
Okna pasywne, aby otrzymać stosowny certyfikat, powinny spełniać szereg niezwykle wyśrubowanych norm, między innymi dotyczących izolacyjności cieplnej, stabilności czy odporności na czynniki pogodowe. Aby normy te zostały spełnione, producenci muszą sięgać po najnowocześniejsze dostępne rozwiązania, dzięki którym wysoka jakość okien pasywnych staje się faktem. Oto, co czyni okna pasywne wyjątkowymi.
Okna z PCV
Polichlorek winylu, czyli PCV nie bez przyczyny jest najpopularniejszym materiałem, z którego wykonuje się okna. Jest solidny, lekki i w stu procentach odporny na czynniki takie jak wilgoć lub niska temperatura. Mimo stosunkowo niewysokiej ceny doskonała jakość okien pasywnych z PCV nie podlega dyskusji.
Oferowane przez Internorm okno KF 405 jest na to doskonałym przykładem. Cechuje się imponującą szczelnością (U na poziomie 0,63 W/m²K) i interesującym, minimalistycznym wyglądem, który pozwala na zlizowanie ościeżnicy z murem. Dzięki temu rozwiązaniu okno nie tylko świetnie się prezentuje, ale również jest niezwykle stabilne. Zastosowano w nim trzy szyby – system dwukomorowy znakomicie zatrzymuje bowiem ciepło w pomieszczeniu i sprzyja izolacyjności akustycznej.
Okna drewniano-aluminiowe
W ostatnich latach połączenie drewna z aluminium w oknach pasywnych robi niesamowitą karierę. Wynika to głównie z dostosowania do potrzeb klientów chcących, którzy cenią tak samo cenią nowoczesność elewacji jak przytulność wnętrza. Profile takich okien wykonane są z drewna, od zewnątrz przykrytego aluminiową nakładką. Okno doskonale komponuje się z oszczędną nowoczesną stylistyką większości domów pasywnych, a wewnątrz pozwala cieszyć się widocznym rysunkiem drewna. Wysoka jakość okien pasywnych wykonanych z drewna i aluminium wynika nie tylko z ich walorów estetycznych, lecz także praktycznych – dzięki aluminiowej nakładce są one mniej wrażliwe na wilgoć i nie muszą być poddawane zabiegom konserwacyjnym równie często jak zwykłe okna drewniane.
Świetnym przykładem pasywnych okien drewniano–aluminiowych jest model HF310 zaprezentowany przez firmę Internorm. Okno to zostało dodatkowo docieplone poprzez umieszczenie pomiędzy drewnianym profilem a aluminiową nakładką dodatkowej warstwy pianki termoizolacyjnej. Jego szyba została na całym obwodzie sklejona z ramą, co gwarantuje doskonałą stabilność i imponującą szczelność. Współczynnik U w oknach HF310 wynosi zaledwie 0,61 W/m²K.
Okna PCV-aluminiowe
Aluminiową nakładkę w oknie możemy również stosować w przypadku profili wykonanych z PCV. Obydwa materiały charakteryzują się podobnymi właściwościami fizycznymi, choć aluminium jest nieco odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Okna PCV-aluminiowe świetnie się przy tym prezentują, zwłaszcza w nowoczesnych elewacjach, głównie ze względu na zdolność do odbijania światła.
Interesującym przykładem okna PCV-aluminiowego jest Internorm KF410. Model ten posiada docieploną ościeżnicę o unikalnej konstrukcji, a także coś, co bardzo silnie wyróżnia je na tle konkurencyjnych produktów, a mianowicie zintegrowany system wentylacji pozwalający na uniknięcie straty ciepła w wyniku wietrzenia. Wysoka jakość okien pasywnych KF410 to również efekt zatynkowania ościeżnicy z trzech stron, co pozwala na zlicowanie okna z murem.
Chcąc, aby dom okazał się nawet 4-5 razy tańczy w utrzymaniu niż zwykły budynek, wysoka jakość okien pasywnych powinna być jednym z priorytetów. Przy wyborze okien należy pamiętać zarówno o estetyce, jak i względach praktycznych.