Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Zlicowana stylistyka okien

Kategorie: okna   innowacje   design  
Zdjęcie Zlicowana stylistyka okien

Zmieniające się trendy w architekturze zmuszają projektantów okien do stałego poszukiwania nowych pomysłów, dzięki którym ich produkty będą lepiej dopasowane do nowych budynków, klienci będą chętniej je kupowali. Jedną z nowinek są zlicowane okna. Na czym właściwie polega zlicowana stylistyka okien i dlaczego tak dobrze sprawdza się w nowoczesnym budownictwie, zwłaszcza w domach pasywnych i energooszczędnych? Poznaj odpowiedź na te pytania.

Czym są okna zlicowane

Zlicowane okna tym różnią się od tradycyjnych, że ich rama nie wystaje poza czoło muru ani nie znajduje się za nim, lecz tworzy z nim jedną płaszczyznę. Tego typu okna stosuje się właściwie wyłącznie w budynkach o nowoczesnej stylistyce – do budynków zabytkowych lub stylizowanych na zabytkowe po prostu nie pasują. Rzadko można spotkać zlicowane okna wykonane w całości z drewna pokrytego transparentną powłoką ukazującą rysunek słojów. Najczęściej wykorzystywanym tworzywem do produkcji tego typu okien jest polichlorek winylu, czyli PCV. Zdarzają się również okna aluminiowe lub drewniano-aluminiowe.

Zlicowane okna w nowoczesnych budynkach

Największą zaletą zlicowanych okien jest ich wygląd. W nowoczesnym budownictwie umiar i spójność wizualna liczą się bardziej niż bogato zdobione detale. Ustawienie ramy okiennej w jednej płaszczyźnie z licem muru prezentuje się efektownie i zarazem pozwala zachować estetyczny umiar. Zlicowane okna świetnie pasują do jednobarwnych elewacji, budynków o oszczędnych i geometrycznych bryłach, jak i fantastycznie komponują się z wielkoformatowymi szkleniami.

Rozwiązanie w postaci zlicowanych okien jest często stosowane w modelach o nieprzeciętnie niskim współczynniku przenikalności cieplnej. Ich nowoczesny wygląd doskonale współgra ze stylistyką, w jakiej utrzymana jest większość budynków pasywnych i energooszczędnych. Wrażenie nowoczesności takiego okna może spotęgować połączenie z innymi nowatorskimi rozwiązaniami, jak np. okucia przesuwne i podnośno-przesuwne. Okno zlicowane z murem, w którym skrzydło, otwierając się, wsuwa się w ukrytą w ścianie kieszeń lub zachodzi na część nieruchomą, jest efektowne i estetyczne.

tworzywo-drzwi-pasywne-do-domu.jpg

Nie tylko wygląd

Na zlicowane okna decydujemy się jednak nie tylko ze względu na ich wizualną atrakcyjność – istotne są również względy praktyczne. Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że zlicowane z murem okno znacznie łatwiej utrzymać w czystości. Za sprawą braku uskoków pomiędzy ramą okienną a ścianą nie zbiera się brud nanoszony przez ściekającą wodę. Ma to szczególne znaczenie w przypadku domów, w których okna rzadko się otwiera – do takich należą m. in. domy pasywne. Po sezonie jesiennym i zimowym zgromadzone w uskoku zanieczyszczenie może okazać się niemal niemożliwe do usunięcia. Zlicowane okna są na przed tym ryzykiem w stu procentach zabezpieczone.

Zlicowane okna są również bardziej stabilne, dzięki czemu rzadziej ulegają rozchwianiu. To kolejny argument przemawiający za tym, aby po nie sięgnąć podczas budowy domu pasywnego, w którym stabilność ma nie mniejsze znaczenie niż współczynnik przenikalności cieplnej. Nie da się ukryć, że w porównaniu ze zwykłymi rozwiązaniami zlicowane okna są dość drogie. Nie zmienia to faktu, że biorąc pod uwagę ich właściwości zarówno estetyczne, jak i praktyczne, trzeba uznać je za warte swojej ceny. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup zlicowanych okien i zamontowanie ich w swoim budynku, pamiętajmy, że nie do każdego domu będą pasować.

zaluzje-elewacyjne-zewnetrzne-dlaczego-jakosc-jest-tak-wazna.jpg

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF