Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Potrójne oszklenie okien - inwestycja w ciepło

Kategorie: okna   innowacje  
Zdjęcie Potrójne oszklenie okien - inwestycja w ciepło

W ostatnich latach ogromny wpływ na rynek okien wywarło budownictwo pasywne i energooszczędne. Coraz większą rolę pełni współczynnik przenikalności cieplnej, dzięki któremu przed zakupem można ustalić, jak skuteczne będzie dane okno w zatrzymywaniu ciepła i na ile pomoże zniwelować koszty eksploatacji budynku. Jednym z rozwiązań stosowanych przez producentów okien jest potrójne oszklenie. Potrójna szyba sprawia, że izolacyjność cieplna okna usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Istota izolacyjności cieplnej

Izolacyjność cieplna wyrażana jest za pomocą współczynnika przenikalności cieplnej (U). Jednostką U jest W/(m²K). Producent okna ma obowiązek podać tę wielkość na etykiecie produktu, dzięki czemu informacja ta jest łatwo dostępna dla wszystkich potencjalnych nabywców. Im niższy współczynnik U, tym lepsza izolacyjność cieplna. Zdecydowana większość dostępnych na rynku okien ma U na poziomie ok. 1,4 – 2,6 W/(m²K). Duże zmiany na rynku okien zaistniały wskutek popularyzacji budownictwa pasywnego. Domy pasywne okazują się tańsze w utrzymaniu nawet 4 – 5 razy niż tradycyjne, w dużej mierze ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na dogrzewanie. Ilość wykorzystywanej energii udaje się redukuje właśnie dobra izolacyjność cieplna, charakterystyczna dla okien pasywnych. Tego typu modele nie mogą mieć U wyższego niż 0,8 W/(m²K), co zmusiło producentów do szukania nowych rozwiązań, m.in. w postaci potrójne oszklenia.

Co daje potrójne oszklenie

Standardowe szklenie zawsze stanowiło newralgiczny punkt, jeśli chodzi o izolacyjność cieplną. W oknach i ich okolicach najczęściej tworzą się tzw. mostki cieplne, w których ciepło ucieka punktowo. Ich obecność może wynikać z nieszczelności lub rozchwiania samego okna, nieprawidłowego montażu, źle wykonanej izolacji albo obecności metalowych kotew. Dzięki potrójnej szybie udało się sprawić, że izolacyjność cieplna okna zdecydowanie wzrosła. Skuteczność ta wynika nie tylko z tego, że mamy do czynienia z trzema warstwami szkła, ale również z tego, że pomiędzy szybami znajdują się dwie puste w środku przegrody stanowiące skuteczny bufor pomiędzy ogrzanym wnętrzem i zewnętrzem.

Potrójne oszklenie jest na tyle efektywne, że stosuje się je w prawie wszystkich dostępnych na rynku oknach pasywnych. Okna wyposażone w trzywarstwowe, szklone pakiety szybowe okazują się też znacznie solidniejsze i stabilniejsze od standardowych, m.in. ze względu na większy ciężar. Aby należycie spełniały swoją rolę, a ich izolacyjność cieplna znajdowała się na odpowiednią poziome, muszą jednak zostać zamontowane w dobrej jakości ościeżnicy i zgodnie z zaleceniami producenta.

DSC_7900.jpg

Rozwiązanie warte swojej ceny

Potrójnie szklone pakiety szybowe są droższe od standardowych, ale gwarantowana przez nie izolacyjność cieplna decyduje, że inwestycja szybko się zwraca. Zdecydowanie najlepszym pomysłem jest instalacja potrójnie szklonych okien w domu pasywnym. Stanowią ona wówczas element systemu pasywnego wraz z rekuperacją, pasywnymi drzwiami i odpowiednio docieplonymi ścianami, dzięki czemu zapotrzebowanie na sztuczne dogrzewanie zostaje zredukowane kilkukrotnie. Tym niemniej nawet w standardowych budynkach lepsza izolacyjność cieplna okien pasywnych będzie odczuwalna i pozytywnie odbije się na wysokości rachunków za energię. Inwestycja w okna pasywne w budynku niespełniającym norm pasywności również się zwróci, choć w dłuższym czasie i nie będzie tak efektywna.

Okna z potrójnym szkleniem są droższe, lecz dzięki temu, że potrafią znacznie ograniczyć koszty eksploatacji budynku, trzeba je uznać za bardzo opłacalne. Jeśli więc zależy nam na tym, aby płacić jak najmniejsze rachunki, rozwiązanie to okaże się strzałem w dziesiątkę.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF