Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Czym jest dom energooszczędny

Kategorie: innowacje   dom inteligentny  
Zdjęcie Czym jest dom energooszczędny

Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, czy postawić na domy energooszczędne? Najpierw dowiedz się, czym one są, jakie są ich zalety, wady oraz koszty i zyski związane z inwestycją w energooszczędne rozwiązania.

Przede wszystkim domy energooszczędne są coraz tańsze w budowie, a prawo unijne w zakresie dbania o środowisko i energooszczędność jest coraz bardziej restrykcyjne. Za parę lat praktycznie wszystkie domy, aby spełniać wymogi prawne, będą musiały być budowane w tej technologii. Poza tym oszczędność, jaką zyskasz w ciągu kilku lat po postawieniu domu, szybko zacznie być widoczna. Jeżeli wszystko zrobisz dobrze, to z pewnością odczujesz w przyszłości korzyści finansowe. Poza tym przyczyniasz się w ten sposób do ochrony środowiska.

Domy energooszczędne – cechy charakterystyczne

Aby domy energooszczędne pełniły funkcję energooszczędną, trzeba przy ich budowie pamiętać o kilku ważnych rzeczach, takich jak:

 • możliwie najbardziej zwarta bryła budynku;
 • ocieplony fundament;
 • brak mostków termicznych;
 • odpowiedni podział przestrzeni wewnątrz budynku;
 • użycie wentylacji mechanicznej;
 • odpowiednia szczelność okien, drzwi, ścian, podłóg i dachu.

Równie istotne jest zastosowanie energooszczędnego systemu ogrzewania w postaci pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego. Zaleca się także zainstalowanie paneli słonecznych i wykorzystywanie energii słonecznej. Poza tym wszystkie sprzęty AGD, RTV, a nawet elementy łazienkowe pobierające prąd powinny być energooszczędne.

Całość trzeba jednak dokładnie przemyśleć. Nic tak nie psuje efektów, jakie zapewniają domy energooszczędne, jak kiepskie rozplanowanie jego położenia i rozkładu pomieszczeń. Dom powinien być ustawiony w taki sposób, aby okna energooszczędne były usytuowane od strony południowej. Od tej strony najlepiej jest ulokować kuchnię, jadalnię, salon czy pokój dzienny. Architekci polecają tam duże przeszklenia dające najwięcej światła, na co pozwalają nowoczesne okna pasywne. Wiele rozwiązań, w które można zaopatrzyć domy energooszczędne, znajdziesz w  salonie Internorm w Katowicach.

Pamiętaj, że okna energooszczędne nie mogą oddawać ciepła na zewnątrz. Zwróć uwagę, czy ściana południowa jest dobrze nasłoneczniona. Jeżeli drzewa lub dom sąsiada zasłaniają dostęp do światła, to niewielki będzie pożytek z dużych przeszklonych okien. Od strony północnej najlepiej jest natomiast ograniczyć liczbę okien i nie montować ich zbyt dużych. Idealnie jest umieścić od tamtej strony garaż, kotłownię czy pomieszczenia gospodarcze, aby dodatkowo osłaniały domową przestrzeń codzienną.

Wysoka jakość

Budując domy energooszczędne, należy zadbać o jakość materiałów, których się do tego używa. Jeżeli zastosujesz nieodpowiednią izolację lub zamontujesz instalację, która nie spełnia swoich zadań, to nic z tego nie wyjdzie. Przede wszystkim wszelkiego rodzaju instalacje grzewcze muszą być wykonane z jak najlepszych materiałów, a rury doprowadzające ciepło dobrze zaizolowane. Ważny jest wysokiej klasy mechaniczny system wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Z kolei warstwa izolacji termicznej ze styropianu lub waty mineralnej powinna być na zewnątrz nie mniejsza niż 20 cm.

Okna – ważny element

Domy energooszczędne uwzględniają wszystkie elementy, przez które przenika ciepło. W tym wypadku najważniejszy jest odpowiedni wybór okien, szczególnie jeśli chcesz zainstalować duże okna energooszczędne lub okna pasywne. Jakie okna wybrać, żeby, mimo dobrego nasłonecznienia strony południowej, nie okazało się, że ciepło gdzieś ucieka? Okna dwuszybowe czy trzyszybowe? Okna PCV czy okna drewniane?

Przed podobnymi dylematami stoi niemal każdy, kto postanowił wybudować dom energooszczędny. Wybierając okna, trzeba zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła (U), który powinien być jak najniższy. W tym celu wybiera się okna składające się z trzech tafli. Najlepiej, jeśli przerwa między nimi jest wypełniona kryptonem lub argonem. Kolor i materiał również mają znaczenie, ale to już zależy głównie od Twoich preferencji. Różne rodzaje okien energooszczędnych, w tym okna z żaluzją wewnątrz, okna przesuwne z niskim progiem czy okna antywłamaniowe zobaczysz w naszym salonie w Katowicach.

fvkr_019_heller.jpg

W gorące letnie dni mocno nasłonecznione pomieszczenia mogą się za bardzo nagrzewać. Dlatego dobrze pomyśleć o korzyściach, jakie dają okna z żaluzją wewnątrz okna, które swoją drogą sprawdzają się one nie tylko w trakcie upalnych dni. Czasem warto zastanowić się także nad roletami antywłamaniowymi, dzięki którym bezpieczniej jest zostawić dom, wyjeżdżając na przykład na wakacje.

Domy energooszczędne z roku na rok stają się coraz tańsze, a różnica między tego typu nowoczesnym domem a zwykłym domem stale się zmniejsza. Natomiast oszczędności, szczególnie przy dużej powierzchni, okazują się naprawdę spora. Poza tym budowa takiego domu to również inwestycja w środowisko i przyszłość naszej planety. Dlatego warto postawić na dom energooszczędny!

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF