Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Nowoczesny i stylowy dom - warto zwrócić uwagę na ciepło

Kategorie: okna   innowacje  
Zdjęcie Nowoczesny i stylowy dom - warto zwrócić uwagę na ciepło

Budynki o nowoczesnej stylistyce coraz częściej stanowią istne dzieła sztuki – mimo oszczędności środków wyrazu i zamiłowania do prostych kształtów projektantom coraz częściej udaje się stworzyć interesującą bryłę oraz elewację, która robi dobre wrażenie estetyczne i wkomponowuje się w otoczenie. Jeśli jednak chcemy postawić nowoczesny i stylowy dom, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko względy estetyczne, ale również praktyczne. Zaliczają się do nich m.in. kwestie energooszczędności, które poruszamy w niniejszym artykule.

Konstrukcja ścian – liczba warstw ma znaczenie

W nowoczesnych domach ściany jednowarstwowe, pozbawione dodatkowego ocieplenia, są już prawie niespotykane. Budynki, w przypadku których mamy do czynienia z jedną warstwą muru, są systematycznie docieplane i przebudowywane. Tymczasem nowoczesny i stylowy dom jest zazwyczaj wyposażony w ściany dwuwarstwowe, w których warstwa ocieplenia znajduje się na zewnątrz budynku, a także trójwarstwowe, w których ocieplenie, czyli warstwa izolacyjna, znajduje się pomiędzy dwiema warstwami muru – warstwą osłonową i warstwą konstrukcyjną.

Dwu- lub trzywarstwowe ściany podnoszą koszt budowy, ale dają zdecydowanie najlepsze efekty pod względem termoizolacji, czyli zdolności budynku do absorbowania i utrzymywania ciepła. Ściany trójwarstwowe mają również tę zaletę, że łatwo w nich stosować niekonwencjonalne rozwiązania, które świetnie wpływają zarówno na wygląd budynku, jak i na jego energooszczędność. Mowa tu o drzwiach i oknach przesuwnych ze skrzydłem chowającym się w ukrytej w ścianie kieszeni czy montażu MOWO, który w domach pasywnych i energooszczędnych coraz częściej zastępuje mocowanie okien na metalowych kotwach. W dużej mierze wykorzystanie tych technologii sprawia tworzy naprawdę stylowy dom.

pasywne-okno-pcv-aluminium-w-nowoczesnej-stylistyce-kf410.jpg

Drzwi do domu o nowoczesnej stylistyce

Drzwi, w które wyposażony zostanie stylowy dom, powinny być jednocześnie oszczędne pod względem estetycznym i zaawansowane konstrukcyjnie. Nowoczesna stylistyka nie wyklucza oczywiście stosowania ornamentów, szkleń czy dodania naświetli lub doświetli – można je wykorzystać nawet przy drzwiach wejściowych, bo dzięki technologii szyb zespolonych szklenie dawno już przestało stanowić newralgiczny element bezpieczeństwa. Ornamenty i szklenia powinny jednak zostać dobrane w ten sposób, aby pasowały do elewacji i bryły budynku, co praktycznie oznacza, że lepiej postawić na proste kształty geometryczne i jednobarwne skrzydło niż np. na bogato zdobione drzwi z widocznym rysunkiem drewna.

Stylowy dom sprzyja stosowaniu rozwiązań energooszczędnych i pasywnych, czyli drzwi o specjalnej konstrukcji, z nieprzeciętnie niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej (U) i ciepłym progiem, które, o ile zostaną prawidłowo zamontowane, mogą wyraźnie przyczynić się do oszczędności na ogrzewaniu. Współczynnik U w przypadku drzwi wynosi zazwyczaj ok. 1,4 – 2,6 W/(m²K), podczas gdy nowoczesne i stylowe drzwi pasywne mają U poniżej 0,8 W/(m²K) – różnica jest więc wyraźna i odczuwalna.

cedrowy-dom-pasywny-hs-330-hf-310.jpg

Okna – imponująca ilość rozwiązań

Ilość rozwiązań, które producenci okien wprowadzili na rynek w ostatnich latach, może przyprawić o zawrót głowy. Nasz nowoczesny, stylowy dom można np. wyposażyć w okna z okuciami przesuwnymi lub podnośno-przesuwnymi, które otwierają się w jednej płaszczyźnie, pozostawiając we wnętrzu więcej przestrzeni do dyspozycji, a przy tym sprzyjają stosowaniu dużych szkleń i – zwłaszcza, jeśli chodzi o okucia podnośno-przesuwne – są szczelniejsze i stabilniejsze niż jakiekolwiek inne okna.

Dostępne są też okna aluminiowe, które doskonale wyglądają w świetle słonecznym, a także okna zlicowane z murem wyraźnie podkreślające nowoczesny charakter budynku czy okna pasywne, które podobnie jak drzwi do domu pasywnego, cechują się współczynnikiem przenikalności cieplnej poniżej 0,8 W/(m²K). Wszystkie te rozwiązania mają znaczenie – stosując je, nie tylko zaoszczędzisz na ogrzewaniu, ale również sprawisz, że Twój dom będzie się naprawdę doskonale prezentował.

okna-imponujaca-ilosc-rozwiazan-nowoczesny-i-stylowy-dom-warto-zwrocic-uwage-na-cieplo.jpg

Rekuperacja – jak niepotrzebnie nie tracić ciepła

Obowiązkowym elementem każdego domu pasywnego jest rekuperator, czyli urządzenie umożliwiające wietrzenie wnętrza bez otwierania okien i straty ciepła. Rekuperator jest zazwyczaj maszyną o sporych gabarytach, która w dodatku dość głośno pracuje, dlatego też przeważnie wydziela się dla niej osobne pomieszczenie.

Ostatnie lata przyniosły jednak autentyczną rewolucję, jeśli chodzi o rekuperację – na rynku pojawiły się okna, w których rekuperator wbudowany jest w ramę i może być obsługiwany za pomocą prostego panelu. Rozwiązanie to jest wygodne, estetyczne i niezwykle skuteczne. Okna z wbudowanym rekuperatorem są co prawda droższe, jednak profity wynikające z ich zastosowania i zmniejszone koszty eksploatacji budynku szybko rekompensują nam ten dodatkowy wydatek. Jeśli chcesz, aby stylowy dom był zarazem ciepły i tani w utrzymaniu, rekuperacja jest niezwykle pomocna.

rekuperacja-jak-niepotrzebnie-nie-tracic-ciepla.jpg

Duże szklenia – nie tylko świetny wygląd

Niejeden stylowy dom wyposażony jest w duże szklenia. Wynika to przede wszystkim z walorów estetycznych, lecz nie tylko one mają znaczenie. Duże szklenia pozwalają wnętrzu lepiej absorbować ciepło słoneczne, co w przypadku braku mostków cieplnych i obecności rekuperatora może spowodować zmniejszenie zapotrzebowania na sztuczne ciepło do minimum. Co prawda przeciwnicy dużych szkleń narzekają na to, że nie najlepiej sprawdzają się one podczas upałów, jednak istnieją rozwiązania, dzięki którym można regulować poziom nagrzewania się, jak chociażby rolety zewnętrzne odbijające światło jeszcze przed szybą, co pozwala cieszyć się przyjemnym chłodem w pomieszczeniu.

Nowoczesny i stylowy dom może być nie tylko efektowny, ale również tani w utrzymaniu. O ile dobrze przemyślimy projekt i rozwiązania, które w nim zastosujemy, mamy szansę połączyć te dwie cechy i cieszyć się nim przez długie lata.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF