Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Okna wielkopowierzchniowe

Kategorie: okna  
Zdjęcie Okna wielkopowierzchniowe

Coraz częściej szklane elementy wielkopowierzchniowe są wykorzystywane w nowoczesnych budynkach, szczególnie w domach energooszczędnych i pasywnych. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim efektownemu wyglądowi, jednak na tym ich zalety bynajmniej się nie kończą. Jeżeli chcesz wiedzieć, dlaczego inwestycja w wielkoformatowe okna się opłaca, przeczytaj poniższy artykuł.

Rozwiązania konstrukcyjne

O tym, że elementy wielkopowierzchniowe ze szkła doskonale się prezentują, architekci wiedzą od dawna, jednak zanim można było zacząć stosować je masowo, trzeba było rozwiązać kilka praktycznych problemów. Pierwszy to kruchość samej szyby – pojedyncza szklana tafla jest bowiem zbyt mało odporna na mechaniczne uszkodzenia, aby można było zastosować ją w oknie dużych rozmiarów. Problem ten rozwiązano. stosując technologię szyb zespolonych, które składają się z dwóch lub więcej warstw szkła, pomiędzy którymi znajduje się folia PVB (poliwinylobutyralowa). W ten sposób udało się zwiększyć wytrzymałość szyby, a przy okazji poprawić izolacyjność termiczną, dzięki czemu szklane elementy wielkopowierzchniowe mogą być zastosowane także w domach pasywnych.

Kolejnym problemem było ograniczenie przestrzeni pomieszczenia, w którym wielkoformatowe okno otwierało się do wewnątrz. Aby zniwelować tę niedogodność przy dużych szkleniach, zaczęto stosować okucia przesuwne i podnośno-przesuwne. Ich wykorzystanie sprawia, że okno otwiera się w jednej płaszczyźnie, a ruchome skrzydło zachodzi na nieruchomą część okna lub chowa się w kieszeni ukrytej w ścianie.

Estetyka

Współczesna architektura stawia raczej na spójność wizualną i oszczędność, a nie na przepych, stąd też zamiłowanie do prostych, geometrycznych kształtów. Nie oznacza to jednak, że nowoczesna architektura musi być nudna i elementy wielkopowierzchniowe są na to doskonałym dowodem. Ten element jest w stanie nadać budynkowi charakteru i oryginalności, nie powodując zarazem estetycznego bałaganu. Wielkoformatowe okna świetnie dopasowują się do kanciastych brył większości nowoczesnych budynków. Co więcej, doskonale współgrają z minimalistycznie urządzonymi wnętrzami i żaluzjami.

Nie tylko wygląd

W szklane elementy wielkopowierzchniowe warto inwestować nie tylko ze względów estetycznych – rozwiązanie to jest też niezwykle praktyczne. To prawda, że duże okna są droższe, jednak inwestycja w nie szybko się zwraca. Większa szyba to wszakże większa zdolność wnętrza do absorbowania naturalnej, słonecznej energii cieplnej, co zdecydowanie zmniejsza zapotrzebowanie na sztuczne dogrzewanie, a co za tym idzie – redukuje koszty utrzymania budynku. Dom pasywny wyposażony w duże szyby może okazać się nawet 4–5 razy tańszy w utrzymaniu niż standardowy. Większe okna to także mniejsze zapotrzebowanie na sztuczne światło, które również wpływa na wysokość rachunków, choć nie w takim stopniu jak kwestia ogrzewania.

Stawiając na elementy wielkopowierzchniowe, zwłaszcza okna, pozwalamy nabrać budynkowi oryginalności i charakteru, nie powodując zarazem wizualnego nieporządku. Duże okna są nie tylko ładne, ale i praktyczne i mogą stanowić ważny element systemu pasywnego.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF