Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Czym charakteryzują się dobre okna do domu

Kategorie: okna  
Zdjęcie Czym charakteryzują się dobre okna do domu

Budując lub remontując dom, zastanawiasz się nad wyborem okien? Zadajesz sobie pytanie, czym się kierować? Głowisz się nad tym, jak rozróżnić wiarygodne oferty i jak wybrać naprawdę dobre okna? A może nie wiesz, czy istnieje realna różnica pomiędzy oknami poszczególnych producentów? Syntezując wnioski i uwagi, postaramy się o praktyczne odpowiedzi na powyższe wątpliwości.

Dobre okna do domu

7 najważniejszych elementów oferty

  1. Izolacja. Dobre okna to okna szczelne. Niezmiennie ich podstawową rolą jest chronienie mieszkańców budynku przed napływem chłodu i wilgoci, a także jak najdłuższe utrzymywanie nagromadzonej energii cieplnej. Co odpowiada za szczelność? Najprościej mówiąc – wszystko. Zwróć uwagę na oszklenie. Liczba warstw (np. potrójna) oraz sposób klejenia (np. po całym obwodzie, czyli FIX-O-ROUND) stanowią praktyczne dane, które dużo mówią o jakości oferty. Niemniej ważne okazują się: wewnętrzny projekt komór i łączenia, w których łatwo o wyrwę w izolacji.

    Wreszcie od początku przykładaj dużą wagę do jakości montażu. Nawet dobre okna zamontowane krzywo, niechlujnie lub niezgodnie z wytycznymi producenta nie spełniają podstawowego wymogu – termoizolacji. Swoją drogą, szczelność dotyczy również dźwięku. Sprawdź, przed iloma decybelami ma chronić Cię konkretny produkt. Myślisz, że nie ma to większego znaczenia? Nie chodzi jedynie o komfort. Szczelne okna to potężna oszczędność, o czym mogą zaświadczyć wszyscy mieszkańcy nowoczesnych domów pasywnych.
  1. Materiał. Przez dziesiątki lat rynek okien nie przeżywał szczególnych zmian; kiedyś były one po prostu drewniane, aż w końcu nastąpiła rewolucja PCV. Współczesne, nowoczesne rozwiązania nie odnoszą się już do tego uproszczonego podziału. Zwróć uwagę, że wśród ofert renomowanych producentów znajdują się zarówno dobre okna wykonane z PCV, jak również okna drewniano-aluminiowe. Trudno rozstrzygnąć spór na rzecz któregoś z materiałów. Przy zastosowaniu przemyślanej konstrukcji, odpowiedniego oszklenia i ciekawych dodatków szanse się wyrównują. Zapytaj sprzedawcę o gatunek drewna lub jakość i pochodzenie aluminium! Ostateczną decyzję podejmij z myślą o charakterze pomieszczeń.
  2. Estetyka. Właśnie o design rozbijają się nasze decyzje konsumenckie, niestety często nie mamy świadomości roli, jaką odgrywają inne elementy budownictwa. Nie wystarczy, że dobre okna będą po prostu ładne, estetyczne. Inna rzecz, że producenci najlepszych marek i tak dbają o najwyższą jakość designu. Zastanów się nad kształtem i szerokością profili. Pomyśl nad materiałem, z jakiego są wykonane. Zapytaj o możliwość malowania i wyboru klamek. Liczy się efekt końcowy, jednak to wnętrze powinno zadecydować!
  3. Bezpieczeństwo. Okno na świat? Niestety równie często furtka dla złodzieja… Niejednokrotnie niskiej jakości okno stanowiło wręcz zaproszenie dla włamywacza. Wybicie szyby? Wyważenie konstrukcji? Przecież to pestka! A jednak – nie zawsze. Im nowocześniejsze i lepsze okno, tym większa szansa ochrony przed włamywaczem. Solidne, grubsze oszklenie oraz ukrycie mechanizmów wewnątrz profili to dwa najlepsze rozwiązania dla zwiększenia bezpieczeństwa. Dołóż do tego inteligentne technologie i system alarmowy, a nieproszony gość zderzy się z przeszkodą nie do przebrnięcia. Zacznij jednakże od sprawdzenia, jaką klasę bezpieczeństwa reprezentuje okno, które chcesz wybrać (oznaczenie klasy – RC + cyfra).
  4. Systemy. Sprawdź z pozoru nieistotny fakt – czy teoretycznie dobre okna, nad których wyborem się zastanawiasz, należą do jakiejś większej serii i pasują do innych produktów. W jakim sensie? Chodzi na przykład o drzwi wejściowe i balkonowe, bramy garażowe, zacienienie i inne produkty, które mogą kompleksowo wyróżnić Twój dom i jednakowo dobrze ochronić przed wilgocią, utratą temperatury oraz wpływem niepożądanych czynników.
  5. Innowacje. Najlepsi producenci na rynku, tacy jak austriacki Internorm, nie poprzestają na byciu liderem sprzedaży. Podstawowym celem jest nieustanny rozwój w oparciu o innowacyjne technologie. Stąd istnienie takich rozwiązań jak np. seria I-tec zamieniających zwykły budynek w inteligentny dom. Pytaj o mobilność i automatyzm, zahacz o możliwość prezentacji innowacji w praktyce. Wpłyń na sposób wentylacji, zacienienia i ochrony pomieszczeń poprzez… inteligentne okna godne miana XXI wieku. To są właśnie dobre okna.
  6. Personalizacja. Niemniej istotna kwestia dla podjęcia przez Ciebie najlepszej decyzji. Być może szukasz nietypowych rozwiązań, niestandardowych kształtów profili, niespotykanych rozmiarów okien. Pragniesz zastosować rzadko spotykane barwy, chcesz spersonalizować wykończenie pomieszczeń. Dobry producent i sprzedawca poszuka dla Ciebie indywidualnych rozwiązań. Jeżeli nie – na pewno nie należy do liderów tej branży.

Czym charakteryzują się dobre okna do domu

Na co uważać

  • Niektórzy producenci świadomie i stosunkowo wyrafinowanie wprowadzają w błąd potencjalnych klientów. Nie daj się oszukać! Jeżeli okno jest reklamowane jako „pasywne”, z bardzo wysokim wskaźnikiem termoizolacji, sprawdź szczegóły. Być może jest to prawda, ale jedynie w odniesieniu do pojedynczego elementu, np. oszklenia, ale już nie profili. Niby mała rzecz, lecz bardzo istotna. Dobre okna pasywne posiadają certyfikaty świadczące o całościowej jakości!
  • Jeśli już mowa o certyfikatach – dobrze, jeżeli w ogóle producent pragnie się nimi pochwalić. Inna rzecz, co się za nimi kryje. Sprawdź, czy zostały wystawione przez niezależny instytut badawczy – tylko wówczas są to dobre okna.
  • Brak możliwości prezentacji poszczególnych rozwiązań również niezbyt dobrze świadczy o sprzedawcy okien. To naturalne, że pragniesz przetestować, obejrzeć i przeanalizować szczegóły oferty. Z tego powodu odwiedzaj salony – tak zwane showroomy – w których na własne oczy przekonasz się o jakości i możliwościach systemów, a także odbędziesz merytoryczną rozmowę z ekspertem.

Dobre okna, czyli inwestuj i oszczędzaj

Budując dom lub remontując mieszkanie, zapewne szukasz możliwych oszczędności. Tańsze okna są jedynie pozornie korzystnym wydatkiem. W dłuższej perspektywie znacznie bardziej obciążają portfel. Dzieje się tak dlatego, że jeżeli zainwestujesz w naprawdę szczelne okna, spełniające wyżej wymienione kryteria, znacząco zaoszczędzisz na zużywanej energii. Chyba nie muszę Ci przypominać, jak dużą część miesięcznych dochodów pochłaniają rachunki za ogrzewanie? Dlatego myśl perspektywicznie i odpowiednio wyważ stosunek między jakością a ceną.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF