
Każdy z nas pragnie mieć w domu ciepło i przytulnie. Pierwotny instynkt? Potrzeba bezpieczeństwa? Nie czas i miejsce na takie rozważania. Istotnym jest to, jak wybrać ciepłe okna. Okna dwu czy trzyszybowe? Okna PCV czy drewniane? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę kwestii do rozważenia przed zakupem ciepłych okien na lata.
Ciepłe okna – czym się kierować
- Nie ma zasady związanej z wyborem materiału, z którego wyprodukowano ciepłe okna. Chociaż rewolucja PCV zapoczątkowana kilkadziesiąt lat temu dała wrażenie, że syntetyczne rozwiązania są najprostsze i najlepsze, nie zawsze okazuje się to prawdą. Z równym powodzeniem producenci, tacy jak austriacka marka Internorm, sięgają po drewno oraz aluminium. Każdy z surowców ma swoje wady i zalety. Umiejętni designerzy biorą z nich to, co najlepsze, tworząc okna w pięknej oprawie, a do tego wytrzymałe i szczelne.
- Oczywiste, że interesuje Cię cena. Koszty związane z remontem lub budową domu zawsze dają się we znaki. Co ciekawe, w przypadku okien bardziej opłaca się… wydać więcej. Skąd ten paradoks? Otóż droższe, ciepłe okna energooszczędne, sygnowane jako okna pasywne, dają kolosalną różnicę w zużyciu energii na ocieplenie domu. Miesiąc po miesiącu, sumy związane z energią przynoszą realne oszczędności, a różnica wynosi nawet do kilkudziesięciu procent względem tradycyjnych rozwiązań. Z tej przyczyny nie kieruj się pozorną, a realną oszczędnością!
- Co utrzymuje ciepło w domu? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele, jednak generalnie rzecz biorąc, okna odgrywają niezwykle ważną rolę. Ich konstrukcja, liczba, kształt, oraz grubość wewnętrznych komór, jakość i technologia oszklenia, sposób klejenia oraz mocowania… Długo by wymieniać, jednak dobrze, jeżeli producent podaje kompleksową informację na temat każdego z elementów okna. Możesz wtedy porównać produkty nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim technologicznym.
- By odczuć komfort domowego ciepła dzięki wymianie okien koniecznym jest prawidłowy montaż. Wydawałoby się – banał. Nic bardziej mylnego. Prawidłowy montaż okien należy do jednych z bardziej wymagających działań remontowo-budowlanych. W przeciwieństwie do układania paneli czy malowania ścian – lepiej nie próbuj robić tego w pojedynkę. Efekt może być katastrofalny. Drogie okna z długą gwarancją zawieszone nierówno, niechlujnie, bez trzymania się kolejności i wytycznych producenta nie będą miały nawet szansy na odmienienie Twojego domu. Z tego powodu Internorm w ramach współpracy oferuje montaż przez wykwalifikowaną ekipę fachowców.
- Czytaj między wierszami. W świecie wszechobecnej reklamy naprawdę trudno oddzielić ziarno od plew, odróżnić potrzebne informacje od marketingowego bełkotu. Właśnie dlatego warto skup się na konkretach, a od sprzedawców oczekuj twardych danych i realnej prezentacji produktów. Okna pasywne? Sprawdź, czy każdy z ich elementów zasługuje na to miano. Producent zachwala szczelność, ale nie pomyślał o certyfikacie niezależnego instytutu? A może mowa o bezpieczeństwie? Czy naprawdę ukryto maksymalnie dużo elementów, a szyba wytrzymuje nawet potężne ciosy? Odnoś się do danych i badań. Porównuj produkty, ich stosunek ceny do jakości. Zaufaj specjalistom, ale zweryfikuj wiedzę na eksperckich portalach. Nie kieruj się wrażeniem, lecz praktycznością. Producenci ciepłych okien i tak nie zapominają o perfekcyjnym wyglądzie.