Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Jakie drewno wybrać najlepiej pod pasywne okna drewniane

Kategorie: okna  
Zdjęcie Jakie drewno wybrać najlepiej pod pasywne okna drewniane

Pasywne okna drewniane, chociaż nie należą do najbardziej popularnych, wciąż zyskują coraz więcej zwolenników. Jednak ich wybór nie jest łatwy, a ponadto w przeciwieństwie do okien PCV czy aluminiowych o okna drewniane trzeba dużo bardziej dbać. Konieczna jest ich renowacja i pielęgnacja. Za nimi przemawia jednak to, że mają bardzo dobre właściwości cieplne, są naturalne i ekologiczne i atrakcyjne pod względem wizualnym. Zastanówmy się, jakie drewno najlepiej do nich dobrać.

Pasywne okna drewniane

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby okna pasywne były wykonane z drewna. Co więcej, jest to surowiec, który naprawdę dobrze nadaje się do tego typu okien. Trzeba jednak pamiętać, że nie sam materiał jest najważniejszy, ale odpowiednie wykonanie całego okna. Najistotniejsze są bowiem współczynniki przenikania ciepła i przepuszczalności promieni słonecznych, liczone dla całego okna, a nie tylko ramy lub samego pakietu szybowego.

jakie-okna-wybrac-zeby-czuc-cieplo-w-domu.jpg

Okna drewniane nadają się świetnie do wielu budynków, jeśli spełniają określone wymogi i posiadają odpowiednie parametry charakterystyczne dla okien pasywnych. Tak więc współczynnik U, czyli tzw. współczynnik przenikania ciepła dla całego okna powinien być niższy niż 0,8 W/m2K. Natomiast współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego (g) powinien wynosić więcej niż 50%. Aby osiągnąć takie wartości, warto zainwestować w okna drewniane wyposażone w potrójne oszklenie, które zapewniają najlepsze właściwości izolacyjne. Istotą domów pasywnych jest to, aby były one jak najcieplejsze, a całe ciepło zawdzięczały energii słonecznej. Żeby to osiągnąć, okna drewniane, najlepiej w dużych rozmiarach, powinny zostać umieszczone od dobrze nasłonecznionej strony południowej.

pasywne-drzwi-podnosno-przesuwne-hs-330.jpg

Odpowiednie drewno do okien pasywnych

Wybierając pasywne okna drewniane, nie bez znaczenia jest odpowiedni dobór drewna użytego do ich produkcji. Nie można bowiem stworzyć dobrych okien pasywnych z obojętnie jakiego rodzaju materiału. Każdy ma swoje specyficzne właściwości i odpowiednie zastosowanie, dlatego również do produkcji okien pasywnych używa się tylko niektórych gatunków, posiadających odpowiednie cechy.

Najważniejszą cechą drewna, pozwalającą na stworzenie dobrych pasywnych okien drewnianych, jest jego właściwość pęcznienia pod wpływem wilgoci. Oczywiście najlepszym gatunkowo drewnem będzie w tym wypadku takie, które cechuje stosunkowo najniższa wielkość pęcznienia. Do tego typu gatunków drewna należą sosna, świerk, modrzew oraz dąb i to właśnie z tych rodzajów powstają najlepsze pasywne okna drewniane.

budowan-okna-drewnianego-pcv.jpg

Okna drewniane cechujące się bardzo dobrą jakością to okna dębowe. Ich cena może jednak zniechęcać do zakupu, ale jeśli liczy się tylko jakość, to modele wykonane z dębu będą najlepsze. Rozpatrując pozostałe gatunki, modrzew wydaje się drewnem górującym nad innymi pochodzącymi z drzew iglastych, przede wszystkim za sprawą swoich niskich właściwości pęcznienia. Jest to najbardziej nadające się drzewo iglaste do produkcji okien pasywnych. Oczywiście, jeśli zdecydujemy się na pasywne okna drewniane, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać świerk lub sosnę. Okna drewniane wykonane z tych rodzajów drzewa są co prawda nieco tańsze, ale wcale nie ustępują znacznie innym materiałom pod względem jakościowym.

hs330-okna-wielkogabarytowe-drzwi-przesuwne-przeszklenia.jpg

Jeśli więc decydujesz się na pasywne okna drewniane, wybierz model, do których produkcji użyto dąb, modrzew, świerk lub sosnę. Z pewnością będziesz zadowolony z wyboru niezależnie od tego, na który materiał postawisz, chociaż nie ma co ukrywać, że dębowe okna drewniane nie bez powodu cieszą się wielką zaufaniem i sympatią.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF