Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Okna piwniczne

Kategorie: okna   zabezpieczenia  
Zdjęcie Okna piwniczne

Istnieją różne piwnice, jednak ich bardzo częstym elementem są niewielkiego rozmiaru okna, które umożliwiają wentylację i wpuszczanie odpowiedniej ilości światła. Niestety, równie często zapomina się, że okna piwniczne powinny spełniać kilka istotnych funkcji. Niedopatrzenia mogą skutkować naprawdę poważnymi konsekwencjami.

Rodzaje piwnic

Zanim zastanowimy się, jakie powinny być okna piwniczne, warto rozróżnić piwnice. Kryteria podziału są, co oczywiste, różne.

 • Rodzaj budynku – piwnice kamienic, domów jednorodzinnych czy bloków mieszkalnych zdecydowanie różnią się między sobą rozmiarami, rodzajem architektury.
 • Przeznaczenie – są piwnice mieszkalne, piwnie służące jako składzik, innym razem jako warsztat albo biuro.
 • Umiejscowienie – piwnica piwnicy nierówna również, jeśli idzie o ulokowanie względem poziomu parteru. Stąd czasami okna piwniczne w ogóle nie mają racji bytu, podczas gdy w innym przypadku ich rozmiary mogą być naprawdę duże.

Bezpieczne okna piwniczne

Okna piwniczne powinny być trwałe, silnie osadzone i równie bezpieczne, co okna na pozostałych piętrach. Nawet, jeżeli wydaje Ci się, że otwór jest zbyt mały, by mógł stanowić przejście dla włamywacza, i tak warto dmuchać na zimne. Złodzieje stosują różne metody z wykorzystaniem okien piwnicznych w „kreatywny” i, niestety, nierzadko skuteczny sposób.

 • Wentyluj piwnicę tylko wtedy, gdy jesteś obecny i masz kontrolę nad obejściem domu.
 • Zasłoń okna piwniczne czymś skuteczniejszym niż gruba warstwa brudu i kurzu. Niewielkie rolety, matowe folie czy stalowe kraty na kłódkę naprawdę zmieniają postać rzeczy.
 • Nie oszczędzaj, kupując okna piwniczne. Najlepiej, jeżeli reprezentują ten sam, a nawet wyższy poziom bezpieczeństwa, co pozostałe elementy stolarki otworowej.

Okna piwniczne a kwestie izolacji

Niezależnie od tego, czy planujesz w piwnicy urządzić dodatkową sypialnię, czy ograniczasz się do magazynowania ubrań i przedmiotów, nie dopuszczaj do rozwoju wilgoci. Okna piwnicze odgrywają tu zasadniczą rolę. Jeżeli są wykonane z wysokiej jakości materiałów (np. PCV, drewno, aluminium), posiadają odpowiednią konstrukcję (np. wielokomorową), a ich szyby są montowane z zachowaniem wszelkich norm izolacji, to w połączeniu z prawidłowym montażem charakterystycznym dla architektury pasywnej – możesz liczyć na wyjątkowo dobrą energooszczędność.

Chociaż otwory na okna w piwnicy są niewielkie, przy wadliwym montażu lub słabej stolarce mogą stać się głównej źródłem przecieków, wilgoci i przewiewów. Nawet, jeśli nie korzystasz z piwnicy przez całe dnie, warto, by było ciepło i przytulnie, gdy w końcu do niej zejdziesz.

Stylistyczne uzupełnienie domu

Okna piwniczne to wreszcie jeden z najbardziej zauważalnych elementów podmurówki i dolnej części budynku. Obojętnie, czy przechodzimy obok kamienicy, bloku, czy domku jednorodzinnego – stare, brudne, zniszczone okna piwniczne budzą w nas negatywne odczucia. Nie dopuść, by Twój dom przez taki, zdawałoby się, detal miał być niebezpieczny, wilgotny lub nieestetyczny.

Okna piwniczne są nie mniej ważne niż te do sypialni czy salonu. Budując dom albo remontując mieszkanie, zastanów się nad rozwiązaniami pasywnymi i postaw na trwałość, izolacyjność i bezpieczeństwo. Później dbaj o czystość szyb, sprawność mechanizmów i odpowiednie korzystanie. Wtedy również piwnica będzie stanowić o jakości Twojego domu.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF