Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Budowanie domu w sposób efektywny energetycznie

Kategorie: innowacje  
Zdjęcie Budowanie domu w sposób efektywny energetycznie

Jedną z najistotniejszych kwestii na każdym etapie budowy domu jest jego efektywność energetyczna, czyli to, na ile będzie w stanie wykorzystać energię pochodzącą z ogrzewania. Parametr ten jest istotny przede wszystkim ze względu na to, że większa efektywność energetyczna oznacza mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie, co z kolei oznacza obniżenie kosztów eksploatacji budynku. Innymi słowy, im bardziej efektywny energetycznie jest dom, tym mniej kosztuje jego utrzymanie. W jaki sposób uzyskać jak najlepszy efekt?

Dodatkowe ocieplenie

Aby efektywność energetyczna była wysoka, w budynku nie mogą pojawiać się mostki cieplne. Mostki cieplne to miejsca, w których ciepło ucieka punktowo. Jedną z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia przed pojawieniem się mostków cieplnych jest docieplenie ścian. Najpopularniejszy rodzaj ścian, czyli ściany jednowarstwowe składające się wyłącznie z muru, wypadają pod tym względem raczej słabo, dlatego zazwyczaj przebudowuje je się na dwuwarstwowe, w których mur przed otynkowaniem zostaje dodatkowo przykryty warstwą termoizolacyjną, np. wełną mineralną, styropianem lub pianką poliuretanową. Najefektywniejsze okazują się jednak ściany trójwarstwowe, w których izolacja znajduje się pomiędzy dwoma warstwami muru. Taka struktura ściany ma znaczenie nie tylko ze względu na izolacyjność termiczną, ale również z uwagi na kompatybilność z rozwiązaniami takimi jak montaż MOWO czy okucia przesuwne i podnośno-przesuwne, które zdobywają sobie coraz większą popularność.

Okna i drzwi

Jeszcze do niedawna drzwi i okna były najbardziej newralgicznymi punktami całego budynku. Postęp technologiczny sprawił jednak, że w chwili obecnej efektywność energetyczna budynków, w których zastosowano wysokiej jakości drzwi i okna, znajduje się na naprawdę imponującym poziomie. Kluczowym wskaźnikiem jest tu współczynnik przenikalności cieplnej U, czyli wielkość, którą każdy producent okna i drzwi musi podać na etykiecie swojego produktu. Im mniejsze U, tym większa izolacyjność termiczna. Standardowe okna i drzwi mają U na poziomie ok. 1,4 – 2,6 W/(m²K), jednak rozwój budownictwa pasywnego sprawił, że na rynku pojawiły się również takie, w których U jest niższe niż 0,8 W/(m²K). Superszczelne okna i drzwi są co prawda droższe, lecz gwarantowana przez nie efektywność energetyczna sprawia, że inwestycja szybko się zwraca.

Rekuperacja

Kolejnym rozwiązaniem znanym z budownictwa pasywnego jest rekuperacja. Rekuperator to urządzenie, które pozwala wietrzyć pomieszczenie bez otwierania okna. Za pomocą systemu kanałów odzyskuje ciepło z wydmuchiwanego na zewnątrz zużytego powietrza i wykorzystuje je do ogrzania świeżego powietrza pochodzącego z zewnątrz, wtłaczanego do środka. Zastosowanie rekuperacji kojarzy się zazwyczaj z koniecznością instalacji potężnego i hałaśliwego urządzenia, na które trzeba wyznaczyć specjalne pomieszczenie w domu. Na rynku można jednak dostać również specjalne okna z wbudowanym rekuperatorem, które nie są ani kłopotliwe pod względem rozmiaru, ani szczególnie hałaśliwe, a po ich zamontowaniu efektywność energetyczna domu jest nie mniejsza niż w przypadku tradycyjnego rekuperatora.

Najważniejszym argumentem przemawiającym za tym, żeby podczas budowania domu zwrócić szczególną uwagę na efektywność energetyczną, wydaje się oczywiście oszczędności. Domy pasywne, w których efektywność energetyczna znajduje się na najwyższym poziomie, potrafią bowiem być nawet 4-5 razy tańsze w utrzymaniu od budynków stawianych w standardowych technologiach.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF