Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Montaż MOWO okien drewnianych

Kategorie: montaż  
Zdjęcie Montaż MOWO okien drewnianych

W epoce budownictwa energooszczędnego i pasywnego priorytetem dla producentów okien drewnianych jest nie tylko atrakcyjny wygląd, ale również szczelność, zapewniająca jak najmniejsze straty energii. Rozwój technologii cały czas owocuje nowymi metodami poprawiania tego parametru. Jedną z nich jest montaż MOWO (Montaż Okna w Warstwie Ocieplenia), któremu warto przyjrzeć się bliżej.

Montaż Okna w Warstwie Ocieplenia, czyli czym jest MOWO

Montaż MOWO to stosunkowo nowa metoda instalowania okien i drzwi tarasowych, w warstwie ocieplenia. Stosuje się go przede wszystkim w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. System ten pozwala osiągnąć o wiele korzystniejszy współczynnik przenikalności ciepła (U) niż w przypadku okien montowanych starymi metodami.

W montażu MOWO nie stosuje się pianki poliuretanowej. Do podstawowych elementów systemu zaliczamy: profile termoizolacyjne i nośne, taśmę rozprężną, szybkowiążący klej oraz podkład gruntujący. Kotwy i konsole wykonane z metalu zastąpione zostały przez profile nośne wykonane z tworzyw sztucznych. Przewodzą one ciepło znacznie gorzej niż metal, dlatego stosowanie ich do minimum ogranicza występowanie mostków cieplnych.

Montaż okien - dlaczego drewno

System MOWO stworzono z myślą o oknach z PCV. Szybko okazało się jednak, że odpowiednio wyprofilowane i zakonserwowane profile z drewna nadają się do nich równie dobrze. Okna z widocznym rysunkiem drewna w znaczący sposób poprawiają zarówno wygląd elewacji, jak i wnętrza. Okna z PCV, nawet jeśli są pokryte okleiną imitującą drewno, nie prezentują się tak samo efektownie jak drewniane. Co więcej, parametry szczelności drewna w niczym nie ustępuje PCV, a wręcz wypadają jeszcze lepiej. Jedynym minusem jest cena, jednak jeśli nie jest ona priorytetem, nic nie stoi na przeszkodzie użycia w systemie MOWO drewnianych ram.

Montaż MOWO okien drewnianych

Montaż okien krok po kroku

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać przed rozpoczęciem montażu MOWO, jest sprawdzenie, czy wymiary okna i otworu w ścianie pasują do siebie. Następnie trzeba zająć się profilami nośnymi montażowymi, przycinając je na odpowiedni wymiar. W profilach łącznych nawierca się otwory na wkręty, których funkcję stanowi utrzymanie profilu w miejscu w czasie schnięcia kleju (zazwyczaj trwa to około dwóch dób). Mur, do którego ma być przytwierdzone okno, musi przed montażem zostać dokładnie oczyszczony, a następnie zagruntowany, aby zagwarantować dobre wiązanie kleju.

Kolejnym etapem jest nałożenie kleju na profil nośny. Klej powinien zostać nałożony w dwóch wstęgach, obie wstęgi mają być oddalone od krawędzi profilu o około 20 mm. Przekrój wstęgi po nałożeniu powinien przyjąć kształt zbliżony do trójkąta o ramionach około 9mm – aby to osiągnąć, trzeba poświęcić nieco uwagi przygotowaniu końcówki pistoletu, którego użyje się do nakładania. Następnie profile poziome i pionowe mocno dociska się do muru i przytwierdza się do niego wkrętami. Po zamontowaniu utworzą one ramę okienną.

Następny krok to przyklejenie do progu okna termoizolacyjnego profilu z polistyrenu ekstrudowanego, natomiast do profilu montażowego – samoprzylepnej taśmy rozprężnej. Materiały te wypełniają przestrzeń pomiędzy profilem montażowym a ramą okienną, zapewniając dokładną, wielowarstwową izolację. Przygotowaną w ten sposób ościeżnicę instaluje się w ramie, kontrolując jej pionowe ustawienie.

Ościeżnica powinna teraz zostać przykręcona do profili nośnych za pomocą wkrętów, rozmieszczonych zgodnie z zaleceniami producenta. Na profile nośne należy przykleić kolejne profile, które ułatwią połączenie okna z systemem ocieplającym elewację. Próg okna odizolowuje się od wilgoci za pomocą pasa folii wykonanego z tworzywa EPDM. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie progu okna od wewnątrz, po uprzednim oczyszczeniu i zagruntowaniu posadzki. Do wykonania izolacji używa się samoprzylepnej taśmy butylowej.

Po prawidłowo wykonanym montażu okno jest praktycznie gotowe i właściwie od razu można zacząć prace wykończeniowe wewnątrz domu. Warto zaznaczyć, że okna zamontowane w ten sposób nie tylko zapewniają większą szczelność, ale też znacznie łatwiej wymienić je na nowe. Można więc być pewnym, że popularność montażu MOWO będzie rosła.

montaż okien

A może w czymś możemy pomóc ? 

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i nadal masz jakieś pytania, jesteśmy do Twojej dyspozycji. 
Nasze biuro znajduje się w starej fabryce porcelany, przy ulicy Porcelanowej 23, 40-246 Katowice.
Bezpośredni kontakt do doradcy to +48 602 351 479
Jeżeli masz już gotowe zestawienie stolarki możesz przesłać zapytanie ofertowe bezpośrednio z formularza (TUTAJ).

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF