Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Czym charakteryzują sie pasywne drzwi drewniano aluminiowe

Kategorie: drzwi  
Zdjęcie Czym charakteryzują sie pasywne drzwi drewniano aluminiowe

Drzwi spełniające wymogi stawiane budownictwu pasywnemu są wykonywane z różnych materiałów; mamy drzwi aluminiowe, stalowe, drewniano-laminowane oraz drewniano-aluminiowe. Te ostatnie, dzięki rozsądnym cenom, nowoczesnemu wyglądowi i znakomitym parametrom termoizolacyjnym cieszą się coraz większą popularnością. Co właściwie sprawia, że drewniano-aluminiowe drzwi tak doskonale sprawdzają się w domach pasywnych?

Pasywne drzwi drewniano aluminiowe - konstrukcja skrzydła

Pasywne drewniano-aluminiowe drzwi są zazwyczaj znacznie grubsze od standardowych – skrzydło może mieć nawet 100 mm grubości i więcej. W środku znajduje się wypełnienie z polistyrenu ekstrudowanego, który od zewnątrz i wewnątrz jest przykryty klejonymi, drewnianymi płytami. Stosuje się tu więcej warstw niż w przypadku standardowego skrzydła, natomiast zewnętrzne przegrody mają udział w likwidowaniu mostków termicznych (miejsc o zwiększonej przenikalności ciepła). Cała konstrukcja przykryta jest aluminiową nakładką, stanowiącą warstwę zewnętrzną.

Wykorzystanie zewnętrznej nakładki aluminiowej, oprócz zwiększenia szczelności całej konstrukcji, zabezpiecza ją przed warunkami pogodowymi, na które drewno jest wrażliwe – nawet wtedy, gdy poddajesz je regularnym zabiegom konserwacyjnym. Przy standardowych drzwiach regularne odnawianie powłoki wystarczy, aby pełniły swoją funkcję przez długie lata, jednak w odniesieniu do drzwi pasywnych wymagania dotyczące szczelności są tak wyśrubowane, że nawet minimalny kontakt z wilgocią z zewnątrz może spowodować przekroczenie norm.

Próg, uszczelki, ościeżnica, montaż

Jeśli wybierasz drewniano-aluminiowe drzwi, nie ograniczaj się do wymiany skrzydła. Podczas prób decydujących o uzyskaniu certyfikatu i wyznaczeniu parametru Uw (patrz niżej) testowany jest cały zestaw – skrzydło wraz z ościeżnicą. Aby kontrolować właściwy docisk skrzydła do ościeżnicy, często stosuje się regulację okuć, która działa we właściwy sposób tylko w przypadku skrzydła o profilu idealnie dopasowanym do ościeżnicy. W drzwiach pasywnych stosuje się również uszczelki, często więcej niż dwie, a także izolowany termicznie próg.

Jeśli kupujesz cały zestaw, pamiętaj o zamontowaniu go we właściwym momencie, tzn. tuż po zakończeniu prac budowlanych na mokro i osuszaniu. W razie wymiany starych drzwi na nowe – bezpośrednio po demontażu starych. Ściana przed zainstalowaniem ościeżnicy musi zostać oczyszczona i zagruntowana. Z kolei miejsca, w których ościeżnica ma być przytwierdzona do ściany, należy dodatkowo uszczelnić – najpierw za pomocą pianki poliuretanowej lub taśm rozprężnych (w zależności od typu montażu), a następnie taśmy paroizolacyjnej, która zabezpiecza piankę przed działaniem wilgoci.

pasywne drzwi drewniano aluminiowe

Współczynnik przenikalności ciepła w drzwiach pasywnych

Parametrem najważniejszym w odniesieniu do drzwi pasywnych jest współczynnik przenikania ciepła w oknie (Uw). Przenikalność jest wyrażana w Watach/(metr kwadratowy*Kelwin) – W/(m²K). W domach pasywnych maksymalna dopuszczalna wartość Uw wynosi 0,8 W/(m²K), przy czym im niższy wynik, z tym większą szczelnością mamy do czynienia. Dzięki specjalnej konstrukcji pasywne drzwi drewniano-aluminiowe osiągają zazwyczaj Uw na poziomie 0,68 - 0,75 W/(m²K), który dla drzwi wykonywanych według standardowych technologii jest nieosiągalny. Najszczelniejsze drewniano-aluminiowe drzwi na rynku mają Uw poniżej 0,5 W/(m²K), są one jednak bardzo drogie i trudno dostępne.

Właśnie współczynnik Uw decyduje o tym, czy drzwi otrzymają certyfikat Passive House Institut z Darmstadt lub jego polskiego odpowiednika - Instytutu Budownictwa Pasywnego z Gdańska.

Wygląd drzwi drewniano-aluminiowych

Pasywne drewniano-aluminiowe drzwi cechują się efektownym, nowoczesnym wyglądem. Najlepiej komponują się z minimalistycznymi elewacjami. Zdecydowana większość pasywnych domów ma właśnie taki design, więc tego typu wejście powinno idealnie dopasować się do koncepcji projektanta. Na rynku znajdują się drzwi w różnych kolorach, jednobarwne i zdobione ornamentem. Osiągalne są nawet drzwi z przeszkleniem, które spełniają wymogi stawiane budownictwu pasywnemu.

Drzwi są w budownictwie pasywnym nie mniej ważne niż okna i ściany. Tylko zastosowanie produktu o odpowiednich parametrach zabezpiecza przed powstawaniem mostków termicznych i gwarantuje, że będzie można w pełni cieszyć się zaletami energooszczędnego budownictwa. Drzwi drewniano-aluminiowe to doskonały wybór!

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF