Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Rodzaje okien – co oferuje współczesna stolarka okienna?

Kategorie: okna   innowacje   design  
Zdjęcie Rodzaje okien – co oferuje współczesna stolarka okienna?

Z jakiego materiału powinny być wykonane? Jaka wielkość najlepiej sprawdzi się w konkretnym pomieszczeniu? Czy wymagasz od nich skutecznej ochrony przed włamaniem? Czego od nich oczekujesz? Przy wyborze okien pojawia się wiele pytań, na które trudno jest odpowiedzieć, jeżeli nie mamy szerokiej wiedzy dotyczące dostępności, ich rodzajów oraz cech.

Okna możemy podzielić ze względu na materiał, sposób otwierania, wielkość i miejsce ich montażu. Jakie więc okna są dostępne na rynku?

Okna PCV, drewniane i aluminiowe

Najpopularniejsze są oczywiście okna PCV, wykonane z tworzywa sztucznego. W ich profilach znajdują się komory – im jest ich więcej, tym skuteczniej okna chronią przed wymianą ciepła z otoczeniem. Dużym atutem okien PCV jest uniwersalność, trwałość, dobry stosunek ceny do jakości i łatwość czyszczenia.

Największe walory estetyczne przypisuje się oknom drewnianym, które doskonale pasują do wnętrz skandynawskich, rustykalnych i tradycyjnych, choć skutecznie ocieplają swoim naturalnym wyglądem sterylne stylizacje nowoczesne. Świetnie sprawdzają się w loftach. Charakteryzują się dużą sztywnością, bardzo dobrą izolacją termiczną i pięknym naturalnym stylem. Są jednak wrażliwe na wpływ czynników atmosferycznych.

okna drewniane w jasnym klasycznym wnętrzu.jpg

W nowoczesnej stolarce okiennej wykorzystuje się do produkcji okien również aluminium. Służy ono przede wszystkim do zabezpieczenia okien drewnianych od strony zewnętrznej, dzięki czemu zyskują one większą odporność na wilgoć i czynniki pogodowe. Natomiast w oknach PCV nakładki aluminiowe służą z kolei przede wszystkim ochronie przed przebarwieniami wywołanymi promieniowaniem słonecznym. Okna z aluminiową nakładką łączą więc zalety dwóch materiałów. Przykładem są m.in. okna PCV-aluminiowe KF 500 i okna drewniano-aluminiowe HF 310 od Internorm. Są one dostępne z pakietem trzyszybowym, który skuteczniej chroni przed wymianą ciepła niż dwie szyby i stanowi dodatkową barierę dla potencjalnych włamywaczy.

nietypowe okna skośne.jpg

Okna otwierane (nie)standardowo

Typowym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem w oknach fasadowych jest system rozwierany oraz uchylno-rozwierany. Skrzydło takiego okna otwiera się do wewnątrz pomieszczenia na całej swojej długości. Inną opcją są okna odchylne, które otwieramy na zewnątrz. Ten sposób otwierania znalazł swoje zastosowanie w produkcji okien połaciowych. Jeżeli decydujesz się na okna balkonowe lub tarasowe, to najwygodniejsze będą okna podnośno-przesuwne, które otwierają się poprzez przesuwanie ich wzdłuż ściany.

Okna mogą ponadto występować w niestandardowych rozmiarach i kształtach. Na specjalne zamówienie wykonuje się okna trapezowe, trójkątne, okrągłe i skośne. Doskonale wpisują się one w trendy nowoczesnej architektury, jednak nie do każdej stylistyki i każdego wystroju wnętrza pasują.

Wybierz okna wg stylistyki domu!

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF