Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Nowoczesny i stylowy dom pasywny

Kategorie: innowacje   design  
Zdjęcie Nowoczesny i stylowy dom pasywny

Drzwi i okna to newralgiczne punkty każdego domu pasywnego. Jeśli nie zostaną dobrze dobrane i zamontowane zgodnie z zaleceniami producenta, istnieje ryzyko, że nasz stylowy dom pasywny będzie potrzebował dogrzewania pomimo obecności rekuperatora i specjalnie docieplonych ścian. Jak wybrać okna i drzwi, którym będziemy mogli w pełni zaufać? Sprawdźmy.

Współczynnik przenikalności cieplnej

Parametrem, który z punktu widzenia budownictwa pasywnego wydaje się najważniejszy, jest współczynnik przenikalności cieplnej (U). Wielkość ta opisuje skuteczność termoizolacji. Jednostką współczynnika U jest W/(m²K). Aby drzwi i okna kwalifikowały się do zastosowania w domu pasywnym, muszą mieć U na poziomie poniżej 0,8 W/(m²K). Zwykłe drzwi mają U na poziomie ok. 1,4 – 2,6 W/(m²K), więc różnica jest tu znaczna. W celu spełnienia tego wymogu zarówno drzwi, jak i okna, w które zamierzamy wyposażyć nasz stylowy dom pasywny, muszą mieć specjalną konstrukcję.

tworzywo-drzwi-pasywne-do-domu.jpg

W oknach stosuje się np. szyby zespolone oraz tzw. ciepły montaż lub montaż MOWO. W tym ostatnim zamiast metalowych kotwień używa się profili nośnych z tworzywa sztucznego (jest ono znacznie gorszym przewodnikiem ciepła niż metal). Drzwi pasywne są natomiast zazwyczaj grubsze od zwykłych. Skrzydło drzwi pasywnych ma często nawet 9-10 cm grubości.. Pomiędzy profilami zewnętrznymi znajdują się dodatkowe warstwy ocieplenia wykonanego z pianki poliuretanowej, a często również puste w środku przegrody.

Certyfikat instytutu budownictwa pasywnego

Wydawaniem certyfikatów dla drzwi i okien pasywnych w Polsce zajmuje się Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej w Gdańsku. Jeśli dany produkt został wykonany zagranicą, wówczas powinien otrzymać certyfikat podobnego instytutu odpowiedniego dla kraju, z którego pochodzi,; np. dla Niemiec jest to Passivhaus Institute w Darmstadt. Podczas testów odbywających się w takich instytutach sprawdza się nie tylko szczelność termiczną drzwi i okien, ale również ich stabilność, odporność na czynniki zewnętrzne itp. Jeśli zdecydujemy się na certyfikowane drzwi i okna, możemy mieć pewność, że nasz stylowy dom pasywny nie straci swoich właściwości w trakcie eksploatacji. Jeżeli dystrybutor przedstawia okna lub drzwi jako pasywne, a produkt nie ma certyfikatu, mamy do czynienia z nadużyciem, które powinno wzbudzić naszą nieufność.

korzysci-domy-pasywne.jpg

Drzwi i okna jako element systemu pasywnego

Zainstalowanie drzwi i okien pasywnych zawsze zwiększa zdolność wnętrza do absorbowania naturalnej energii cieplnej, jednak swoją funkcję spełniają one w stu procentach tylko wówczas, gdy stanowią element pasywnego systemu. Pozostałymi elementami są docieplone ściany o konstrukcji dwu lub trzywarstwowej oraz rekuperator, który pozwala na wietrzenie wnętrza bez otwierania okien. Jeśli cały system działa spójnie, nasz stylowy dom pasywny jest tańszy w utrzymaniu nawet cztero-pięciokrotnie niż zwykły budynek. Na poszczególnych elementach systemu nie warto oszczędzać. Jeśli którykolwiek zawiedzie – pozostałe staną się o wiele mniej skuteczne.

Podsumowując, aby nasz stylowy dom pasywny spełniał swoje zadania, powinniśmy dobrać do niego drzwi i okna, które nie tylko dobrze wyglądają, ale też dobrze działają. Dlatego kupujmy wyłącznie produkty o współczynniku U poniżej 0,8 W/(m²K), posiadające odpowiednie certyfikaty i dopasowane do pozostałych elementów systemu pasywnego. Oczywiście nie można zapominać o dopasowaniu estetycznym drzwi i okien do całego budynku.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF