Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Ramki dystansowe - co warto wiedzieć

Kategorie: okna   montaż  
Zdjęcie Ramki dystansowe - co warto wiedzieć

Dokonując wyboru okna, zazwyczaj kierujemy się przede wszystkim współczynnikiem przenikalności cieplnej (U). Tymczasem niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że okno powinno traktować się systemowo i jeśli choć jeden element owego systemu zawodzi, parametry podane na etykiecie nie mają pokrycia w rzeczywistości. Najważniejszymi elementami okna są: rama, szklenie oraz ramki dystansowe (ISO). Przyjrzyjmy się tym ostatnim.

Zimne ramki dystansowe

W większości znajdujących się na rynku okien współczynnik przenikalności cieplnej znajduje się na poziomie 1,4–1,5 W/m²K. (im ten współczynnik jest niższy, tym lepsze okno). To, że ich wyniki różnią się od siebie w tak niewielkim stopniu, wynika w dużej mierze z powszechnego wykorzystania aluminiowych ramek dystansowych (ISO). Ramki te sprawdzają się bardzo dobrze w przypadku okien standardowych, pozwalają na zachowanie stabilnej pozycji szyby w ramie i są na tyle solidne, aby zapewnić oknu względną odporność na mechaniczne uszkodzenia.

Ramki aluminiowe są tanie i powszechnie stosowane w stolarce okiennej – producenci wykorzystują je od lat 90. XX w., kiedy w Polsce pojawiły się pierwsze okna z PCV. Ramki dystansowe (ISO) z aluminium, podobnie jak te wykonane ze stali, nazywa się ramkami zimnymi, ponieważ stosunkowo dobrze przewodzą ciepło i dla termoizolacyjności są albo obojętne, albo wpływają na nią negatywnie.

Ciepłe ramki dystansowe

Rozwój technologiczny i podniesienie norm termoizolacyjności, a także pojawienie się budownictwa pasywnego i energooszczędnego wymusiło na producentach okien poszukiwanie nowych sposobów na poprawienie szczelności. Dlatego zaczęto korzystać z ramek dystansowych wykonanych również z innych tworzyw niż stal i aluminium. Przykładowe ciepłe ramki dystansowe (ISO) wykonuje się ze stali nierdzewnej lub polipropylenu, który przykrywa się folią metalową, aby zapobiec dyfuzji.

Ramki polipropylenowe są dodatkowo uszczelnione za pomocą specjalnej taśmy silikonowej o dużej elastyczności. Innym tworzywem jest stal ocynkowana – w porównaniu ze zwykłą stalą lub aluminium wykonane z niej ramki dystansowe (ISO) mają nawet pięciokrotnie niższą przewodność cieplną. Co do zasady, zdecydowanie najcieplejsze ramki dystansowe są wykonane z tworzyw sztucznych, które prawie w ogóle nie zawierają metalu, za wyjątkiem cienkiej, antydyfuzyjnej warstwy wierzchniej.

Co daje ciepła ramka dystansowa

Przede wszystkim lepszą termoizolacyjność i, co za tym idzie, obniżenie kosztów utrzymania domu, w którym wyposażone w nią okno zostało zainstalowane. Izolacyjność termiczna, jaką cechują się ramki dystansowe (ISO) z aluminium, to ok. 1,11 W/m²K, egzemplarze z tworzywa sztucznego mają natomiast 1,03 W/m²K. Na pierwszy rzut oka wydaje się to niewiele, jednak jeśli weźmie się pod uwagę wpływ ramki dystansowej na izolacyjność termiczną całego okna, okazuje się, że dzięki zmianie materiału, z którego została wykonana, współczynnik U może obniżyć się nawet o 7%, co czyni to rozwiązanie jak najbardziej rozsądnym.

Złożoność współczesnych okien z jednej strony czyni je niezwykle skomplikowanymi, z drugiej – daje ogromne pole do popisu konstruktorom. Ciepła ramki dystansowe (ISO) to jeden z efektów ich pracy, z którego – jeśli naprawdę zależy nam na efektywności energetycznej – warto skorzystać.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF