Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Normy izolacyjności cieplnej

Kategorie: okna  
Zdjęcie Normy izolacyjności cieplnej

W polskim klimacie Polski sztuczne dogrzewanie domów przez znaczną część roku jest niestety konieczne. Jak wiadomo, generuje ono duże koszty, stąd rozwój technologii w branży budowlanej podąża w kierunku ograniczenia kosztów utrzymania domu, czyli między innymi zmniejszenia strat na energii cieplnej. Właśnie dlatego okna powinny spełniać normy izolacyjności cieplnej, które pozwalają uniknąć tworzenia się mostków cieplnych wokół nich i sprzyjają efektywności energetycznej budynku.

Współczynnik przenikania ciepła

Aby przekonać się, w jakim stopniu wybrane okno spełnia normy izolacyjności cieplnej, najłatwiej jest sprawdzić, jaki ma współczynnik przenikania ciepła (Uw). Wielkość ta wyrażana jest za pomocą jednostki W/m²K. Im niższa wartość Uw, tym szczelniejsze okno. Większość standardowych okien ma Uw na poziomie 1,4–2,6 W/m²K, choć na rynku możemy znaleźć również takie, w których Uw wynosi zaledwie 0,5 W/m²K. Wartość współczynnika Uw danego modelu okna można bardzo łatwo znaleźć – producenci mają bowiem obowiązek podawać ją na etykiecie.

Okna pasywne

Najbardziej wyśrubowane normy izolacyjności cieplnej stosuje się do okien pasywnych, w przypadku których współczynnik Uw nie może być wyższy niż 0,8 W/m²K. Okna te są oczywiście znacznie droższe od standardowych, jednak różnica w cenie – o ile zostaną zamontowane jako element systemu pasywnego wraz z rekuperatorem (urządzeniem służącym do wietrzenia wnętrza bez otwierania okien odzyskującym ciepło z wywiewanego na zewnątrz powietrza), drzwiami pasywnymi i ociepleniem w ścianie dwu lub trójwarstwowej – mogą obniżyć rachunki nawet 4-5 razy.

Okna pasywne powinny cechować się nie tylko nieprzeciętną szczelnością, ale również posiadać odpowiedni certyfikat świadczący o tym, że deklarowane przez producenta parametry zostały przetestowane w praktyce przez specjalistów zatrudnionych w jednostce certyfikującej. W Polsce taką jednostką jest Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej w Gdańsku. Podczas testów sprawdzana jest nie tylko szczelność okna, ale również między innymi jego stabilność czy odporność na czynniki pogodowe.

Technologie

Aby okna spełniały stale rosnące normy izolacyjności cieplnej, ich producenci muszą szukać nowych rozwiązań technicznych, dlatego nowoczesne pasywne modele często stanowią prawdziwe konstrukcyjne majstersztyki. Newralgicznym punktem okien od zawsze było szklenie – do czasu, gdy zaczęto stosować znane z produkcji samochodów szyby zespolone. Dzięki nim okna nie tylko stały się szczelniejsze, ale również wytrzymalsze. Szyby zespolone sprawiły, że łatwiejsza stała się masowa produkcja okien z wielkoformatowymi szkleniami.

Kolejnym wynalazkiem stosowanym dziś powszechnie w oknach pasywnych i energooszczędnych są systemy wielokomorowe. Okna z trzema, pięcioma czy nawet siedmioma szybami to nie tylko szklenie, ale również przegrody wypełnione powietrzem. Stanowią one niezwykle skuteczną przeszkodę dla energii cieplnej, która zanim wydostanie się na zewnątrz, musi pokonać kilka przeszkód o różnej gęstości. Zazwyczaj im więcej komór, tym lepsza izolacyjność okna.

Jeśli normy izolacyjności cieplnej są dla nas istotne, warto pomyśleć nad nowymi sposobami montażu okien, wśród których najciekawszy wydaje się montaż MOWO. Tradycyjne okna montowane są na metalowe kotwy, które niestety dobrze przewodzą ciepło. W tej sytuacji, nawet jeśli samo okno jest doskonałej jakości, istnieje ryzyko pojawienia się mostka cieplnego w miejscu spojenia ościeżnicy ze ścianą.

W przypadku montażu MOWO takie ryzyko nie istnieje – w warstwie ocieplenia instaluje się bowiem wykonany z tworzywa sztucznego profil nośny i dopiero w nim umieszcza się ościeżnicę. Co więcej, izolację wykonuje się nie za pomocą tradycyjnej pianki PUR, ale specjalną taśmą rozprężną, dzięki czemu okno jest nie tylko bardziej szczelne, lecz także stabilniejsze i w stu procentach odporne na działanie wilgoci.

Konkurencja na rynku okien jest tak duża, że najprawdopodobniej z każdym kolejnym rokiem normy izolacyjności cieplnej będą rosły. Dla klientów to bardzo dobrze – modele, które pojawią się na rynku w przyszłości, będą jeszcze cieplejsze niż te dostępne obecnie.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF