Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Standardy ukrytych okuć - łatwa pielęgnacja okien

Kategorie: okna   innowacje  
Zdjęcie Standardy ukrytych okuć - łatwa pielęgnacja okien

Jednym z najbardziej interesujących rozwiązań, które stosują producenci okien, aby skusić klienta i wygrać wyścig z konkurencją, są ukryte okucia. Czym one są? Jakie dają korzyści? Poniżej zajmiemy się specyfiką okien z ukrytymi okuciami i zastanowimy się, dlaczego rozwiązanie to stale zyskuje na popularności.

Budowa okien z ukrytymi okuciami

Kluczowym elementem okna, który umożliwił stworzenie tego rozwiązania, jest tzw. luz wrębowy. Luzem wrębowym określa się przestrzeń pomiędzy ramami skrzydła a ościeżnicą po zamknięciu okna. Odpowiednie wyprofilowanie luzu wrębowego i należyte dopasowanie jego wielkości sprawiły, że zaczęły się w nim mieścić ukryte okucia. Zazwyczaj okna wyposażone w ten system posiadają również zabezpieczenie przed przytrzaśnięciem palców.

Praktyczne zalety ukrytych okuć

Największą praktyczną zaletą, jaką posiadają ukryte okucia, wydaje się całkowite bezpieczeństwo zawiasów. Dzięki odseparowaniu od otoczenia nie są one narażone na mechaniczne uszkodzenia ani czynniki, które mogłyby negatywnie na nie wpłynąć. Zawiasy pozostają czyste niezależnie od warunków pogodowych. Okna wyposażone w ukryte okucia stanowią przeszkodę niełatwą do sforsowania – o wiele trudniej je wyważyć niż standardowe modele. Zachowują też lepszą stabilność i nie ulegają rozchwianiu. Ponadto okna wyposażone w ukryte okucia łatwiej utrzymać w czystości niż tradycyjne. W ramie nie ma bowiem trudno dostępnych elementów, dlatego jej czyszczenie nie nastręcza najmniejszego problemu. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku domów energooszczędnych i pasywnych, w których unika się otwierania okien, aby nie tracić zgromadzonej wewnątrz energii cieplnej.

Ukryte okucia – estetyka i uniwersalność

Niezależnie od względów praktycznych przy wyborze okien kierujemy się także kwestiami estetycznymi – okna muszą dobrze komponować się z elewacją i wnętrzem. Ukryte okucia pozwalają wyeliminować elementy, które mogłyby zaburzyć spójność i harmonię. To niezwykle ważne zarówno przypadku okien drewnianych, z widocznym rysunkiem drewna, stosowanych głównie w elewacjach zabytkowych lub stylizowanych na zabytkowe, jak i w przypadku okien nowoczesnych, wykonanych z PCV lub aluminium. Okna z ukrytymi okuciami prezentują się prawie identycznie jak okna zamontowane na stałe. Świetnie sprawdzają się w przypadku ramy zlicowanej z murem, można też z powodzeniem założyć je w oknach większego formatu – są w stanie bez problemu znieść ciężar nawet rzędu stu kilkudziesięciu kilogramów.

Ukryte okucia zwiększają co prawda nieco cenę okien, jednak gdy zestawimy różnicę z praktycznymi i estetycznymi walorami tego rozwiązania, okaże się ono jak najbardziej godne polecenia. Jeśli więc szukamy okna, które będzie bezpieczne, łatwe w pielęgnacji i idealnie dopasuje się zarówno do elewacji, jak i wystroju wnętrza, modele wyposażone w ukryte okucia będą strzałem w dziesiątkę.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF