Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Okna do kotłowni

Kategorie: okna  
Zdjęcie Okna do kotłowni

Według polskiego prawodawstwa okno w kotłowni nie jest niezbędne – aby nie przekroczyć przepisów, wystarczy wentylacja. Korzyści z posiadania okna w tym pomieszczeniu są jednak na tyle duże, że zdecydowana większość ekspertów z branży budowlanej zaleca ich stosowanie. Okno do kotłowni będzie dobrze spełniało swoje zadanie tylko wówczas, gdy podczas wybory weźmiemy pod uwagę kilka niezwykle ważnych kryteriów.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Ceny okien piwnicznych rzadko kiedy są wysokie, lecz zanim zdecydujemy się na zakup, warto dowiedzieć się czegoś na temat producenta i materiałów, z których okno do kotłowni zostało wykonane. Zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z produktem podejrzanie tanim. Przez takie okno dość łatwo się włamać, mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów. Nawet, jeśli przez pozostawiony otwór nie przeciśnie się dorosły mężczyzna, powinniśmy pamiętać o tym, że włamywacze często sięgają po niekonwencjonalne i niemoralne metody, więc mogą korzystać z pomocy dzieci. Okno piwniczne zamontowane w kotłowni musi wobec tego mieć solidną ramę i szybę na tyle mocną, aby nawet doświadczony i dobrze wyposażony włamywacz miał problem z jego sforsowaniem.

Uwaga na mostki cieplne

Pamiętajmy, że w kotłowni, podobnie jak w każdym innym pomieszczeniu, mogą pojawić się mostki cieplne, czyli miejsca, w których ciepło ucieka punktowo. Każdy taki mostek znacznie obniża efektywność energetyczną budynku, zwiększając jednocześnie zapotrzebowanie na dogrzewanie i co za tym idzie – podnosząc koszty utrzymania. Mimo niewielkiego rozmiaru, jakim zazwyczaj cechuje się okno do kotłowni, podczas wyboru trzeba zwrócić uwagę na współczynnik przenikalności ciepła (Uw). Wielkość ta znajduje się na etykiecie każdego modelu dopuszczonego w Polsce do sprzedaży. Im ma niższą wartość – tym szczelniejsze okno. Za satysfakcjonujący poziom Uw uważa się ok. 1,4 W/m²K, modeli o wyższym Uw lepiej unikać (aby okno zostało dopuszczone do sprzedaży jego Uw nie może przekraczać 2,6 W/m²K). W przypadku domów pasywnych wielkość ta nie może być wyższa niż 0,8 W/m²K.

Okno musi też zostać właściwie zamontowane. Najlepiej zastosować ciepły montaż (założenie i docieplenie okna pianką PUR po zakończeniu wszystkich prac na mokro) lub montaż MOWO, w którym zamiast tradycyjnych metalowych kotew stosuje się instalowane bezpośrednio w ociepleniu profile nośne i dopiero w nich umieszcza się ościeżnicę, a izolacja wykonywana jest za pomocą specjalnej taśmy rozprężnej.

Pozostałe cechy

Decydując się na okno do kotłowni, chcemy, żeby do pomieszczenia wpadało światło dzienne. Ze względów bezpieczeństwa poleca się raczej modele o niewielkim rozmiarze, w związku z czym warto zadbać o to, aby był on jak najbardziej przejrzyste. Szukajmy okna o względnie wąskim profilu i raczej ze zwykłego szkła niż ze szkła zbrojonego lub piaskowanego – jeśli w oknie zostanie zastosowana szyba zespolona, wszystkie te warunki mogą bez problemu zostać spełnione. Zamontowanie w oknie do kotłowni szyby zespolonej może wydawać się ekstrawagancją, niemniej z punktu widzenia zarówno bezpieczeństwa, jak i energooszczędności jest jak najbardziej uzasadnione. Co więcej, dzięki temu można cieszyć się w stu procentach przezroczystą szybą bez konieczności montowania w oknie kraty, która mogłaby zeszpecić elewację.

Okno do kotłowni to niewielki i niedrogi element, który powinien jednak prezentować odpowiednią jakość. W przeciwnym razie może stanowić newralgiczny punkt budynku – zarówno, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jak i termoizolację.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF