Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Charakterystyka drzwi do domu pasywnego

Kategorie: drzwi  
Zdjęcie Charakterystyka drzwi do domu pasywnego

Najważniejszą cechą budownictwa pasywnego jest jego zdolność do absorbowania i utrzymania energii cieplnej, dlatego drzwi, które są stosowane w pasywnym budynku, powinny charakteryzować się przede wszystkim dobrą izolacją termiczną. Sięgnięcie po właściwy produkt może zredukować straty ciepła nawet o 35%, a zapotrzebowanie budynku na ogrzewanie – o 20 %. Z drugiej strony – jeśli drzwi wejściowe nie będą szczelne, zapomnij o energooszczędności, nawet przy zastosowaniu najlepszych okien i ocieplonych ścian.

Drzwi do domu pasywnego a współczynnik przenikania ciepła

Informację na temat termicznej szczelności drzwi znajdziesz przy opisie produktu. Jest ona oznaczona literą UD, symbolizującą współczynnik przenikania ciepła. Jednostką, za pomocą której wyraża się ten parametr, jest W/(m²K), czyli Wat/(metr kwadratowy razy Kelwin). Im wyższa wartość UD. tym mniej szczelne drzwi. Aby produkt został dopuszczony do sprzedaży, powinien mieć UD na poziomie nie większym niż 2,6 W/(m²K), jednak w przypadku domów pasywnych to nie wystarczy. Otóż w celu spełnienia norm potrzebne są drzwi, w których wartość tego parametru wynosi nie więcej niż 1,3 W/(m²K).

drzwi do domu pasywnego

Co decyduje o szczelności termicznej

Współcześnie stosowana technologia produkcji sprawia, że o tym, na ile skuteczną izolację oferują dane drzwi, decyduje w dużej mierze materiał znajdujący się pomiędzy zewnętrznymi płytami. W drzwiach docieplanych stosuje się zazwyczaj przekładkę wykonaną ze styropianu, pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej. Materiał, z którego wypikowane są płyty zewnętrzne, oczywiście również ma znaczenie. Najniższe wartości U dla poszczególnych tworzyw wynoszą:

 • dla drzwi drewnianych: 1,2 W/(m²K);
 • dla drzwi drewnianych z dociepleniem: 0,9 W/(m²K);
 • dla drzwi z PCV: 1,3 W/(m²K);
 • dla drzwi zewnętrznych z aluminium: 1,1 W/(m²K).

Jak widać, wśród standardowych drzwi można znaleźć takie, które ze swoim współczynnikiem przenikania ciepła kwalifikują się do zastosowania w domu pasywnym. Znacznie lepsze efekty uzyskamy jednak stosując…

izolacja termiczna - drzwi do domu pasywnego

Drzwi do domów pasywnych i energooszczędnych

…w ich przypadku UD osiąga poziom ok. 0,70 W/(m²K). Takie drzwi muszą posiadać specjalny certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego z Gdańska lub Passive House Institut z Darmstadt. Izolację  wykonuje się w nich z pianki poliuretanowej – materiał ten pozwala na uzyskanie znacznie lepszych efektów niż styropian czy wełna mineralna. Produkty o tak dużej szczelności są droższe i grubsze niż standardowe rozwiązania. Do wyboru masz drewniano-aluminiowe, aluminiowe i pcv-aluminiowe.

drzwi do domu pasywnego Internorm

Montaż

Drzwi pasywne o odpowiednich parametrach to jednak nie wszystko – aby spełniały swoją funkcję, trzeba je odpowiednio zamontować. Montaż MOWO w warstwie ocieplenia pozwala wyeliminować mostki termiczne, czyli miejsca o zwiększonej przepuszczalności cieplnej, których pojawienie się nie zostało przewidziane podczas projektowania. Chcąc uniknąć tworzenia się mostków termicznych, zamontuj drzwi tuż po zakończeniu prac na mokro, czyli po położeniu posadzek i tynków oraz ich osuszeniu.

Przed instalacją ościeżnicy oczyść i zagruntuj ścianę, do której drzwi mają być przytwierdzone. Izolacja wykonana pianką może tu nie wystarczyć – materiał ten, pomimo doskonałych właściwości izolacyjnych, jest bowiem wrażliwy na wilgoć. Aby uniknąć przedostawania się wilgoci do pianki, odseparować ją od zewnętrznych elementów za pomocą taśmy paroizolacyjnej.

Inwestycja w odpowiednie drzwi i praca włożona w ich prawidłowe zamontowanie owocuje znaczną oszczędnością energii cieplnej. Przedsięwzięcie nie należy ani do tanich, ani do łatwych, tym niemniej nie powinno to stanowić przeszkody nie do pokonania, jeśli liczysz na dobre efekty.

drzwi do domu pasywnego - widok z zewnątrz

 

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF