Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Nowoczesny i stylowy dom energooszczędny

Kategorie: okna   innowacje  
Zdjęcie Nowoczesny i stylowy dom energooszczędny

O tym, że stylowy dom energooszczędny powinien mieć odpowiednią stolarkę okienną, nikogo nie trzeba przekonywać. Jeśli nie zadbamy o wysoką jakość i prawidłowy montaż stolarki okiennej, możemy być pewni powstawania mostków termicznych w oknach i ich okolicach, co wyraźnie zwiększa zapotrzebowanie budynku na dogrzewanie i – co za tym idzie – podnosi koszty eksploatacji. Jak zatem wybrać właściwą stolarkę okienną do domu energooszczędnego?

Termoizolacja

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych okien, warto zwrócić uwagę na niezwykle ważny parametr, jakim jest współczynnik przenikalności cieplnej U. Jednostką U jest W/(m²K). Producenci okien dopuszczonych do sprzedaży mają obowiązek podać tę wielkość na etykiecie produktu, więc dotarcie do tej informacji nie będzie stanowić problemu. Im niższy współczynnik U, tym bardziej szczelne okna. Najlepsze pod tym względem są okna pasywne, w których U znajduje się na poziomie poniżej 0,8 W/(m²K). Jeśli postanowimy wyposażyć stylowy dom energooszczędny w takie okna i zostaną one zamontowane zgodnie z zaleceniami producenta, to możemy być pewni, że straty na energii cieplnej będą minimalne, o ile mamy porządne drzwi i ocieplone ściany.

nowoczesny-i-stylowy-dom-pasywny-odpowiedni-dobor-stolarki.jpg

Materiał

Zdecydowana większość okien przeznaczonych do domów energooszczędnych i pasywnych wykonywana jest z PCV. Trudno się dziwić – materiał ten jest wytrzymały, odporny na wilgoć i nie nastręcza praktycznie żadnych problemów przy konserwacji. Do tego polichlorek winylu jest najtańszym spośród tworzyw, z których wyrabia się okna. Właściwie jedynym minusem okien z PCV jest to, że wyglądają niezbyt efektownie. Co prawda czasami stosuje się okleiny mające imitować rysunek drewna lub jakikolwiek inny deseń, jednak często wyglądają one sztucznie, a do tego szybko się niszczą – zdecydowanie lepszym pomysłem są zwykłe, jednobarwne okna, najlepiej białe.

Jeżeli jednak chcemy, aby nasz stylowy dom energooszczędny wyposażony został w okna drewniane – nic nie stoi na przeszkodzie. Okna wykonane z drewna cechują się nie mniejszą szczelnością niż PCV, a wyglądają znacznie lepiej, zwłaszcza w elewacji klasycznej lub stylizowanej na zabytkową. Jeśli jednak zdecydujemy się na drewno, trzeba liczyć się z wyższą ceną i koniecznością regularnych zabiegów konserwacyjnych. Powłoki, którymi pokryte jest drewno, muszą być co jakiś czas odnawiane. W przypadku powłok kryjących – mniej więcej co 3-4 lata, w przypadku transparentnych – mniej więcej co 2. W przeciwnym razie drewno staje się niezwykle wrażliwe na wilgoć i okno szybko przestaje spełniać swoją funkcję.

Stolarka okienna może również zostać wykonana z aluminium. Ramy okienne z tego materiału prezentują się bardzo efektownie, zwłaszcza w nowoczesnych budynkach. Podobnie jak PCV aluminiowe okna są odporne na pogodę, łatwe w konserwacji i bardzo szczelne. Jedyną wadą jest stosunkowo wysoka cena, przez którą okna aluminiowe nadal nie zyskały sobie zbyt dużej popularności.

nowoczesny-i-stylowy-dom-energooszczedny-odpowiedni-dobor-stolarki.jpg

Rodzaj okuć

O tym, czy okna, w jakie wyposażymy nasz stylowy dom energooszczędny dobrze się sprawdzą, decyduje nie tylko materiał, ale również rodzaj okuć. Najpopularniejsze są standardowe okucia umożliwiające otwieranie skrzydła do wewnątrz, jednak nie jest to jedyna możliwość. Coraz częściej spotyka się okna przesuwne i podnośno-przesuwne. Takie okna warto instalować w domach energooszczędnych między innymi dlatego, że umożliwiają stosowanie dużych szkleń, które zwiększają zdolność wnętrza do absorbowania ciepła słonecznego, a przy tym zmniejszają zapotrzebowanie na doświetlanie i są po prostu wygodne. Okucia podnośno-przesuwne sprawiają również, że okna są szczelniejsze i stabilniejsze. Pozwala na to specjalna konstrukcja, dzięki której okno działa niejako w dwóch trybach – zamkniętym i otwieranym. W tym pierwszym skrzydło całym ciężarem dociska prowadnicę, w drugim natomiast zostaje uniesione na kilka centymetrów – dopiero wówczas okno można otworzyć.

pasywne-okno-pcv-aluminium-w-nowoczesnej-stylistyce-kf410.jpg

Niekonwencjonalne rozwiązania

Producenci okien mocno konkurują o klientów, stąd na rynku coraz więcej nowatorskich rozwiązań, dzięki którym nasz stylowy dom energooszczędny może stać się jedyny w swoim rodzaju. Doskonałym przykładem takiego wynalazku są okna drewniano-aluminiowe, w których oprócz tradycyjnej, drewnianej ramy stosuje się aluminiową nakładkę oddzielającą drewno od zewnętrza. Rozwiązanie to sprawia, że we wnętrzu możemy mieć okna drewniane, pasujące np. do klasycznych mebli, a na zewnątrz – aluminiowe, które świetnie komponują się z nowoczesną elewacją. Co więcej, aluminium izoluje drewno od szkodliwych czynników, a to znacznie zmniejsza zapotrzebowanie okna na zabiegi konserwacyjne.

Innym niekonwencjonalnym rozwiązaniem, który wykorzystuje się w domach energooszczędnych wyposażonych w duże szklenia, są rolety zewnętrzne. Duże okna sprzyjają nagrzewaniu się wnętrza, co zmniejsza zapotrzebowanie na dogrzewanie, ale jednocześnie sprawia, że w upalne dni trudno jest w takim wnętrzu wytrzymać. Zwykłe rolety czy żaluzje nie zdają tu egzaminu, bo choć dają trochę cienia, to jednak znajdują się za szybą, która nagrzewa się mimo ich obecności. Z roletami zewnętrznymi jest inaczej – odbijają światło przed szybą, sprawiając, że w środku odczuwa się przyjemny chłód.

Jak widać, wybór stolarki okiennej jest bardzo szeroki. O tym, jakie okna są najlepsze w konkretnym przypadku, decydują indywidualne potrzeby, wymagania i możliwości – wysokość budżetu, lokalizacja inwestycji, styl architektoniczny itd. Zanim dokonamy zakupu, warto poświęcić kilka chwil i uważnie rozejrzeć się wśród różnych ofert, znajdując tę, która będzie dla nas najkorzystniejsza.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF