Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Okna 2 szybowe

Kategorie: okna  
Zdjęcie Okna 2 szybowe

Okna wyposażone w pakiet 2-szybowy cieszą się dużą popularnością, głównie ze względu na stosunkowo niewysoką cenę. Prawie każdy dystrybutor okien działający na terenie Polski ma je w swojej ofercie. Okna te często prezentują naprawdę wysoką jakość, jednak pod względem izolacyjności termicznej nie mogą niestety konkurować z pakietami 3 i 4 szybowymi. Oto, dlaczego i co wynika z tego faktu.

Współczynnik przenikalności cieplnej

Aby sprawdzić izolacyjność termiczną, wystarczy znaleźć na etykiecie okna współczynnik przenikalności cieplnej (U). Nie jest to trudne zadanie – w Polsce producent ma obowiązek umieszczenia tej informacji w widocznym miejscu na etykiecie produktu. Im współczynnik U ma niższą wartość, tym szczelniejsze jest okno. Porównując okna, w których zamontowano pakiet 2-szybowy z oknami z systemem wielokomorowym, czyli 3- lub 4-szybowymi, łatwo zauważyć, że w przypadku tych drugich współczynnik U jest znacznie korzystniejszy – nawet poniżej 1 W/m²K. Okna 2-szybowe mają zazwyczaj U na poziomie około od 1,4 W/m²K do 2,6 W/m²K, różnica jest więc bardzo wyraźna.

Z czego to wynika

Każda komora zastosowana w oknie stanowi dodatkowy bufor pomiędzy zewnętrzem a ogrzanym wnętrzem. W przypadku pakietu 3-szybowego ciepło jest chronione za pomocą aż 3 warstw o różnej gęstości – 3 szklanych szyb oraz 2 komór wypełnionych powietrzem. Każda kolejna warstwa sąsiadująca z warstwą o innej gęstości poprawia skuteczność zatrzymywania ciepła. Tymczasem pakiet 2-szybowy to zaledwie 3 warstwy, które stanowią znacznie mniej efektywny bufor. Nawet jeśli zastosujemy ciepły montaż lub montaż MOWO, zakładając takie okno, nie unikniemy ryzyka pojawienia się mostków cieplnych – newralgicznym punktem będzie tu samo szklenie.

Problem niskiej izolacyjności cieplnej

Modele z pakietem 2-szybowy i ich niska izolacyjność cieplna stanowią problem przede wszystkim w sytuacji, gdy rozważamy ich założenie w budynku energooszczędnym lub pasywnym. Aby dane okno otrzymało certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej, nie może mieć U wyższego niż 0,8 W/m²K. Jeśli w oknie zamontowano pakiet 2-szybowy, nie ma praktycznie żadnych szans na osiągnięcie takiego wyniku. Energooszczędność domu jest bowiem taka jak szczelność najsłabszego elementu termoizolacji. Mówimy tu o oknach, drzwiach oraz ocieplonych ścianach. Jeśli więc w budynku będzie choć jeden mostek cieplny, wówczas zapotrzebowanie na dogrzewanie stanie się trudne do zredukowania.

Czy okna wyposażone w pakiet 2-szybowy są bezużyteczne? Oczywiście nie – współczynnik U na poziomie 1,4–2,6 W/m²K w zwykłym budynku w zupełności wystarczy, bo nawet jeśli, założymy w nim superszczelne okna, to na energooszczędność wpłynie to w znikomym stopniu. Jednak w przypadku domów pasywnych i energooszczędnych takie okna po prostu się nie sprawdzają.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF