Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Okna pasywne – co to znaczy?

Kategorie: okna   innowacje   dom inteligentny  
Zdjęcie Okna pasywne – co to znaczy?

W statystycznym domu przez okna może uciekać aż do 30% ciepła, co przekłada się na wzrost kosztów ogrzewania. Chcąc je skutecznie zminimalizować, zwróćmy więc uwagę na współczynnik przenikania ciepła okien, które wybieramy. Przystosowanie domu do jak najniższego zużycia energii nazywa się pasywnością. Dzięki rosnącej świadomości społecznej pasywność często nie jest już terminem obcym, jednak nadal nie każdy z nas wie, że jest ona ściśle związana z przenikalnością cieplną okien i drzwi.

Współczynnik przenikania ciepła w oknach pasywnych

Okna pasywne to rozwiązanie generujące oszczędności związane z eksploatacją budynku. O domach pasywnych mówi się coraz częściej. To budynki wyróżniające się doskonałymi parametrami izolacyjnymi, które odpowiadają za maksymalną redukcję zużywanej energii. Okna wybierane do domów pasywnych mają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła. To warunek konieczny, bariera zapobiegająca ucieczce ciepła.

Dzięki oknom pasywnym możliwe jest ograniczenie strat energii przez okna nawet o 45%. Przy ich wyborze powinieneś zwrócić uwagę na współczynnik Uw, który informuje nas o tym, ile ciepła ucieka przez okna. Wyrażany jest w jednostkach W/m2K. Im jest on niższy, tym mniejsze są straty.

Do niedawna za innowacyjne uznawano okna energooszczędne, których Uw musi wynosić mniej niż 1 W/m2K. Okna pasywne są zatem rewolucją, ponieważ wymagania względem nich są znacznie większe. Współczynnik przenikania ciepła nie może być wyższy niż 0,8 W/m2K. Obecnie wszystkie okna Internorm spełniają standardy okien pasywnych.

infografika jak działają okna pasywne od internorm obraz.pnginfografika jak działają okna pasywne od internorm tekst.png

W jaki sposób rozpoznać dobre okna pasywne?

Aby okna mogły uzyskać tak niski współczynnik przenikania ciepła, muszą wyróżniać się odpowiednią konstrukcją. Powinny być wyposażone w zespolony pakiet szybowy z potrójnego oszklenia. W oknach pasywnych każda warstwa oszklenia pokryta jest powłoką niskoemisyjną oraz przenikalność cieplna każdej szyby nie może być wyższa niż 0,7 W/m2K.

Drugim ważnym elementem okna jest profil ramy. W jego przypadku także należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który nie może przekraczać 0,9 W/m2k. Ramkę międzyszybową w oknach pasywnych wykonuje się ze stali szlachetnej lub tworzywa sztucznego. Rezygnacja z zastosowania aluminium w tym miejscu jest konieczna, ponieważ materiał ten sprzyja tworzeniu się mostków cieplnych.

Decydując się na okna pasywne, musisz wiedzieć, że ich jakość potwierdzona jest zawsze certyfikatem, przynajmniej powinna być. Badania przeprowadzane przez instytuty tj. Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt i Instytut Techniki Okiennej z Rosenheim pozwalają na przyznanie certyfikatu produktu pasywnego.

KF 310 okno pasywne.png

Poznaj KF 310 – nasze najnowsze okno pasywne!

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF