Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Najnowsze trendy na rynku okien

Kategorie: innowacje  
Zdjęcie Najnowsze trendy na rynku okien

Mody i trendy dotyczą nie tylko branży odzieżowej, ale również stolarki okiennej. Popularne rozwiązania technologiczne, topowe kształty i kolory oraz aktualne kierunki w projektowaniu wpływają na to, jakie okna możemy kupić w sklepie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zatem zorientować się na rynku, aby wiedzieć, jakie produkty oferuje nowoczesna, dobra firma okienna.

Materiały

Każda dobra firma okienna powinna mieć świadomość, że czas bezkonkurencyjnego królowania PCV jako głównego materiału wykorzystywanego do produkcji powoli mija. Co prawda ciągle jeszcze jest ono najpopularniejsze, ale jego udział w rynku sukcesywnie maleje na rzecz drewna i aluminium. Obecnie nie poprzestajemy wyłącznie na PCV i rozważamy właśnie elegantsze drewno (rzadziej aluminium) lub efektywne i zarazem efektowne połączenia różnych materiałów, jak np. okna drewniano-aluminiowe albo drewniane z nakładką zewnętrzną z PCV. Jeśli chodzi o samą konstrukcję, jednym z trendów ostatnich lat są okna wielokomorowe z co najmniej potrójnym pakietem szybowym.

Energooszczędność

Dobra firma okienna wie, że do współczesnych trendów zalicza się budownictwo energooszczędne i pasywne, które pozwala ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Choć w Polsce nie osiągnęło ono jeszcze tak dużej popularności jak w Niemczech czy Skandynawii, to rozwija się w szybkim tempie, co producenci uwzględniają w swoich działaniach. Obecnie niemal każda dobra firma okienna posiada w ofercie modele spełniające kryteria pasywności, które są co prawda droższe w zakupie aniżeli tradycyjne okna, ale ich eksploatacja jest znacznie tańsza.

Okna pasywne charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła, oznaczanym jako Uw, o wartości niższej niż 0,8 W/m2K. Dla porównania, w standardowych modelach wskaźnik ten wynosi aż 1,4 – 1,7 W/m2K, co pokazuje, jak dużą oszczędność mogą zapewnić okna pasywne. Dlaczego ten parametr staje się dla nas coraz ważniejszy? Powód jest prosty: chodzi o cenę energii, która rośnie w szybkim tempie, powodując większe wydatki w domowym budżecie. Aby je ograniczyć, stosuje się rozwiązania pasywne, takie jak okna. Należy jednak pamiętać, że same okna nie zapewnią optymalnej energooszczędności – w tym celu cały budynek powinien być zaprojektowany zgodnie z założeniami budownictwa pasywnego.

Design

Dobra firma okienna, która chce przyciągnąć klientów, wie, że obecnie liczy się nie tylko jakość i materiał wykonania oraz koszt zakupu i eksploatacji, ale również design. Podczas wyboru danego modelu z pewnością większość z nas zwraca wszakże uwagę, aby pasował on do elewacji i robił dobre wrażenie estetyczne. Stąd rosnąca popularność nowoczesnych rozwiązań odpowiadających współczesnemu budownictwu mieszkaniowemu. Należą do nich m.in. duże przeszklenia, gładkie powierzchnie i okna podnośno-przesuwne, które pojawiają się dziś w awangardowych biurach, prywatnych domach, apartamentach i mieszkaniach.

Nowoczesny design wiąże się obecnie z zastosowaniem opływowych kształtów i profili bez krawędzi, co wygładza okno i dodaje mu smukłości oraz nowoczesności. Wielość form i kształtów idzie w parze z różnorodnością wykorzystywanych kolorów, które bynajmniej nie ograniczają się do grzecznej bieli. Naturalne brązy, odcienie szarości i żywe, jaskrawe barwy są coraz bardziej cenione, gdyż dodają budynkom i pomieszczeniom indywidualnego charakteru.

tworzywo-drzwi-pasywne-do-domu.jpg

Liderzy rynku

W Polsce każdego roku produkuje się ok. 12-13 mln sztuk okien, co czyni nas jednym z liderów na rynku europejskim. Dużą część, bo ok. 30% produkcji przeznaczona jest na eksport, głównie za naszą zachodnią granicę. Największą polską firmą działającym w branży stolarki okiennej jest firma Drutex, która przewodzi w produkcji okien z PCV. Z kolei liderem wśród producentów okien drewnianych jest firma Dovista. Do najpopularniejszych firm należy zaliczyć też m.in. takie marki jak Oknoplast, Sokółka, Petecki czy Witraż. Z kolei w branży okien pasywnych niepodzielnie prym wiedzie firma Internorm, która znana jest z licznych innowacji i modelów o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF