
Budownictwo pasywne zdobywa w Polsce i na całym świecie coraz większą popularność. Naturalną koleją rzeczy jest zainteresowanie pasywnymi drzwiami. Czym dokładnie są? Jak wyróżnić je na tle konkurencyjnych ofert? Odpowiedzi na te pytania udziela poniższy artykuł.
Charakterystyka domu pasywnego
Domy pasywne stanowią alternatywę wobec dotychczasowego budownictwa z powodu przeniesienia akcentu na termoizolację. Sposób projektowania zakłada nie tyle wykorzystanie zewnętrznych źródeł energii, ile maksymalną ochronę za pomocą szczelnych okien i drzwi. Gromadzenie ciepła poprzez odpowiednie oszklenie, specjalny system wentylacji; dom można uznać za pasywny, jeżeli elementy służące do budowy spełniają kryteria niezależnego instytutu Passivhausinstitut. W tym kontekście wybór okien i drzwi słusznie wydaje się kluczowy.
Celem budownictwa pasywnego jest przede wszystkim maksymalna oszczędność energii przy jednoczesnym podniesieniu komfortu mieszkania. Efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania! Właściciele domów pasywnych żyją w rytmie natury, wykorzystują ekologiczny potencjał otoczenia i wydają nawet kilkadziesiąt procent mniej na energię oraz cieszą się nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi.
Jak budować pasywnie
- Zwróć uwagę na termoizolację elewacji (co najmniej U < 0,15 W/m2K).
- Unikaj tworzenia mostków cieplnych.
- Umieść jak najwięcej okien na południowej stronie budynku.
- Dogrzewaj powietrze specjalną, podziemną rurą, stosuj wymiennik ciepła.
- Myśl ekologicznie – sięgaj po energooszczędne sprzęty domowe i korzystaj z odnawialnych źródeł energii.
Pasywne drzwi bez tajemnic
Aby zrozumieć, czym są nowoczesne drzwi wejściowe pasujące do budownictwa pasywnego, warto spojrzeć na konkretne przykłady. Idealnym wydaje się Internorm HT 410 – produkt niemal bezkonkurencyjny na rodzimym rynku. Tworząc drewniano-aluminiowe drzwi, producenci z Austrii uzyskali zadziwiająco szczelny efekt wpływający na domowe ciepło – przenikalność ciepła wynosi jedynie 0,58 W/m2K. Pomijając już kwestie bezpieczeństwa oraz designu (obie na najwyższym poziomie), drzwi idealnie wpasowują się w filozofię pasywnego budownictwa.
Dzięki drzwiom Internorm HT 410 zaoszczędzisz do kilkudziesięciu procent na comiesięcznych wydatkach związanych z ogrzewaniem. Chronią przed zimnem, wilgocią, hałasami z zewnątrz i potencjalnymi włamywaczami. Za sprawą innowacyjnej konstrukcji nie mają słabych punktów, przez które przedziera się chłód. Termoizolacja pozwala akumulować ciepło już zgromadzone w pomieszczeniu. Wymiennik ciepła w wentylacji oraz okna pasywne dbają o resztę procesu.
Paradoksy pasywnej energii
Podsumowując, pasywne drzwi są najczęściej wykonane z nowoczesnej kombinacji drewna oraz aluminium. Posiadają znacznie lepszą izolację przed wilgocią i niepożądaną temperaturą niż standardowe rozwiązania. Pozwalają gromadzić energię wewnątrz pomieszczenia, co prowadzi do bezpośredniej oszczędności i wzrostu komfortu mieszkania. Choć kosztują więcej, to zwracają się najszybciej! Planujesz budowę domu? Zainteresuj się budownictwem pasywnym zawczasu! Żyj naturalnie, wygodnie i oszczędnie.