Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Dom pełen światła z oknami Internorm

Kategorie: innowacje  
Zdjęcie Dom pełen światła z oknami Internorm

Nie jest niczym zaskakującym stwierdzenie, że jeśli zdecydujemy się wpuścić do wnętrza więcej światła dom pasywny stanie się znacznie bardziej komfortowy i poprawi się samopoczucie mieszkańców, którzy będą mieli znacznie więcej energii do życia. Skąd właściwie bierze się zależność pomiędzy nasłonecznieniem a samopoczuciem człowieka i jakie rozwiązania warto stosować, żeby rozjaśnić pomieszczenie? Rozważmy te kwestie.

Dlaczego lepiej czujemy się w jasnych pomieszczeniach

Zapotrzebowanie na światło słoneczne jest bezdyskusyjne i naukowo udowodnione. Ludzkość przez wiele tysiącleci ewoluowała, przejawiając największą aktywność w okresach większego nasłonecznienia. Nie bez przyczyny kolebką naszego gatunku stała się Afryka, a pierwsze zalążki cywilizacji pojawiły się w bliskim sąsiedztwie równika. Światło słoneczne pomaga bowiem organizmowi osiągnąć równowagę hormonalną, stymuluje wydzielanie substancji, które w naturalny sposób poprawiają nastrój i sprzyja funkcjonowaniu na sto procent możliwości.

Z drugiej strony, zbyt mała ilość światła może powodować depresję, apatię, a nawet groźne dolegliwości psychosomatyczne, jak chociażby permanentny ból głowy. Zaopatrzony w więcej światła dom pasywny pozwala ograniczyć, a nawet uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji niedoświetlenia. To niezwykle ważne zwłaszcza w naszym klimacie, w którym jesteśmy narażeni na krótkie i pochmurne dni przez znaczną część roku.

Rozwiązania sprzyjające dobremu naświetleniu

Aby wpuścić więcej światła dom pasywny warto wyposażyć w duże szklenia. Rozwiązanie to może wydawać się nie po drodze z samą ideą domu pasywnego, bo przez długie lata większe szyby oznaczały wyższy współczynnik przenikalności cieplnej (U), który jest równoznaczny z mniejszą szczelnością termiczną. W chwili obecnej zastosowanie wielkoformatowego szklenia w domu pasywnym jak najbardziej wchodzi w grę. Żeby stało się to możliwe, na użytek budownictwa mieszkaniowego zaadaptowano znaną z produkcji samochodów technologię szyb zespolonych. Wielkoformatowe okna pasywne są naturalnie droższe, lecz zarazem równie ciepłe jak tradycyjne, a przy tym wpuszczają do wnętrza znacznie więcej słońca.

Paradoksalnie na lepsze naświetlenie wnętrza może również wpłynąć obecność żaluzji. Żaluzje pozwalają bowiem na odcięcie nadmiaru światła podczas bardzo słonecznych dni bez całkowitego zaciemniania pomieszczenia. Co więcej, współczesne modele często wyposażone są w systemy pozwalające zautomatyzować ich pracę – dzięki odpowiednio zaprogramowanym żaluzjom, które zarazem dostarczają cienia, jak i wpuszczają więcej światła dom pasywny stanie się jeszcze przyjemniejszym miejscem.

Dodatkowy profit – oszczędność

Jeśli wpuścimy do środka więcej światła dom pasywny stanie się nie tylko bardziej komfortowy, ale również efektywniejszy energetycznie. Im więcej światła słonecznego wykorzystamy, tym mniejsze będzie zapotrzebowanie na doświetlanie sztuczne, a to oznacza oczywistą redukcję kosztów. Również z tego tytułu wśród projektantów i właścicieli domów pasywnych duże szklenia są coraz popularniejsze – wielkoformatowe okna cechują się bowiem nie tylko estetycznym designem, ale też użytecznością.

Światło słoneczne jest zdrowe, sprzyja dobremu samopoczuciu i reguluje nasz zegar biologiczny, dlatego warto stosować rozwiązania, które pozwalają w jak największym stopniu z niego skorzystać. Jeśli w naszych pomieszczeniach będzie więcej światła dom pasywny, w którym mieszkamy, będzie miejscem przyjemniejszego wypoczynku i dostarczycielem codziennej energii do życia.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF