Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Perfekcyjny dom - wyszukany wygląd i pasywna termoizolacyjność

Kategorie: innowacje  
Zdjęcie Perfekcyjny dom - wyszukany wygląd i pasywna termoizolacyjność

Budownictwo pasywne wywołało rewolucję estetyczną i technologiczną. To prawda, że dla projektantów najważniejsze pozostaje wyczucie stylu, okna pasywne, drzwi pasywne i ściany muszą się jednak charakteryzować również nieprzeciętną termoizolacyjnością. Dzięki temu, że dom jest zbudowany w technologii pasywnej, koszt jego eksploatacji może być nawet 5-6 razy niższy niż tradycyjnie postawionego budynku.

Estetyka domów pasywnych

Zdecydowana większość domów pasywnych jest zaprojektowana zgodnie z aktualnie panującymi trendami architektonicznymi. W nowoczesnych budowlach stawia się raczej na proste kształty niż na bogactwo i przepych. Ma to oczywiście uzasadnienie praktyczne, bo elementy o oszczędnym kształcie łatwiej przystosować do wymagań klientów dotyczących izolacyjności termicznej, akustycznej czy bezpieczeństwa. W nowoczesnych stylizacjach liczy się przede wszystkim wyczucie stylu, okna pasywne powinny być więc oszczędne, ale schludne i dobrze skomponowane z resztą elewacji.

Podobnie drzwi pasywne. Jeśli mają być zdobione, to raczej przez dyskretny, geometryczny motyw. Bardzo efektownym rozwiązaniem, za pomocą którego projektanci często uatrakcyjniają wygląd domu, jest wykorzystywanie dużych szkleń – dzięki technologii szyb zespolonych oraz stosowaniu okuć przesuwnych i podnośno-przesuwnych jest to możliwe również w domach pasywnych. Duże szklenia to zarówno estetyczne i nowoczesne stylistycznie, jak i korzystne energooszczędnie rozwiązanie.

Współczynnik przenikalności cieplnej

Mimo że zarówno dla projektantów, jak i dla zwykłych klientów bardzo liczy się wyczucie stylu okna pasywne, drzwi pasywne i pozostałe elementy systemu pasywnego muszą mieć właściwości fizyczne, które pozwalałyby im przejść przez testy uprawnionej jednostki certyfikującej (w Polsce jest to Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej). Tego typu jednostki decydują, czy dane produkty nadają się do domów pasywnych, czy nie. Kluczowym parametrem jest w tym przypadku współczynnik przenikalności cieplnej (U). Producent ma obowiązek podać tę wielkość na etykiecie produktu, dlatego jest ogólnodostępna i łatwa do odnalezienia. Jednostką współczynnika U jest W/(m²K), czyli wat dzielony na metr kwadratowy mnożony przez Kelwin. Im niższy współczynnik U, tym lepsza izolacyjność termiczna. Standardowe drzwi i okna mają U na poziomie 1,4-2,6 W/(m²K), pasywne natomiast – na poziomie nie wyższym niż 0,8 W/(m²K).

okna-przesuwne-hs-330-imponujący-rozmiar.jpg

Rozwiązania stosowane w domach pasywnych

Aby w domu pasywnym udało się osiągnąć satysfakcjonujący poziom energooszczędności, należy po pierwsze docieplić ściany (zazwyczaj będą to ściany trójwarstwowe lub dwuwarstwowe). Po drugie zainstalować rekuperator, czyli urządzenie pozwalające na wierzenie wnętrza bez otwierania okna. Kolejny krok to montaż drzwi i okien pasywnych. Jakkolwiek zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest wyczucie stylu okna pasywne powinny cechować się przede wszystkim solidną konstrukcją, która pozwoliłaby im osiągnąć U poniżej 0,8 W/(m²K).

Okna pasywne zazwyczaj są wyposażone w system wielokomorowy z kilkoma szybami, wzmocnione ramy i ościeżnice. Montuje się je nie na tradycyjne metalowe kotwy, ale za pomocą profilu nośnego lub tzw. ciepłego montażu. W domu pasywnym nie może być mostków cieplnych, czyli miejsc, w których ciepło ucieka punktowo, dlatego właśnie drzwiom i oknom warto poświęcić szczególnie dużo uwagi.

Innym bardzo ważnym elementem systemu pasywnego jest wspomniany wcześniej rekuperator. Urządzenie to za pomocą systemu kanałów, przez które powietrze jest wtłaczane do środka i wydmuchiwane na zewnątrz budynku, odzyskuje ciepło z powietrza zużytego i ogrzewa nim świeże powietrze. Rekuperator jest zazwyczaj urządzeniem dość głośnym i dużym – często wymaga wydzielenia osobnego pomieszczenia. Wspomagającym rozwiązaniem mogą być okna z wbudowaną rekuperacją, które są ciche i bardzo wygodne.

Jeśli liczy się dla nas przede wszystkim wyczucie stylu okna pasywne lub drzwi pasywne, które zamontujemy w budynku, powinny nie tylko posiadać odpowiedni certyfikat poświadczający ich przydatność w budownictwie pasywnym, ale również dobrze się prezentować. Pamiętajmy jednak, że budownictwo pasywne to przede wszystkim oszczędność i że najważniejsza pozostaje termoizolacja.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF