Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Drzwi pasywne - termoizolacja w domu pasywnym

Kategorie: okna   innowacje  
Zdjęcie Drzwi pasywne - termoizolacja w domu pasywnym

Znakomite drzwi pasywne to jeden z kluczowych elementów systemu pasywnego. Jeśli prezentują wysoką jakość i dobrze współpracują z pozostałymi elementami systemu pasywnego, nie tylko zapewniają maksimum komfortu i bezpieczeństwa, ale również skutecznie redukują koszty eksploatacji budynku. Czym właściwie są znakomite drzwi pasywne i na czym polega ich przewaga nad drzwiami standardowymi?

Znakomite drzwi pasywne a zwykłe drzwi

Drzwi mogą być uznane za pasywne tylko wówczas, gdy posiadają odpowiedni certyfikat. Aby go zdobyć, muszą przejść szereg testów, podczas których jednostka certyfikująca (w Polsce jest to Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej w Gdańsku) sprawdzają między innymi stabilność, odporność na czynniki pogodowe czy izolacyjność termiczną, wyrażaną za pomocą współczynnika U. Właśnie w tej ostatniej kwestii drzwi pasywne mają największą przewagę nad standardowymi – podczas gdy standardowe modele mają U na poziomie 1,4 – 2,6 W/(m²K), znakomite drzwi schodzą do poziomu poniżej 0,8 W/(m²K). Im niższy współczynnik U, tym większa szczelność.

Rozwiązania konstrukcyjne wykorzystywane w drzwiach pasywnych

W celu spełniania rygorystycznych wymagań firmy, które produkują znakomite drzwi pasywne, muszą wykorzystywać nowatorskie rozwiązania. Współcześnie drzwi rzadko zbudowane są z jednego kawałka drewna lub innego tworzywa – za ich wygląd z reguły odpowiadają profile zewnętrzne, zaś za właściwości fizyczne ich wypełnienie, czyli wszystko to, co znajduje się pomiędzy profilami. Znakomite drzwi pasywne posiadają w środku przekładkę z pianki poliuretanowej oraz często system pustych w środku przegród. Do ocieplania drzwi wykorzystuje się również m. in. styropian czy wełnę mineralną, jednak do zastosowania w drzwiach pasywnych ich właściwości izolacyjne są zbyt małe.

W drzwiach pasywnych stosuje się docieplony próg oraz tzw. ciepły montaż, który polega na tym, że ościeżnica po zamontowaniu i zakończeniu wszelkich prac na mokro w budynku zostaje dodatkowo docieplona pianką poliuretanową. Piankę zaraz potem odseparowuje się od otoczenia za pomocą taśmy izolacyjnej, która zabezpiecza ją przed wilgocią będącą zagrożeniem dla jej struktury.

Czym_charakteryzuja_sie_pasywne_drzwi_drewniano_aluminiowe_4225.jpg

Drzwi pasywne jako element systemu pasywnego

Nawet znakomite drzwi pasywne nie spełniają swojego zadania w stu procentach, o ile nie są zamontowane jako element systemu pasywnego. Dom pasywny musi być wyposażony w pasywne drzwi, okna, docieplone ściany oraz rekuperator, który pozwala wietrzyć wnętrze bez otwierania okna. Ponadto nigdzie nie mogą pojawiać się mostki termiczne, czyli miejsca, w których ciepło ucieka punktowo. Każde takie miejsce powoduje, że cały system pasywny działa zdecydowanie gorzej i zamiast zredukować zapotrzebowanie domu na sztuczne dogrzewanie 4 lub 5 krotnie – okazuje się nieopłacalny. Oczywiście znakomite drzwi pasywne działają nawet w domach zwykłych, bez rekuperatora i pozostałych pasywnych rozwiązań, jednak różnica ta nie jest na tyle wyraźna, aby inwestycja w droższy produkt zwróciła się w rozsądnym czasie.

Co do zasady, pasywność i wysoka jakość drzwi zazwyczaj idą w parze, więc odpowiedź na pytanie, czy drzwi pasywne mogą być znakomite, brzmi: tak, nie tylko mogą, ale wręcz jak najbardziej powinny.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF