad.

Dom pasywny powinien wykazać się brakiem mostków termicznych, niższym od standardowego zużyciem energii elektrycznej oraz jak najmniejszymi stratami ciepła podczas przygotowywania i dystrybucji wody.

Czym są rekuperatory

Rekuperatory to urządzenia, które umożliwiają kontrolowanie wentylacji i regulację jej poziomu w zależności od potrzeb. Podstawową ich funkcją jest wymiana powietrza zużytego na świeże, druga istotna funkcja to zaś odzyskiwanie ciepła. Rekuperatory sprawiają, że świeże powietrze, które trafia do wnętrza, jest ogrzewane przez zużyte, które w wyniku działania wentylacji jest wywiewane na zewnątrz. Rekuperatory powodują, że ilość energii niezbędnej do dogrzania domu znacznie się zmniejsza, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Dodatkowym profitem wynikającym z instalacji tego urządzenia jest doskonała filtracja powietrza trafiającego do domu. Z tego względu rekuperatory docenią zwłaszcza alergicy, którzy dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów mogą całkowicie zabezpieczyć się przed kontaktem ze szkodliwymi substancjami. Instalacja rekuperatora w domach pasywnych jest obowiązkowa – bez niego praktycznie nie da się bowiem osiągnąć 75% odzysku ciepła.

system-i-tec-zapobiega-wilgoci.jpg

Jakie rekuperatory najlepsze w domu pasywnym

Najważniejszym parametrem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, przeglądając rekuperatory, jest ich sprzęż/wydajność. Wielkość ta określa stosunek ilość wydmuchiwanego powietrza do ciśnienia panującego w rekuperatorze. Pozwala ona stwierdzić, czy rekuperator będzie w stanie przezwyciężyć opory stawiane przez wentylację, a więc spełniać swoją podstawową funkcję.

Kolejna ważna sprawa to ilość prądu zużywanego przez urządzenie. Jeśli okaże się, że zużycie przewyższy oszczędność osiąganą dzięki rekuperatorowi, jego instalacja będzie się mijała z celem.

Element, który w dużej mierze decyduje o sprawności rekuperatora, to wymiennik ciepła. Wymienniki dzielą się ze względu na konstrukcję. Na rynku dostępne są rekuperatory obrotowe, przeciwprądowe oraz krzyżowe. Najbardziej efektywne są wymienniki przeciwprądowe – stosowany w nich układ kanalików i płyt sprawia, że czas przepływania zużytego powietrza obok świeżego jest najdłuższy, a to oznacza bardziej efektywne ogrzewanie. W domach pasywnych zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są właśnie tego typu rekuperatory.

Nie bez znaczenia jest również poziom hałasu emitowanego przez urządzenie. Im jest on mniejszy, tym większe pole manewru podczas instalacji urządzenia. Stosunkowe ciche rekuperatory można wszakże zainstalować bliżej pomieszczeń, w których często się przebywa.

Przed zakupem urządzenia warto przyjrzeć się obudowie i systemowi sterowania. Upewnij się, że obudowa jest solidna i gwarantuje odporność na uszkodzenia i niezawodność. System sterowania natomiast powinien być w jak najwyższym stopniu zautomatyzowany, tak żeby nie wymagał ciągłego dostrajania. Automatyczne sterowanie pozwala na znacznie większą oszczędność energii niż ręczne.

Rekuperatory to niezmiernie ważne urządzenia, pamiętaj jednak, że nawet jeśli zdecydujesz się na najdroższy i najbardziej wydajny model, budynek będzie w stanie zapewnić wymaganą energooszczędność tylko wówczas, gdy będzie odpowiednio izolowany. Rekuperator to serce całego systemu, jednak bez spełnienia pozostałych wymogów zainstalowanie go na niewiele się zdaje.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF