Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Izolacyjnośc cieplna - co to jest, czym sie charakteryzuje

Kategorie: innowacje  
Zdjęcie Izolacyjnośc cieplna - co to jest, czym sie charakteryzuje

Izolacyjność cieplna – słyszał o niej każdy, kto planuje budowę domu lub remontuje mieszkanie. Odgrywa ona ważną rolę w kontekście zapotrzebowania budynku na energię i stanowi czynnik, który należy brać pod uwagę w planowaniu i realizowaniu prac budowlanych. W niniejszym tekście dowiesz, co to jest izolacyjność cieplna i czym się charakteryzuje.

Czym jest termoizolacyjność

Izolacyjność termiczna określa zdolność danej nieruchomości do utrzymywania ciepła. Im ona lepsza, tym dłużej ciepło utrzymuje się wewnątrz budynku, co gwarantuje komfort i oszczędność mieszkania – szczególnie w miesiącach zimowych, kiedy zapotrzebowanie na ogrzewanie jest największe. Dobrej jakości izolacja cieplna zapewnia bowiem znaczne oszczędności na rachunkach, ponieważ podnosi energooszczędność budynku, zmniejszając jego zapotrzebowanie na energię.

Inwestycja w izolacyjność cieplną jest opłacalna i zwraca się z upływem czasu, wraz z niższymi rachunkami za ogrzewanie. Nawet jeśli koszt początkowy jest wysoki, to warto go ponieść, gdyż w dłuższej perspektywie przynosi duże korzyści finansowe. Izolacyjność termiczna budynku zależy od wielu czynników, wśród których główną rolę odgrywają czynniki architektoniczne, przede wszystkich materiały wykorzystane do budowy oraz sposób montażu okien i drzwi.

Na ogólną termoizolacyjność budynku składa się termoizolacyjność poszczególnych elementów konstrukcyjnych – ścian, drzwi, okien. Poziom termoizolacji obniżają tzw. mostki termiczne, czyli miejsca, w których przewodnictwo ciepła jest znacznie wyższe niż w pozostałych obszarach budynku, co powoduje niepotrzebną i niekorzystną z perspektywy energooszczędności utratę ciepła. Mostki termiczne najczęściej tworzą się przy złączeniach, punktach osadzenia okiennic, nadprożach czy wieńcach. Profesjonalny montaż i dobre materiały pozwalają zminimalizować zjawisko mostków termicznych.

Termoizolacyjność termiczną oblicza się za pomocą parametru U, który określa się na podstawie współczynnika przewodzenia ciepła i grubości danego materiału. Im niższa wartość współczynnika przewodzenia ciepła, tym wyższy poziom termoizolacyjności cieplnej. Przeglądając oferty ścian, drzwi i okien, dokładnie sprawdź, czy podana wartość współczynnika przewodzenia ciepła dotyczy całego produktu, czy tylko niektórych jego elementów.

Materiały

Podstawowe znaczenie dla izolacyjności cieplnej nieruchomości mają ściany. Grubość i gęstość materiału, z którego są wykonane, w dużej mierze decyduje o zapotrzebowaniu budynku na energię cieplną. Dlatego często stosuje się ściany dwuwarstwowe wraz z dodatkowym ociepleniem ze styropianu lub wełny mineralnej. Wybór materiału do budowy ścian zależy jednak przede wszystkim od indywidualnych wymagań i warunków charakterystycznych dla danej nieruchomości.

Okna to kolejny element o newralgicznym znaczeniu dla izolacyjności cieplnej budynku. Oczywiście najlepszym wyjściem są okna energooszczędne lub okna pasywne, które zapewniają najwyższy poziom energooszczędności. Z punktu widzenia redukcji zapotrzebowania budynku na energię korzyści z okien pasywnych są wiadome. Jakość i powierzchnia szyb odgrywa w tym przypadku kluczową rolę.

Nie inaczej jest z drzwiami, których wybór i montaż składa się poziom termoizolacyjności budynku. Dobre drzwi są wykonane z materiału o niskim współczynniku przenikalności cieplnej, a także posiadają zestaw uszczelek ograniczających niekontrolowane ubytki ciepła. Ucieczkę ciepła blokuje również odpowiednio mocne przyleganie skrzydła do ościeżnicy, dlatego warto zwrócić na to uwagę, kupując drzwi.

illbruck-materialy.jpg

Montaż

Nawet doskonałe materiały nie zapewniają wysokiej izolacyjności cieplnej, jeśli poszczególne elementy nie są prawidłowo zamontowane. Niewłaściwy montaż może powodować powstawanie mostków termicznych, całkowicie niwecząc plany stworzenia ciepłego wnętrza. Jeśli nie jesteś specjalistą od budownictwa, koniecznie skorzystaj z profesjonalnego wsparcia przy montażu okien czy drzwi. Dużą popularnością ostatnimi czasy cieszy się montaż MOWO w warstwie ocieplenia, jak również montaż w warstwie ocieplenia – obie metody gwarantują wysoką termoizolacyjność cieplną budynku.

wplyw-montazu-na-termoizolacyjnosc.jpg

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF