Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Design jako wiodąca kwestia doboru okien pasywnych

Kategorie: design  
Zdjęcie Design jako wiodąca kwestia doboru okien pasywnych

W odniesieniu do domów pasywnych dużo mówi się o przenikalności cieplnej czy stabilności okien, tymczasem dla wielu potencjalnych lokatorów i właścicieli takich budynków niemniej ważne są kwestie estetyczne. Domy pasywne wcale nie muszą być brzydkie ani nieciekawe – to, że większość z nich ma nowoczesny wygląd, nie zmienia faktu, że można w nich zastosować rozwiązania, które w znacznym stopniu są w stanie poprawić ich wizualną atrakcyjność. Jednym z takich rozwiązań jest zlicowany design okien.

Estetyka budownictwa pasywnego

Zdecydowana większość budynków pasywnych, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, projektowana jest z godnie z nowoczesnymi trendami architektonicznymi. Oznacza to większą dbałość o spójność wizualną, a także oszczędność i praktyczność zastosowanych materiałów niż o bogactwo zdobień i różnorodność detali. Oczywiście da się spotkać stylizowane na zabytkowe domy pasywne, jednak połączenie pasywności ze stylem retro do tego stopnia zwiększa koszt inwestycji, że trudno spodziewać się, żeby kiedykolwiek zyskało sobie ono masową popularność. Aby domy pasywne nie były nudne, a przy tym trzymały się charakterystycznego dla nowoczesnej zabudowy minimalizmu, stosuje się różne metody – nietypowe zestawienia kolorystyczne, proste i zaskakujące desenie, duże szklenia itd. Wśród metod, o których mowa, zlicowany design okien zajmuje bardzo ważne miejsce.

nowoczesny-i-stylowy-dom-pasywny-odpowiedni-dobor-stolarki.jpg

Na czym polega zlicowany design okien

Okna pasywne zlicowane to takie, których rama znajduje się w tej samej płaszczyźnie co lico muru. W ten sposób do minimum ogranicza się obecność uskoków i nierówności elewacji, co w przypadku dopracowanego i przemyślanego projektu może mieć kluczowe znaczenie. Zlicowany design okien jest stosowany praktycznie wyłącznie w nowym budownictwie – założenie takich okien w budynku utrzymanym w stylu retro prawie na pewno skończyłoby się architektonicznym bałaganem i zeszpeceniem fasady. Między innymi z tego powodu rzadko spotyka się zlicowane okna drewniane z transparentną powłoką, choć np. zlicowane okna drewniano-aluminiowe cieszą się już sporą popularnością.

KF410-studio-pcv-alu.jpg

Jak dobrać okna pasywne pod kątem designu

W budynkach pasywnych wykonanych i zaprojektowanych zgodnie z zasadami umiaru i minimalizmu zlicowany design okien sprawdzi się świetnie, o ile dobierze się odpowiedni rodzaj okuć, rozmiar szkleń i materiał, z którego okna mają zostać wykonane. Chcąc połączyć nowoczesność na zewnątrz z przytulnością wewnątrz, warto postawić na zlicowane okna drewniano-aluminiowe, oczywiście spełniające normy pasywności (współczynnik przenikalności cieplnej poniżej 0,8 W/m²K).

Jeśli marzymy, aby ramy okienne wyglądały niepospolicie, idealnym rozwiązaniem okazują okna aluminiowe. Gdy zależy nam tylko na tym, aby okna nie zaburzyły estetycznej harmonii elewacji, w zupełności wystarczą okna z PCV. Zlicowany design okien świetnie pasuje też do dużych szkleń oraz okuć przesuwnych i podnośno-przesuwnych. W nowoczesnym budownictwie nowoczesne rozwiązania z czystym sumieniem można stosować razem.

Zlicowane okna mogą niewątpliwie dodać pasywnemu budynkowi charakteru i sprawić, że mimo oszczędnego projektu będzie wyglądał efektownie i interesująco. Pamiętajmy jednak, że zlicowany design okien to pomysł, który zdecydowanie zwiększa koszty inwestycji. Tym niemniej, dysponując wystarczającymi środkami, na pewno warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF