Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Czym charakteryzują się domy pasywne

Kategorie: innowacje  
Zdjęcie Czym charakteryzują się domy pasywne

Domy pasywne to domy, w którym zużycie energii jest jeszcze niższe niż w domach energooszczędnych. Oczywiście wymagania, które trzeba spełnić, aby temu sprostać, są proporcjonalnie wyższe. Jeżeli chcesz zbudować dom pasywny to, bądź gotowy na zastosowanie zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Dzięki temu będziesz cieszyć się przyjaznym dla środowiska, niemalże samowystarczalnym energetycznie domem.

Domy pasywne a energooszczędne

Różnice między jednym rodzajem a drugim opierają się na kilku elementach. Najważniejszą, już wspomnianą różnicą jest to, że domy pasywne posiadają niższe zapotrzebowanie na energię do celów grzewczych. Nie potrzeba w tym przypadku montować instalacji grzewczych w postaci pieca kondensacyjnego lub węglowego. W zupełności wystarczy mechaniczny system wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Oznacza to, że niepotrzebne są w domu grzejniki.

Oczywiście, żeby osiągnąć taki efekt, trzeba zastosować trochę inne materiały. Przede wszystkim warstwa izolacyjna musi być jeszcze grubsza niż w przypadku domów energooszczędnych i mieć grubość około 30–35 centymetrów. Domy pasywne powinny być pozbawione mostków termicznych, czyli miejsc, w których izolacja jest osłabiona, przez co doprowadza się do strat ciepła.

Prosta i zwarta bryła dobrze nasłoneczniona od strony południowej jest koniecznością w domach pasywnych. Nie ma miejsca na różnego rodzaju kombinacje. Lokalizacja na działce musi być dokładnie wybrana, aby przeszklona strona południowa przez większość część roku była dobrze oświetlona. Od strony północnej należy ograniczyć do minimum liczbę okien, aby miejsc, przez które może uciekać ciepło, nie było za dużo, aby ściana północna była dobrze zaizolowana.

Domy pasywne – rozwiązania i technologie

Jeżeli interesuje Cię, jak w praktyce buduje się domy pasywne, przygotuj się na kilka dodatkowych rozwiązań, których nie potrzeba w trakcie budowy tradycyjnego domu. Oprócz spraw poruszonych wcześniej zadbaj także o odpowiednią szczelność budynku. Najlepiej pomyśl o tym już na poziomie projektu.

Dla dobrego nasłonecznienia strony południowej najlepsze jest sięgnięcie po okna pasywne. Są to trzyszybowe okna drewniane lub o konstrukcji aluminiowej albo drewniano-aluminiowej o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła. Architekci polecają duże przeszklenia, dzięki czemu otrzymasz dużo światła w słoneczne dni, ale jednocześnie nie możesz doprowadzić do sytuacji, w której zbyt dużo ciepła będzie przez nie uciekało.

nowoczesny-i-stylowy-dom-energooszczedny-odpowiedni-dobor-stolarki.jpg

Domy pasywne w Polsce

W Polsce ze względu na klimat dużo trudniej jest sprostać wymaganiom domu pasywnego niż na przykład w południowych i zachodnich Niemczech. Bardziej surowy klimat sprawia, że aby zbudować dom, który spełniałby wszystkie wymagania, trzeba użyć lepszych materiałów. Z tego powodu może okazać się, że koszt budowy domu pasywnego będzie w naszym kraju odpowiednio wyższy. Oczywiście oszczędność jest naprawdę duża, ale zwraca się dopiero po wielu latach.

Wszystko zależy od tego, jak bardzo chcesz ograniczyć zużycie energii. Zwolenników, jak i przeciwników budowy domów pasywnych jest wielu. Przed podjęciem decyzji co do skorzystania z tej technologii zastanów się nad różnicami między domem energooszczędnym a pasywnym. Największą wadą tego drugiego może być cena, ale i ta z roku na rok jest coraz niższa. Poza tym staraj się o dofinansowanie na jego budowę. Wszelkie formalności cały czas stają się coraz prostsze. Pewnie wynika to z faktu, że domy tego typu zdobywają coraz większą popularność i cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

nowoczesny-design-internorm-okna-pasywne.jpg

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF