Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Okna pasywne - termoizolacja w domu pasywnym

Kategorie: okna   innowacje  
Zdjęcie Okna pasywne - termoizolacja w domu pasywnym

Izolacyjność termiczna to jeden z najważniejszych parametrów, które uwzględnia się przy wyborze okien. Na rynku dostępne są różne znakomite okna, jednak pod względem termoizolacji prym zdecydowanie wiodą okna pasywne. Czym właściwie są okna pasywne i dlaczego mimo stosunkowo wysokiej ceny cieszą się stale rosnącą popularnością?

Czym są okna pasywne

Okna pasywne to po prostu znakomite okna zaprojektowane z myślą o wykorzystaniu w domach pasywnych. Aby było to możliwe, muszą po pierwsze posiadać certyfikat przyznawany na podstawie licznych testów (w Polsce uprawnioną jednostką certyfikującą jest Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej w Gdańsku) a po drugie – mieć współczynnik przenikalności cieplnej (U) na poziomie nie większym niż 0,8 W/(m²K). Współczynnik U jest wartością, którą producenci zarówno okien, jak i drzwi są zobowiązani podać na etykiecie produktu. Im jego wartość niższa, tym szczelniejsze okno. Zwykłe okna mają U na poziomie ok. 1,4 – 2,6 W/(m²K), okna pasywne wyprzedzają je więc pod tym względem zdecydowanie.

Rozwiązania konstrukcyjne w oknach pasywnych

W celu osiągnięcia tak skutecznej termoizolacyjności firmy produkujące znakomite okna pasywne muszą stosować nowatorskie rozwiązania, np. niekonwencjonalny montaż, szyby zespolone, systemy wielokomorowe lub nietypowe okucia.

Okna pasywne nie są raczej montowane na metalowe kotwy, tak jak ma to miejsce w przypadku okien standardowych. Stosuje się tu głównie tzw. ciepły montaż, w którym okno po założeniu zostaje dodatkowo docieplone pianką poliuretanową, którą następnie odseparowuje się od mogącej jej zagrozić wilgoci taśmą izolacyjną. Drugą metodą jest montaż MOWO – w tym przypadku miejsce kotew wykorzystuje się profile nośne wyprodukowane z tworzywa. Przy montażu MOWO do wykonania izolacji używa się nie pianki poliuretanowej, lecz specjalnej taśmy rozprężnej, której kształt jest dopasowany do kształtu profilu nośnego.

Technologia szyb zespolonych i systemy wielokomorowe sprawiły, że szklenie przestało być newralgicznym punktem okna. Szyby zespolone znacznie zwiększają wytrzymałość okna i to właśnie im zawdzięczamy, że wśród okien pasywnych pojawiły się znakomite okna wielkoformatowe. Z kolei dzięki systemom wielokomorowym zadanie odseparowania ogrzanego wnętrza od zimna z zewnątrz przestało spoczywać na pojedynczej szybie. Większość okien pasywnych posiada kilka komór – są one szersze, a co za tym idzie, trudniejsze w montażu, jednak zapewniają nieporównywalnie lepszą termoizolację.

W oknach pasywnych coraz częściej stosuje się również nowatorskie okucia HS, czyli podnośno-przesuwne. Okna wyposażone w takie okucia działają w dwóch trybach – w zamkniętym dociskają prowadnicę całym ciężarem i są równie szczelne i stabilne jak okna zamontowane na stałe. Aby je otworzyć, trzeba przekręcić klamkę w górę – skrzydło podnosi się wówczas o kilka cm ponad prowadnicę i dopiero wtedy można je otworzyć, przesuwając równolegle do nieruchomej części okna lub wsuwając w kieszeń schowaną w ścianie.

Dlaczego warto zainwestować w okna pasywne

Najważniejszym powodem, dla którego warto zaopatrzyć się z znakomite okna pasywne, pozostaje bez wątpienia oszczędność. Okna te są co prawda zdecydowanie droższe od standardowych, lecz jeśli zamontujemy je w dobrze ocieplonym domu pasywnym wraz z rekuperatorem i pasywnymi drzwiami, koszt utrzymania budynku może okazać się 4 lub 5 razy niższy niż w przypadku zwykłego budynku. Pasywne okna można oczywiście zainstalować także w zwykłym domu. W tym przypadku efekt zwiększonej termoizolacji będzie widoczny, jednak nie aż tak jak w domach pasywnych.

Okna pasywne to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które są gotowe zainwestować większą sumę pieniędzy, aby w przyszłości oszczędzić sobie kosztów docieplania wnętrz. Jeśli więc priorytetem jest dla Ciebie energooszczędność, pozostają one rozwiązaniem ze wszech miar godnym rozważenia.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF