Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Bezpieczne okna pasywne

Kategorie: okna   innowacje  
Zdjęcie Bezpieczne okna pasywne

Podczas projektowania i budowy domu pasywnego najważniejszym czynnikiem wydaje się izolacyjność termiczna. Jeśli budynek nie będzie spełniał restrykcyjnych norm w tym aspekcie, nie będzie mógł być uznany za pasywny. Z punktu widzenia lokatora równie ważnym czynnikiem jest jednak bezpieczeństwo, dlatego kupując okna, warto zwracać uwagę nie tylko na współczynnik przenikalności cieplnej, ale też na to, na ile skuteczną przeszkodę okno będzie stanowiło dla potencjalnego włamywacza.

Czym są okna pasywne

Okna pasywne to okna o specjalnej konstrukcji, która gwarantuje im zdecydowanie niższy współczynnik przenikalności cieplnej (U) niż w przypadku okien zwykłych. Różnice są tu znaczne – tradycyjne okna mają zazwyczaj U na poziomie 1,6 – 2,6 W/(m²K), podczas gdy w modelach pasywnych U nie może być wyższe niż 0,8 W/(m²K). Okna pasywne są jednym z elementów systemu pasywnego, obok specjalnego docieplenia ścian, rekuperatora oraz pasywnych drzwi.

Okna pasywne oprócz odpowiednio niskiego współczynnika U powinny też posiadać certyfikat Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej z Gdańska lub jego odpowiednika dla kraju, w którym dane okno zostało wyprodukowane. Przed otrzymaniem certyfikatu okno przechodzi liczne testy, podczas których sprawdza się nie tylko izolacyjność termiczną, ale również solidność i stabilność. Dzięki temu o bezpieczeństwo okien pasywnych, które otrzymały taki certyfikat, nie trzeba się obawiać.

Co wpływa na bezpieczeństwo okna

Aby okno stanowiło dla włamywacza skuteczną przeszkodę, powinno cechować się odpowiednią solidnością wykonania. Dotyczy to nie tylko materiału, z którego wykonana została rama, ale też sposobu montażu oraz dopasowania poszczególnych elementów, tak aby nigdzie nie dało się wcisnąć ani łomu, ani innych, bardziej wyrafinowanych narzędzi. Wrażliwym punktem okna jest szyba – jeśli nie jest wystarczająco solidna, wystarczy ją stłuc i otworzyć sobie okno od środka, żeby dostać się do wnętrza. Zobaczmy, jak bezpieczeństwo okien pasywnych wygląda na tle zwykłych okien.

Dlaczego okna pasywne są bezpieczniejsze

Bezpieczeństwo okien pasywnych dzięki wykorzystywanym w nich technologiom okazuje się znacznie większe niż w przypadku zwykłych okien. Okna pasywne są zazwyczaj stabilniejsze i, co za tym idzie, mniej narażone na rozchwianie, więc trudniej naruszyć je z zewnątrz. Ponadto w oknach pasywnych często stosuje się szyby zespolone, które skutecznie utrudniają stłuczenie szkła. Wszystkie elementy muszą ponadto być do siebie idealnie dopasowane, aby zapewnić odpowiednią szczelność, dlatego brak w nich szczelin pozwalających włamywaczowi wyłamać ramę czy zawiasy.

Mimo ogromnej kreatywności włamywaczy bezpieczeństwo okien pasywnych pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Gwarancja bezpieczeństwa idzie tu w parze z zapewnieniem szczelności, w związku z czym można być pewnym, że okno posiadające certyfikat pasywności będzie w stanie skutecznie chronić mienie i zdrowie mieszkańców.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF