Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Świetne okna z nowoczesną stylistyką a okna pasywne

Kategorie: okna   design  
Zdjęcie Świetne okna z nowoczesną stylistyką a okna pasywne

Wybór okien jest niezwykle ważny zarówno, jeśli chodzi o wygląd elewacji, jak i względy praktyczne, takie jak szczelność termiczna i akustyczna, stabilność, wygoda. W elewacjach o nowoczesnej stylistyce liczy się przede wszystkim oszczędność środków i spójność wizualna. Czym należy się kierować, wybierając świetne okna do nowoczesnego budynku? Sprawdźmy.

Tworzywo

W nowoczesnych elewacjach liczy się przede wszystkim umiar. Świetne okna drewniane z ramą pokrytą transparentną powłoką ujawniającą rysunek drewna sprawdzają się w elewacjach klasycznych lub stylizowanych na zabytkowe, jednak w nowoczesnych lepiej ich unikać. Zdecydowanie najpopularniejsze są tu okna z PCV – materiał ten dość tani, a przy tym posiada doskonałe właściwości fizyczne: jest wytrzymały, odporny na pogodę i nie nastręcza problemów podczas konserwacji. PCV nie wygląda szczególnie efektownie, jednak przy nowoczesnej stylistyce elewacji nie zaburza jej wizualnej spójności.

Coraz większą popularnością cieszą się też okna z aluminium, które jest nawet bardziej wytrzymałe i odporne na wilgoć, a przy tym znakomicie się prezentuje ze względu na zdolność odbijania światła. Świetne okna aluminiowe mają jednak wadę – są zdecydowanie droższe niż jakiekolwiek inne. Znalezienie okien pasywnych z PCV nie stanowi problemu – to podstawowe tworzywo zarówno okien tego typu, jak i wszystkich innych. Nieco trudniej znaleźć pasywne okna aluminiowe, nie jest to jednak niemożliwe.

hf410-nowoczesne-okno-pasywne-i-tec-core.jpg

Współczynnik przenikalności cieplnej

Wygląd okien jest ważny, jednak nie jest to jedyny istotny parametr. Z punktu widzenia energooszczędności i kosztów eksploatacji wnętrza zdecydowanie ważniejszy od estetyki jest współczynnik przenikalności ciepła, oznaczany literą U. Producent okna ma obowiązek podać tę wielkość na etykiecie, więc znalezienie jej nie stanowi problemu. Jednostką współczynnika U jest W/(m²K). Im współczynnik niższy, tym lepsza izolacyjność termiczna okna. Większość dostępnych na rynku okien ma U na poziomie ok. 1,4 – 2 W/(m²K). Okna pasywne natomiast mogą pochwalić U na poziomie najwyżej 0,8 W/(m²K), różnica jest więc znaczna.

Świetne okna pasywne są znacznie droższe niż zwykłe, jednak o ile instaluje się je w domu pasywnym wyposażonym w rekuperator, pasywne drzwi i dodatkowym ociepleniem, szybko na siebie zarabiają – dom pasywny potrafi być nawet 4-5 razy tańszy w utrzymaniu niż zwykły budynek. Okna pasywne w domu pozbawionym któregokolwiek ze wspomnianych elementów (rekuperacji, pasywnych drzwi, docieplonych ścian) pozwolą co prawda zaoszczędzić na dogrzewaniu, ale nie na tyle, aby inwestycja się opłacała. W takiej sytuacji w zupełności wystarczą okna ze współczynnikiem U na poziomie nie przekraczającym 2 W/(m²K).

drewniane-wnetrze-hf-310-hs-330-jakie-okna-najlepiej-wybrac.jpg

Duże szklenia

W nowoczesnym budownictwie wielkoformatowe okna cieszą się rosnącą popularnością. Są niewątpliwie bardzo efektowne, ale również praktyczne – pozwalają obniżyć zapotrzebowanie na dogrzewanie i doświetlanie, a co za tym idzie, zmniejszają koszty utrzymania budynku. Do niedawna stosowanie dużych szkleń w oknach pasywnych wydawało się niemożliwe – przy dużej szybie łatwo bowiem o tworzenie się mostków termicznych, czyli miejsc punktowego wydostawania się ciepła na zewnątrz. Każdy taki mostek powoduje, że zastosowane w pasywnym domu rozwiązania nie są w stanie spełnić swojej funkcji. Sytuacja zmieniła się, gdy do okien pasywnych zaadaptowano szyby zespolone. Izolacja termiczna w takich oknach okazała się na tyle dobra, że zaczęły pomyślnie przechodzić testy instytutów budownictwa pasywnego. Jeśli więc chcemy w domu pasywnym o nowoczesnej elewacji zainstalować świetne okna pasywne z wielkoformatowym szkleniem i dysponujemy odpowiednim budżetem, nic nie stoi na przeszkodzie.

kf500-nowoczesne-okna-nowoczesna-stylistyka-okno-balkonowe.jpg

Okucia przesuwne i podnośno – przesuwne

Rozwiązaniem, które bardzo sprzyja stosowaniu dużych szkleń, są okucia przesuwne (S) i podnośno-przesuwne (HS). W odróżnieniu od zwykłych okien pozwalają na otwieranie i zamykanie w jednej płaszczyźnie – skrzydło przesuwa się po prowadnicy, zachodząc na część nieruchomą lub chowając się w ukrytej w ścianie kieszeni. Okna podnośno-przesuwne mają nad zwykłymi okuciami przesuwnymi tę przewagę, że działają niejako w dwóch trybach – aby można je było otworzyć, trzeba przekręcić klamkę ku górze. Skrzydło zostaje wówczas uniesione nieco ponad prowadnicę i dopiero można je przesuwać. W trybie zamkniętym skrzydło jest nieruchome i całym ciężarem dociska szynę. Świetne okna podnośno-przesuwne doskonale sprawdzają się w nowoczesnych budynkach. Prezentują się efektownie, a przy tym cechują się nieosiągalną dla innych rodzajów okuć szczelnością i stabilnością. Mechanizm ten jest z powodzeniem stosowany w oknach pasywnych.

Jeśli zdecydujemy się na okna pasywne, musimy liczyć się z większym wydatkiem. Pamiętajmy jednak, że jeśli dom jest pasywny, inwestycja szybko się zwróci. O tym, czy bardziej będzie się opłacało zainstalować świetne okna pasywne, czy zwykły model o nowoczesnej stylistyce, decydują indywidualne potrzeby i możliwości finansowe.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF