Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Rekuperacja w oknie - jak to działa?

Kategorie: innowacje   dom inteligentny  
Zdjęcie Rekuperacja w oknie - jak to działa?

Aby budynek mógł zostać uznany za pasywny, musi być wyposażony w rekuperację. Tylko wówczas możliwe jest uzyskanie energooszczędności na odpowiednim poziomie. Rekuperator kojarzy się zazwyczaj ze skomplikowanym urządzeniem stanowiącym serce ogromnie złożonej instalacji. Dzięki kreatywności producentów wyposażenia budynków pasywnych na rynku cały czas pojawiają się jednak nowe, coraz bardziej przyjazne rozwiązania. Jednym z nich jest rekuperacja okienna.

Czym jest rekuperator

Rekuperator to jedno z najważniejszych urządzeń instalowanych w domach pasywnych i energooszczędnych. Jego podstawową funkcją jest odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza wywiewanego przez wentylację na rzecz świeżego powietrza wtłaczanego do środka. Efekt ten uzyskuje się poprzez zlokalizowanie obok siebie kanałów i przegród, przez które płyną oba strumienie powietrza, co pozwala im na wymienianie ciepła między sobą. Oszczędność energii to rezultat nie tylko ogrzewania świeżego powietrza zużytym, ale braku konieczności otwierać okna – wnętrze z zainstalowanym rekuperatorem wietrzy się bowiem samo, dlatego nie ma potrzeby wychładzania go poprzez otwarte okno.

Rekuperacja w oknie – dobry pomysł?

Większość domów pasywnych i energooszczędnych posiada centralny system rekuperacji – to rozwiązanie jest niewątpliwie efektywne, ma jednak sporo minusów. Po pierwsze, taka centrala pracuje dość głośno, przez co może być problem ze znalezieniem miejsca, w którym nie będzie nam przeszkadzać. Głośność urządzenia powoduje, że zazwyczaj z myślą o nim wydziela się osobne pomieszczenie. Po drugie, instalacja całego systemu nawiewno-wymiennego z centralnym rekuperatorem jest niezmiernie skomplikowana i czasochłonna. Po trzecie wreszcie, cały system trzeba regularnie czyścić, żeby nie zalęgły się w nim drobnoustroje, a to czynność nie tylko uciążliwa, ale i kosztowna.

Rekuperacja w oknie to stosunkowo nowy pomysł, który jednak szybko zyskuje na popularności. Okienne wymienniki powietrza osiągają podobną skuteczność jak centralna rekuperacja, stwarzają zaś znacznie mniej problemów. Tego typu mechanizmy są niezależne od okna, lecz mają na tyle niewielkie rozmiary, że nie zaburzają estetyki okna. Bezpośrednio obok ramy okiennej umieszcza się panel sterowania. Rekuperacja okienna może być stosowana z ramą PCV lub PCV-aluminiową. Dostępna jest w modelach okien KF 410 i KF 500.

system-i-tec-zapobiega-wilgoci.jpg

Rekuperacja – konstrukcja i działanie

W obudowie okiennego rekuperatora znajdują się dwa wentylatory, których zadaniem jest wymiana zużytego powietrza na świeże. Zanim powietrze z zewnątrz zostanie wtłoczone do wnętrza, ogrzewa się w wymienniku ciepła. Zapewnienie temperatury powietrza podobnej do pokojowej gwarantują czujniki temperatury. Aby uchronić wymiennik przed zamarzaniem, gromadząca się w nim skondensowana woda jest stale odprowadzana pod parapetem, dzięki czemu rekuperacja pozostaje sprawna nawet w ekstremalnych warunkach.

Do instalacji rekuperatora doprowadza się prąd o napięciu 230 V. Wbudowany w wymiennik ciepła transformator redukuje je do poziomu 24 V. Panel sterowania stanowi zarazem klapkę, po zdjęciu której uzyskuje się dostęp do całej instalacji umożliwiający działania serwisowe.

Rekuperacja okienna jest stosunkowo nowa i mimo że w testach wypada bardzo dobrze, nadal nie wiemy, jak będzie działała po pięciu czy dziesięciu latach od instalacji. Tym niemniej na pytanie, czy można zainstalować rekuperację w oknie, z całą pewnością należy odpowiedzieć: tak, można, a co więcej – wszystko wskazuje, że jest to wydajne, ekologiczne i przede wszystkim opłacalne.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF