Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Wielokomorowe systemy okienne

Kategorie: innowacje  
Zdjęcie Wielokomorowe systemy okienne

Liczba komór w oknie to jeden z parametrów, za pomocą których producenci i dystrybutorzy kuszą klientów. Na rynku można już dostać nie tylko okna 3- i 5-komorowe, ale również takie, które mają 6 i 7 komór. Czy liczba komór rzeczywiście ma znaczenie z punktu widzenia energooszczędności? Po co właściwie stworzono system wielokomorowy i jakie kryteria powinien spełniać, aby zastosowanie go miało sens? Sprawdźmy to.

Dlaczego stworzono system wielokomorowy

Na rynku okien w ostatnich latach czy nawet dziesięcioleciach mamy do czynienia z dynamicznym rozwojem technologicznym. Obecnie liczy się nie tylko wygląd i bezpieczeństwo okna, ale również izolacyjność termiczna wyrażana za pomocą współczynnika przenikalności cieplnej (U). Wielkość ta musi zostać przez producenta podana na etykiecie produktu. Większość okien dostępnych na rynku ma U na poziomie 1,6 – 2,6 W/(m²K). Pojawienie się standardu budownictwa pasywnego zmusiło jednak producentów do poszukiwania rozwiązań jeszcze poprawiających szczelność.

Aby dane okno mogło zostać zastosowane w budownictwie pasywnym, powinno cechować się współczynnikiem U poniżej 0,8 W/(m²K). W celu osiągnięcia takiego poziomu izolacyjności termicznej, który pozwoliłby produktowi na otrzymanie certyfikatu instytutu budownictwa pasywnego, wykorzystuje się m.in. szyby zespolone i nowatorskie systemy montażu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawienie tego parametru okazuje się właśnie system wielokomorowy.

Czy liczba komór zawsze ma znaczenie

Idea zastosowania większej liczby komór w oknie zdecydowanie ma sens – wszak im więcej przegród, tym skuteczniejszy bufor pomiędzy zewnętrzem a ogrzanym pomieszczeniem. Pomysł ten wydaje się tym lepszy, że okna tradycyjnie stanowią newralgiczny punkt systemów pasywnych i energooszczędnych – kiepska jakość okna lub błędy w montażu sprzyjają tworzeniu się mostków termicznych, czyli miejsc, w których ciepło ucieka punktowo. Większość okien o dużej szczelności termicznej ma 5 komór i liczba ta wydaje się jak najbardziej uzasadniona.

Jak pokazują badania, większa liczba komór ma już niewielki wpływ na izolacyjność – jeśli zastosujemy system wielokomorowy, a mimo tego będą się pojawiały mostki cieplne, w większości przypadków problem nie będzie dotyczył szklenia, ale innych miejsc w oknie lub jego okolicy, w związku z czym dodanie kolejnej komory niczego nie zmieni. Co więcej, liczba komór wpływa na izolacyjność wyłącznie wówczas, gdy nie tylko dodamy dodatkową szklaną ścianę, ale również pogłębimy profil. Dlaczego?

Dlaczego pogłębienie profilu jest konieczne

To, że okno w chwili zamontowania ma niski współczynnik U, na niewiele się zdaje, jeśli w wyniku codziennej eksploatacji ulegnie rozchwianiu. Aby tego uniknąć, powinno pozostać stabilne, natomiast żeby zapewnić stabilność, profil musi być w stanie znieść ciężar szyby. Przy zastosowaniu profili z PCV lub drewna każda dodatkowa szyba obciąża profil. Zapewnienie sztywności i stabilności okna spoczywa zatem na środkowej komorze, w której znajduje się stalowy kształtownik.

Wstawienie kolejnych szyby oznacza konieczność poszerzenia komory i zamontowania mocniejszego kształtownika i – co za tym idzie – zwiększenia głębokości samego profilu. Co więcej, jak pokazują badania, kolejne przegrody spełniają swoje zadanie tylko wówczas, gdy ich szerokość nie spada poniżej 5 mm. Tak więc aby system wielokomorowy był w pełni sprawny, trzeba się liczyć z tym, że każda kolejna komora będzie oznaczała zwiększenie grubości profilu. Warto o tym pamiętać.

System wielokomorowy doskonale spełnia swoje zadanie, choć mnożenie komór w przysłowiową nieskończoność niekoniecznie poprawia funkcjonalność okna. Optymalne wydają się okna 5- komorowe, które są w stanie zapewnić w stu procentach satysfakcjonującą izolacyjność termiczną, o ile oczywiście zostały właściwie wykonane.

Sprawdź ofertę: okna Internorm.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF