Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Ekskluzywne wnętrza - charakterystyka

Kategorie: design  
Zdjęcie Ekskluzywne wnętrza - charakterystyka

Na przestrzeni ostatniego stulecia pojęcie piękna i estetyki mocno się zmieniło. Rządzący dotąd przepych i rozmach stopniowo traciły na znaczeniu, ustępując miejsca spójności, minimalizmowi i praktyczności. Współcześnie ekskluzywne wnętrze nie jest po brzegi wypełnione wiktoriańskimi motywami i klasycystycznymi ozdobami, ale raczej łączy w sobie prostotę, elegancję i oryginalność.

Spójność i kontrast

Ekskluzywne wnętrze to w dzisiejszych czasach wnętrze oszczędne, w którym zarówno meble, jak i przedmioty użytkowe mają wyglądać schludnie, elegancko i pasować do siebie. Mimo prostoty pomieszczenie w żadnym wypadku nie powinno być nudne. Połączenie umiaru z odwagą można osiągnąć na kilka sposobów. Jednym z najpopularniejszych i zarazem najtrudniejszym do opanowania jest umiejętne stosowania spójności i kontrastu. Podczas projektowania wnętrz zwykło się stosować kilka prostych zasad które pozwalają uniknąć estetycznego bałaganu, np. dobieranie listew przypodłogowych pod kolor podłogi czy mebli lub części mebli pod kolor stolarki okiennej i drzwi.

Kontrastu w nowoczesnych wnętrzach używa się dość bojaźliwie, jednak czasami w odważnych stylizacjach udaje się osiągnąć efekt znacznie przekraczający oczekiwania. Interesującym zabiegiem jest np. wstawienie do minimalistycznie urządzonego wnętrza mebli z widocznym rysunkiem drewna, a więc elementu, który tradycyjnie kojarzy się raczej ze stylem retro. Mebli takich nie może jednak być ani za dużo, ani za mało, w przeciwnym razie element kontrastujący albo nie będzie widoczny, albo wbrew naszym zamiarom zdominuje wnętrze.

Zabawa światłem

Kolejnym elementem, który może sprawić, że ekskluzywne wnętrze domu stanie się jedyne w swoim rodzaju, jest oświetlenie. Chodzi tu nie tylko o oświetlenie sztuczne, ale również naturalne – wnętrza w których dominują proste kształty i harmonijna kolorystyka świetnie współgrają z dużymi szkleniami pozwalającymi na wpuszczenie do domu większej ilości światła słonecznego. Nie warto jednak bagatelizować możliwości, które daje wspomniane wcześniej sztuczne oświetlenie. Oświetlić można nie tylko dany pokój, ale również poszczególne półki i meble. Tu znów warto zastanowić się nad meblami o prostym designie, ale wyposażonymi w szklenia. Dodatkowe oświetlenie pozwala natomiast żonglować nastrojem pomieszczenia w zależności od własnego samopoczucia i kreatywności – możliwości są tu niemal nieograniczone.

Proste kształty nie muszą być nudne

Nieskomplikowany design wcale nie musi oznaczać stosowania rozwiązań, które widzieliśmy już wcześniej setki lub tysiące razy. Prawdziwie ekskluzywne wnętrze powinno jednak zostać zaprojektowane w oparciu o pomysł, a nie o przepych. Inspiracje można czerpać z postmodernistycznego wzornictwa, które mniej więcej od połowy dwudziestego wieku stopniowo zdominowało architekturę wnętrz. Zestawienie prostych, ale zaskakujących kształtów, o ile uda się ułożyć je w spójną całość daje, niesamowite efekty. Warto poświęcić trochę czasu na symulacje i sprawdzenie swoich pomysłów za pomocą różnorodnych programów 3D – co prawda będzie to trochę kosztowało, ale zachwyt końcowym rezultatem powinien w pełni uzasadnia dodatkowy wydatek.

Wbrew pozorom ekskluzywne wnętrze nie zawsze wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi. Najważniejszy bowiem pomysł, kreatywność i wyczucie. Jeśli te trzy czynniki się spotkają, piękne, oryginalne i nowoczesne wnętrze stanie się faktem.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF