Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Okna zespolone - skuteczna ochrona przeciwsłoneczna

Kategorie: okna   rolety   żaluzje  
Zdjęcie Okna zespolone - skuteczna ochrona przeciwsłoneczna

Okna zespolone należą do grona popularnych rozwiązań stosowanych w budownictwie od lat 60. XX wieku. Ich właściwości fizyczne powodują, że pomimo upływu wielu lat wciąż wykorzystuje się je z powodzeniem. Czym się charakteryzują? Jakie są ich zalety? W jaki sposób zostaje dzięki nim zapewniona ochrona przeciwsłoneczna? Rozpatrzmy te kwestie.

Budowa

Okna zespolone, zwane również szwedzkimi, zbudowane są z dwóch scalonych ze sobą skrzydeł – zewnętrznej i wewnętrznej. Po obu stronach znajdują się szyby, często montuje się również trzecią szybę pomiędzy nimi. Wolna przestrzeń wypełniona jest gazem (z reguły argonem kryptonem) wymieszanym z powietrzem, co zapewnia skuteczną izolacyjność cieplną. Dobra izolacyjność cieplna jest zresztą cechą charakterystyczną okien zespolonych. Okna zespolone mogą być wykonane z drewna, PCV lub aluminium – najtańsze są modele PCV, cena tych z aluminium i drewna jest nieco wyższa.

Niezwykle istotną rolę w oknach zespolonych odgrywają szyby. Ich konstrukcja w dużej mierze decyduje o jakości danego modelu i poziomie jego izolacji cieplnej i akustycznej. Generalnie najlepszym rozwiązaniem są okna z co najmniej potrójnym pakietem szybowym, przy czym grubość szyb powinna być różna, a odstępy pomiędzy nimi – nierównomierne. Taka struktura powoduje, że szyby nie przenoszą drgań i skuteczniej powstrzymują chłód próbujący przedostać się do wnętrza pomieszczeń z zewnątrz. Aby polepszyć właściwości termoizolacyjne, producenci stosują różne dodatki, takie jak folie czy powłoki niskoemisyjne.

Zalety

Podstawową zaletą okien zespolonych, która została już wcześniej podkreślona, jest bez wątpienia dobra – znacznie lepsza niż w tradycyjnych modelach – izolacyjność cieplna. Okna zespolone z powodzeniem stosuje się w budownictwie pasywnym, ich konstrukcja pozwala bowiem producentom na uzyskanie współczynnika przenikania ciepła (oznaczanego jako U) na poziomie niższym niż 0,8 W/(m²K). Jest to możliwe przede wszystkim dzięki zastosowaniu kilku (najczęściej trzech lub czterech) szyb.

Kolejny atut okien zespolonych to ich długa żywotność, którą szacuje się na 30-40 lat. W efekcie inwestycja w tego typu okna, mimo że początkowo znacznie droższa, zwraca się wraz z upływem czasu – zarówno za sprawą niższych rachunków na ogrzewanie, jak i poprzez brak konieczności wymiany okien na nowe. Nie można również zapominać o dobrej izolacji akustycznej, co powinny docenić w szczególności osoby, które mieszkają w hałaśliwym otoczeniu – w pobliżu ruchliwej ulicy, obok szkoły czy nieopodal centrum handlowego.

i-tec-zacienienie.jpg

Ochrona przeciwsłoneczna

Okna zespolone niewątpliwie cechują się wysoką jakością i bardzo dobrymi właściwościami użytkowymi, lecz nie zawsze dostępna jest w nich ochrona przeciwsłoneczna. Odgrywa ona istotną rolę, ponieważ ogranicza dostęp światła wpadającego do pomieszczania, co eliminuje ryzyko przegrzania wnętrza. Ochrona przeciwsłoneczna jest doceniana przede wszystkim latem, kiedy gorące promienie podwyższają temperaturę w domu, mieszkaniu czy biurze do poziomu, który nie pozwala na normalne funkcjonowanie.

W jaki sposób w oknach zespolonych dostarczana jest ochrona przeciwsłoneczna? Jedna z metod polega na wykorzystaniu specjalnego szklenia przeciwsłonecznego, które skutecznie odbija lub pochłania promienie. Takie rozwiązanie ma jednak jeden słaby punkt: redukuje ilość światła docierającego do pomieszczenia niezależnie od pory roku – o ile latem jest to jak najbardziej pożądane, o tyle zimą, kiedy dodatkowe źródło ciepła bardzo się przydaje, niezupełnie. Tej wady pozbawione są żaluzje, rolety, minirolety i moskitiery, które można zasłonić lub zamknąć latem, żeby ograniczyć ilość światła docierającego do pomieszczeń i otworzyć lub odsłonić zimą, wykorzystując promienie słoneczne do naturalnego i darmowego ogrzania wnętrza.

Walcząc o klientów, producenci stosują coraz bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne, które mają na celu usprawnić ochronę przeciwsłoneczną. Jednym z nich jest wykorzystanie systemów elektronicznych do otwierania, zamykania, odsłaniania i zasłaniania żaluzji, rolet czy moskitier. Dzięki nim wystarczy wcisnąć guzik na panelu, pilocie lub w smartfonie, aby promienie słoneczne wpuścić do pomieszczenia lub ograniczyć ich dostęp. Coraz częściej tworzone są również specjalne aplikacje na urządzenia mobilne, za pomocą których można zautomatyzować działanie okien. W efekcie ochrona przeciwsłoneczna działa wyłącznie w warunkach zdefiniowanych przez użytkownika, czyli np. gdy okna nagrzewają się powyżej określonej temperatury.

Ochrona przeciwsłoneczna podwyższa nie tylko komfort użytkowania okien zespolonych, ale również ich cenę. Mając na uwadze korzyści, jakie można dzięki niej osiągnąć na co dzień, w szczególności w gorące, letnie dni, wydaje się jednak, że jest to inwestycja jak najbardziej warta swojej ceny.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF