Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Bardzo ciepłe okna

Kategorie: okna   montaż  
Zdjęcie Bardzo ciepłe okna

Okna stanowią jeden z kluczowych elementów systemu pasywnego. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom konstrukcyjnym, które zostały w nich zastosowane, możliwe jest obniżenie kosztów utrzymania domu pasywnego nawet 4-5 razy. Jeśli chcesz, aby w przypadku Twojego domu było podobnie, oprócz rekuperatora, pasywnych drzwi i ocieplenia ścian zainwestuj w odpowiedni model.

Okna pasywne – wymagania

Okna pasywne to przede wszystkim produkty certyfikowane na podstawie złożonych testów, podczas których deklarowane przez producenta parametry są sprawdzane w praktyce. W Polsce instytucją uprawnioną do przeprowadzania testów i wydawania certyfikatów jest Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej z Gdańska. Zatrudnieni w nim specjaliści sprawdzają okna pod różnym kątem, między innymi stabilności i izolacyjności termicznej. Zwłaszcza ta ostatnia kwestia jest ważna, ponieważ to właśnie izolacyjność termiczna decyduje o tym, na ile dane okno przyczyni się do zmniejszenia zapotrzebowania budynku na sztuczne dogrzewanie.

Wielkością opisującą izolacyjność termiczną okna jest współczynnik przenikalności cieplnej U. Im niższa wartość tego współczynnika, tym lepszą izolacyjność termiczną okno prezentuje. Standardowe modele mają zazwyczaj U na poziomie 1,4–2,6 W/m²K, jednak w oknach pasywnych współczynnik ten nie może przekroczyć 0,8  W/m²K. Właśnie dlatego stosuje się w nich nowoczesne i innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne, takie jak nietypowe okucia, specjalne sposoby ryglowania, szyby łączone czołowo z ramą czy energooszczędne oszklenie.

Rozwiązania konstrukcyjne

Wśród rozwiązań stosowanych przez producentów okien pasywnych niewątpliwie warto zwrócić uwagę na szyby zespolone, dzięki którym energooszczędne oszklenie przestało być newralgicznym punktem okna z punktu widzenia izolacyjności termicznej. Dodatkowo dzięki technologii szyb zespolonych możliwa stała się produkcja okien wielkoformatowych spełniających kryteria budownictwa pasywnego. Wzrosła wszakże nie tylko ich izolacyjność, ale również wytrzymałość.

W oknach pasywnych stosuje się również tzw. „ciepły montaż” oraz montaż MOWO. Ten pierwszy polega na dociepleniu okna tuż po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych na mokro. Docieplenie wykonuje się za pomocą pianki poliuretanowej, którą następnie separuje się od otoczenia przy użyciu taśmy izolacyjnej. Pianka PUR ma bowiem co prawda świetne właściwości termoizolacyjne, ale niestety jest wrażliwa na wilgoć. W przypadku montażu MOWO zamiast metalowych kotew, których tradycyjnie używa się. aby przytwierdzić ościeżnicę do ściany, wykorzystuje się specjalne profile nośne montowane bezpośrednio w warstwie ocieplenia. Obie metody pozwalają wyeliminować ryzyko pojawienia się wokół okna mostków cieplnych, czyli miejsc, w których ciepło ucieka punktowo.

Rozwiązaniem bardzo ważnym dla okien pasywnych są systemy wielokomorowe, w których stosuje się energooszczędne szklenie w postaci szklanych tafli osadzonych w profilu w pewnej odległości od siebie. W efekcie pomiędzy nimi powstają wypełnione powietrzem komory. Systemy wielokomorowe stanowią o wiele skuteczniejszą przeszkodę dla energii cieplnej próbującej wydostać się z wnętrza, bo ta, aby opuścić budynek, musi najpierw przedostać się przez kilka warstw o różnej gęstości. W oknach pasywnych zazwyczaj stosuje się 3, 4 i 5 szybowe pakiety szybowe, choć zdarza się, że jest ich jeszcze więcej.

Okna pasywne jako element systemu pasywnego

Decydując się na energooszczędne szklenie, pamiętaj o tym, że samo okno to nie wszystko. Aby dobrze spełniło swoje zadanie i rzeczywiście przekładało się na kilkukrotne obniżenie kosztów utrzymania budynku, okno pasywne powinno zostać zamontowane w towarzystwie pasywnych drzwi, rekuperatora (czyli urządzenia pozwalającego wietrzyć mieszkanie bez otwierania okna i bez straty ciepła) i w domu z ocieplonymi ścianami, dwu lub trójwarstwowymi.

System pasywny jest tak skuteczny jak jego najsłabszy element – nawet pojedynczy mostek termiczny potrafi diametralnie zniwelować efektywność całej struktury pasywnej. Izolacyjność termiczna okien nie powinna być niższa od pozostałych elementów, jednak zakładanie okna o izolacyjności zdecydowanie wyższej mija się z celem – na takie oszklenie wydamy znacznie więcej pieniędzy, a na wysokość rachunków wpłynie to w niewielkim stopniu.

Okna pasywne i energooszczędne oszklenie to niewątpliwie świetny pomysł dla wszystkich osób, dla których ważna jest oszczędność i kwestie ekologiczne. Właśnie dlatego ich popularność cały czas rośnie, a konstruktorzy stale wprowadzają na rynek nowe rozwiązania, które pozwalają oknom osiągać lepszą izolacyjność.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF